Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sertel: İktidar “Cumhuriyet”i hedef seçti

Sertel: İktidar “Cumhuriyet”i hedef seçti
16 Ocak 2015 - 0:11

Genel

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atila Sertel, Cumhuriyet gazetesi dağıtım araçlarının durdurulup aranması ve ardından yönlendirilmiş provakatörlerin gazeteye yönlendirilmesinin iktidarın bir oyunu olduğunu vurguladı ve Cumhuriyet’in hedefe çekildiğini söyledi.

Demokrasi ve basın özgürlüğü adına baskıların arttığına dikkat çeken TGF Genel Başkanı Atila Sertel, “Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünü engellemeye yönelik çok sayıda sansür girişimine tanık olduk, oluyoruz. Ülkemizin Dünya’da saygınlığının kalmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Üzülüyoruz ancak iktidar baskılamalarını acımasızca sürdürüyor. İktidarı kaybedecekleri endişesiyle saldırıyor ve kutsal değerlerimizi, dini siyasete daha fazla alet etmenin ve oy hesapları ile yeni oyunların peşinde olduğunu kanıtlıyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin dağıtımını engellemeye çalışanlar ‘Demokrasi’, ‘Özgürlük’ sözcüklerini asla ağzına alamazlar. Baskının ardından başlatılan linç girişiminin de tek sorumlusu iktidardır” diye konuştu.

SORUMLUSU İKTİDAR
Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan çirkin saldırı ve ülkemizde Cumhuriyet gazetesine yönelik baskının temelde benzer özellikler taşıdığını belirten Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel Şunlar söyledi:

“Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan kanlı saldırı basın ve ifade özgürlüğüne yönelikti. O derginin son sayısından karikatürler yayımlayan Cumhuriyet gazetesine yapılan baskın da aynı şekilde basın ve ifade özgürlüğüne yönelik. Yöntemler farklı olmasına rağmen iki saldırı arasında büyük farklar yok. Baskının ardından başlatılan ‘linç girişimi’ ve kutuplaştırma tehlikeli boyutlara varılmadan bir an önce durdurulmalıdır. Sabaha karşı gazete dağıtım araçlarına Polis baskını olmasa, iktidar Cumhuriyet’e Savcılık aracılığı ile baskı yapmasa, kimsenin Cumhuriyet’i protesto edeceği yoktu. İktidar ‘Cumhuriyet’i hedefe çekti. Eğer Cumhuriyet gazetesinden bir gazetecinin dahi kılına zarar gelirse bunun sorumlusu iktidardır. Gazeteciler olarak basın ve ifade özgürlüğüne yönelik her türlü saldırının karşısında dimdik duracağımızı bir kez daha hatırlatıyor, tehlikeli boyutlara varacak ve istenmeyen sonuçlara meydan verecek uygulamaların bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz.” HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.