Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEVELİM SEVİLELİM

SEVELİM SEVİLELİM
03 Haziran 2015 - 8:50

Genel

Sevgi konusu Burhan Erdayı İlköğretim Okulu’nda Değerler Eğitiminin başlangıcı ve temeli olarak kabul ediliyor. Sevginin olmadığı bir yerde saygının, yardımlaşmanın, paylaşmanın, iyiliğin, fedakârlığın, hoşgörünün ve merhametin bulunamayacağı her fırsatta söylenilmekte hem görsel hem de eğitim olarak öğrencilere öğretilmeye çalışılmakta.

Bugünkü konumuz her gün yaşamımızın içinde olan içimizde yaşattığımız sevgi ve yaşama canlılık katan doğaya, hayvanlara ,insanlara verilebilecek en güzel duygulara anlam katan Sevginin verdiği mutluluk…

KEREM ERGÜVEN: Birbirimizi sevmek çok güzeldir. Birbirimizi sevince yeni dostluklar veya yeni arkadaşlıklar olur. Sevgi insanların birbirini sevmesi, onlarla eğlenceli vakit geçirmesi bunların hepsi sevgiye girer. Sevmek çok güzeldir. Birbirimize hoşgörülü olmamız gerek eğer olmazsak sevginin bir anlamı kalmaz. Ayrımcılık yapmamalıyız. Ayrımcılık yapmak çok kötüdür. Biz çocuklar olarak bizden küçük olanları sevmeliyiz. Bizden büyük olanları saymalıyız. Eğer küçükleri seversek onlarda bizi sever. Ailemizi arkadaşlarımızı sevmeliyiz. Onlara küsmemeliyiz.

KEREM İSTANBULLU: Her insan birbirini sevmeli. Sevgimizi belli etmeliyiz. Yanında zaman geçirdiğimiz herkesi sevmeliyiz. Annemin babamın ve abimin doğum günlerini kutlarken çok mutlu oluyorum. Çünkü onları çok seviyorum. Sevgi demek arkadaşlarla iyi geçinmek.

KÜBRA DAĞ: Sevgi deyince aklıma kucaklaşma geliyor. Sadece ailemize karşı değil arkadaşlarımıza, dostlarımıza karşıda güzel bir şeydir. Sevgi birliktir. Hiçbir zaman kötü söz söylememeli, uyumlu olmalıyız. Sevgi arkadaşlarımızla iyi geçinmek oyun oynamak, sevgi demek insanlar değil hayvanlarla da önemli. Onlarda lazım. Sevgi olursa saygı olursa dünyamız huzurlu olur.

MERT ALİ EKİN: En sevdiğim renk mavidir. En sevdiğim hayvan köpek. Annemi ve babamı çok seviyorum. Kardeşimi de. Annem beni karnında taşıdı beni hayata getirdi. O yüzden annemi babamı çok seviyorum. Arkadaşlarımı da seviyorum.

NURBANU AYRAN: Sevgi güzeldir. Aileme sevgi duyarım. Arkadaşlarıma, yakınlarıma, öğretmenlerime ve dostlarıma onları hep severim onları üzmek istemem. Ama bilmeyerek onları üzdüğümde ise özür dilerim. Yine birlikte mutlu bir şekilde hep birlikte oluruz. Ben ailemi arkadaşlarımı yakınlarımı öğretmenlerimi ve dostlarımı her zaman çok severim. Arkadaşlar! Sizde hep ailenizi, arkadaşlarınıza yakınlarınıza herkese sevgi duyun. Sevgi çok güzeldir. Ve de küçüklerimize büyüklerimize sevgi ve saygı duymalıyız. Sevgi dendiğinde ilk başta aklıma saygı gelir. Etrafımızdaki kişilere saygı duyarsak onlarda bize saygı ve sevgi duyarlar. Sevginin hayatımızda büyük bir önemi vardır.

ONUR ŞANAL: Arkadaşlarıma sevgi ile yaklaştığım için onlarda bana sevgi duyarlar. Annemi çok severim. Arkadaşım sınavda yüksek puan aldığında onunla beraber sevinirim. Ailem beni çok sever. Sevgi olmalı sevgi olmazsa arkadaşlık sıcaklık olmaz.

ÖZÜM ÖZTÜRK: Bir insan birbirini severken özelliklerini belirtmeli. Herkese sevgi duymalıyız. Ayrımcılık yapmamalıyız. Oyun oynarken arkadaş seçmemeliyiz. Arkadaşlarımızı küstürmemeliyiz. Bir anımı paylaşmak istiyorum. Sünnet düğünüme yakındı bazı arkadaşlarımla samimi bir şekilde oyun oynadım bazı arkadaşlarımı unuttum. Daha sonra hata yaptığımı anladım.

SEDA HÜROĞLU: Sevgi demek arkadaşlarına annene, babana herkese iyi davranmaktır. Onlarla güzel anlaşmak demektir. Size bir hikaye anlatmak istiyorum. Bir gün bir çocuk dışarıya çıktı. Arkadaşları ona hep kötü davranmış. O gün o çocuk sevginin ne demek olduğunu anlatmış. Sevgi demek anneye, babaya, arkadaşlarına iyi davranmak ve onun ile güzel konuşmak demektir dedi. Arkadaşları ona hep sevgi ile davrandı.

SILA ÖZTÜRK: Sevgi hayatımızın bir parçasıdır. Sevgi çok güzel bir şeydir. Sevgi bir gün bizim hayatımızı kurtarabilir. Yakın çevremizdeki insanlar çok sevilir ve küçücük çocuklarda sevilir. Sevgi benim güzel hareketimdir. Sevgi bilinmesi gereken yaşaması gereken duygudur.

SILANUR YALÇIN: Hoşgörü biri acı çektiğinde onun duygularını paylaşmak demektir. Mesela bir arkadaş yere düştüğünde onun acılarını paylaşırım. Sadece ben onun duygularımı değil o da benim duygularımı paylaşabilir. Birde unutmadan hoşgörü bir kişiyi duygu ve düşüncelerini anlayışla karşılamak demektir.

SUDE ÖZTÜRK: Hoşgörü birbirimize karşı saygılı olmaktır. Birbirimize karşı hoşgörülü olmalıyız. Örneğin, insanların duyguları ve düşünceleri farklı olabilir. Onları duygularını ve düşüncelerini değiştirmek için zorlamamalıyız. Herkesin duyguları ve düşünceleri aynı değildir. Bunun için onları hoş karşılamalıyız. Bende bana hoşgörülü davranılmasını isterim.

ZEYNEP EREN: Havalar çok soğuk iken sokakta titreyen bir köpek görmüştüm. Ona biraz yemek verdim o benim dostum oldu.Hoşgörü karşısındakine saygılı olmaktır. Karşısındaki ile farklı düşüncede olsa bile saygı duymalıdır.

ZEYNEP KAYA: Ben hoşgörülü bir insanım. Hoşgörülü olmak bana göre çok güzel bir şeydir. Bence her insan hoşgörülü olmalı. Hayvanlara karşı da hoşgörülü olmalıyız. Mesela dışarıda aç olan kedilere köpeklere yemek verirsek onlara karşıda hoşgörülü olmuş oluruz. Eğer herkese karşı hoşgörülü olur isek hoşgörülü olduğumuz kişiler bize karşı hoşgörülü olur. Hoşgörülü olmayı seviyorum.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.