Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEVELİM SEVİLELİM

SEVELİM SEVİLELİM
12 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Saygı ve sevgi, insan ilişkilerinde çok önemlidir. Saygı ve sevgi olmadan güven, huzur, mutluluk ve gelişimden söz etmek oldukça zordur. İnsanlar bu sözcüklerin anlamlarını bilmeseler de, bu sözcükleri kullanmasalar da herkes saygıya ve sevgiye ihtiyaç duyar. Saygı bir anlayış meselesidir; tahammüldür, hoşgörüdür, zarar vermemektir, insanca davranmaktır. Biraz daha gelişmiş saygı belki empati kurabilmektir. Empati kuramadığınız birini anlayamaz, onun gerçeğini bilemezsiniz.

Dinlemek, anlamaya çalışmak, anlayışla ve hoşgörü ile karşılamak, bir saygı göstergesidir.

Öğretmenlerimizi özellikle ders sırasında dinlemediğimizde onların ne düşündüğünü merak ediyor musunuz?

Öğretmenler öğretebilmek için emek sarf eder. Seslerini duyurmaya çalışır. Dinlenmediklerinde üzülür. Dinlemek isteyen diğer arkadaşlarına haksızlık yapıldığını düşünür ve daha da önemlisi öğrencim beni dinlemeli ve başta kendisi için, arkadaşları, öğretmenleri, anne babası, kardeşi, çevresi için öğrenmeli faydalı birer birey olmak için çaba sarf edilmeli’ diye düşünür. Sizi düşünür. Çünkü siz onlar için sevgi çiçeğisinizdir.

AFRANUR: Saygı yoksa sevgi; sağlıklı değildir, sorunludur. Ben arkadaşlarım beni dinlemediğinde üzülüyorum. Saygı bence insanları dinlemektir. Anlamaktır.

ERBERK: Beni dinlemeleri çok hoşuma gider. Konuşmak güzel ama derste değil. Ders saatinde öğretmeni dinlemek gerekir. Müsaade eder ve soru sorarsa cevap vermeliyiz. Cevabı biliyorsak o bizi mutlu eder. Buda sevgidir.

KEREM EFE: Arkadaşlarımızı ve büyüklerimizi kırmamaya özen göstermeliyiz. Kendimizi düşündüğümüzde de bu böyle olmalı. Çünkü biz kırılıyorsak karşımızdakini de kırıyoruz yada küsüyoruz.

HESNA: Bence birbirimizi dinlememiz gerekiyor saygı ve sevgi dinlemekten ve konuşmaktan geçer.Biz çok bunlara uymuyoruz. Kavga edebiliyoruz sinirli olduğumuzda da küsüyoruz.

MURAT: Sevmek ve sevilmek güzel.Ailemizin sevgisine layık olmak için saygılı olmak bence önemlidir. Aynı şekilde kendimize sevgi ve saygı duyulması içinde önce kendimiz sevmeli ve saymalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.