Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEVGİ DOLU KALPLER

SEVGİ DOLU KALPLER
13 Ocak 2015 - 0:01

Genel

Mehmet Şeref Eğinlioğlu İlkokulu öğrencileriyle “SEVGİ” üzerine sohbet ettik. Değerler eğitimi kapsamında sevgi konusunu işleyen gençler duygu ve düşüncelerini bizlerle paylaştılar.

UTKU BAYHAN: Sevmek çok güzeldir. Herhangi bir hayvanı seversin, onunla çok iyi arkadaş olursun ve zaman onunla çok eğlenceli geçer. Bunun yanında orman sevgisi de vardır. Bazı insanlar ormanları çok severler ve ormanları korurlar. Ormanlar çok önemlidir. Onları herkes korumalı. İnsan sevgisi de önemlidir. İnsanlar birbirini sevmeli ve yardımlaşmalı.

AYTUĞ AYDEMİR: Sevgi heyecan ve mutluluktur. Bana göre sevgi her şeydir. Çeşit çeşit insanlar var bazı mutluluk saçar, bazıları mutlulukları bozar. Mutlu kılanlardan olmak isterim her zaman.

ÖYKÜ ARAR: Sevgi dünyadaki en önemli kavramdır bence, eşi benzeri olmayan insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi, insan sevgisi biraz ele alırsak ilk iş anneden başlar. İlk doğduğumuz andaki ilk kucağına aldığı zamanki duygu, sevgi ve heyecandır. Zaten dünyada sevgiden önemli bir şey var mı? Hayvan sevgisi bile ucu açık bir konu, sokaklarda onlar için su kapları koyuyor belediye. Fakat insanlar (insan demek içimden gelmiyor) onları içine sigara pet şişe peçete gibi malzemeler atıyorlar. Peki niye? Onlarında bir canlı olduğunu unutmamalıyız. Hayvan sevgisinin asıl amacıdır zaten onlarında bizim gibi oldukları tek farkımız düşünebiliyoruz. Doğa sevgisi ise sadece orman olmamalı doğa sevgisi denilince herkesin aklına ilk orman gelir. Fakat her yer gelmeli akla. Sokaktaki bir ağaçlı alan bile doğaya girer. Sevginin anlamı büyük söylemesi kısadır. Sevgisiz bir hayat düşündüğümüz zaman kin ve nefret değimlidir sadece hayat. Sevgisiz hiçbir şeyiz. Sevgi olmasa biz olmayız.

YAĞMUR BAŞYİĞİT: Sevgi deyince aklıma ailem ve arkadaşlarım geliyor. Aileme ve arkadaşlarıma duyduğum sevginin tarifi yok. Onlar yanımdayken kendimi güvende ve mutlu hissediyorum. Beni hiç yalnız bırakmadılar. Hep yanımda oldular. Sevgi deyince aklıma daha bir sürü şey var doğa, okul, öğretmenlerim, hayvanlar… Ama benim için en önemlisi ailem ve arkadaşlarım onlara duyduğum sevgi bambaşka.

ABDULLAH YOLDEMİR: Sevgi demek önce sağlık sonra para sonra bilgisayar oyunları demektir. Mesela biz huzur evine gittik amma amcaların ve teyzelerin hepsi mutsuz. Aileleri yok çünkü. İyi bakıyorlar ama yinede hastalar.

İBRAHİM ÖZKAN: Sevgi insanın kalbindeki en büyük yerdir. Sevgi her insanda olan güzelliktir. Sevgi olmazda hayat olmaz. Çünkü sevgi hayattır. Örneğin 2 ay önce Fen öğretmenimiz bizi huzurevine götürmüştü. Huzurevindeki bütün amcaların, teyzelerin sevgisi dışarıdan cıvıl cıvıl gözüküyordu. Orada bir tane şair teze varmış. Orada bize bazı şiirlerini okudu. Şiirlerine resmen sevgi katmış. O teyze bize sevgiyi gösterdi. O huzurevi bize sevgiyi öğretti. O gün çok etkinleşmiştim. Sevgi benim dünyamdaki en büyük yerdir. Çünkü sevgi çok büyüktür.

YAĞMUR TANIŞ: Günlerden bir gün öğretmenimizle beraber Adnan Mendereste huzur evini ziyarete gitmiştik. Huzur evinin kapısından girerken o kadar duygulanmıştım ki az kalsın ağlıyordum. Oradaki yaşlılar bizi o kadar hoşgörü ile karşıladılar ki benim çok hoşuma gitti. Aralarında kolu ve ya bacağı sakat olanlarda vardı. Güzel şiir okuyanlar vardı. Hatta hasta olanlarda vardı. Bizde hasta olan yaşlıları sevindirmek amacıyla hasta bezi aldık. Onları ziyarete gittiğimiz için bizden çok memnun oldular. Bizde onlardan çok memnun olduk. Hepsi birbirinden cana yakın insanlardı.

KEREM DEĞER: Sevgi iletişimdir, duygudur. Sevginin bana çağrıştırdıkları dostluk, arkadaşlık, mutluluk ve kardeşlik gibi duygu kelimelerini çağrıştırıyor. Örneğin benim 4 tane arkadaşım var. Ben 4 arkadaşımı da seviyorum ama aralarında Batuhan arkadaşımı çok seviyor ama tabiî ki de 3 tane arkadaşımı da sevmiyorum değil onları da çok seviyorum. Yani sevgi saygı çok önemli duygulardır. Bu yüzden arkadaşlarımla çok iyi geçinmeye ve onları sevmeye devam edeceğim.

FATMA SENA ÖZERDEM: Sevgi insanları birbirine bağlayan ayrılmalarını mümkün kılmayan bir duygudur. İnsan, hayvanı sever, insanı sever, doğayı doğa olaylarını ve değişik düşünceleri sever. Hepsinin başında yani genellikle duygular bakımından ilginç hayallere düşüncelere dalar gideriz. Farkında olmadan sever ve seviliriz. Mutlaka düşünür ve düşündürür. Farklı sevgiler yaşattırır. Doğrusu ben aileme çok düşkünüm. Hergün onları kaybetme duygusuyla yaşıyorum. Özellikle ton ton ananeme çok düşkünüm. Düşkünüm derken onları seviyorum ve kaybetmekten korkuyorum. Aslınsa hiç kaybetme korkusuyla yüz yüze gelmedim. Ben ailemi çok seviyorum. Her zaman da seveceğim. Sevginin olduğu yerde sevilmenin de olacağını biliyorum. Ve sevmekten asla vazgeçmeyeceğim.

SARE BAYGÜL: Yaklaşık birkaç ay önce fen bilimleri öğretmenlerimiz Zeynep Açıkgöz ile birlikte huzurevine ziyarete gittik. Bu ziyaret bana biraz da hayatı öğretti. Orada bir amca ile karşılaştım amcanın hayatını bana anlatmasıyla kalbimde çok değişik bir duygu oluştu. Amcanın bana torunuymuşum gibi davranması beni çok mutlu etti. O anda kendimi şanslı bir birey olarak hissettim. O zamandan sonra da sevginin her şeye değdiğini anladım.

NİSA DİLAY ATABAY: Sevgi insanlar için en önemli duygudur. İnsanlar sadece birbirlerini değil, hayvanları bitkileri gökyüzünü toprağı havayı suyu yaşamayı sevmelidir. Bir şeyleri sevmeyen insan mutsuz olur. Bir söz duymuştum, “eğer “kollarınızı kapatırsanız kendinizden başka tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz” diye. Ne kadar anlamlı değil mi? Herkesi sevgiyle kucaklamamızı öğütlüyoruz. Kollarımızı açıp insanları sevmemizi… sevgi gerçekten de çok yoğun bir duygu. Öğrenilen değil, yaşanılan bir duygu. İnsan daha ilk doğduğu anda sever. Ama aslında ona kimse sevgiyi öğretmemiştir. Sevgi yaşamın bir parçası olduğu için sever. Kısacası sevgi bir yaşam biçimidir. İnsanlar doğdukları andan itibaren ailesini evini yaşamayı sever. Herkes hayatta sevmeyi tadar ve onun kadar tatlı bir şey yoktur.

ENES KAPLAN: Hayvan sevgisi insan hayatında çok önemli bir yer taşıması gerekir bence. Çünkü hayvanlar aynı insan gibidirler. Size arkadaş olurlar. Mesela köpekler. Ben köpekleri çok severim çünkü çok köpeğim oldu. Köpekler çok uysal ve iyi hayvanlardır. Onlar çok sevimli olsalardı bazı insanlar sevmiyor. Aslında sevseler anlayacaklar nasıl olduğunu o duygunun. Bence köpekleri ve tüm hayvanları insanlar sevmeli ilgi göstermeseler bile sokağa bir tas mama veya su koyabilirler.

BATUHAN ŞEVİK: Herkes sevgi ve şefkat dolu olmalıdır bence. Bu sevgiler hayvan sevgisi insan sevgisi kitap sevgisi gibi sevgiler olabilir. Sokaklarda belediyeler kap koydu. Bizimde oraya yemek koymamız gerekir. Sevgi kardeşlik ister. Mesela orman sevgisi de olabilir. Biz sınıf olarak 2014-2015 öğretim yılında huzur evine gittik. Oradaki insanları çocukları oraya bırakıyorlar. Bir daha ziyarete gelmiyorlar. Onlarla ilgili bilgi almıştık. Size birkaç bir şey söylüyorum. Bir amca vardı adı İsmail Kızılarslan huzurevinde çok rahatmış ama mutlu değilmiş. Bana “hayat öğretmenlik ve öğrenciliktir. Bilen öğretmen olur, bilmeyenlere öğretir. Bilmeyen de öğrenci olur öğrenir. Bu konu dışında arkadaşlarımıza, dostlarımızı sevmeliyiz ki onlarda bizi sevsinler, saysınlar kulaklarımızı çınlatsınlar. Yani birbirimize muhtacız dağ dağa kavuşmaz ama insan insana kavuşur.

ŞEVVAL YASEMİN DEMİR: Sevgi çok önemli bir kavram. Sevgi kaygı olmadan huzur mutluluk olmaz. Sevgiyi içten hissederek yapmalıyız, yapmacık olmamalı. Bana sevgiyi en iyi şekilde gösteren ailem ve öğretmenlerim. Çok içten seviyorlar saygı gösteriyorlar. O ortamda huzursuz asla olmazsın. Ben onlar sayesinde öğrendim sevgiyi. Çok teşekkür ederim aileme, öğretmenlerime bana kazandırdıkları sevgiyi hiçbir şeyle değişmem.

EFE EMRE TAŞKIN: Sevgi deyince aklıma ilk olarak müzik geldi. Hiç düşünmeden. Ben müzikle ilgileniyorum. Babam gitarı bana ilk aldığı zamandan beri ona müziğe aşık oldum. Öğrenmesi zor oldu çünkü gitar çalmayı kendim öğrendim. Zevkli. Kendi çapımda küçük konserler veriyorum. Sahilde eğitimlerde. Tabi bunun karşılığı da oluyor (maddi). Müzik bende büyük bir yer kaplıyor. Sevgi deyince tabii ki de temel olarak ailem, akrabalarım, arkadaşlarım.. ama müzik deyince kendimi kaybediyorum. (iyi anlamda)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.