Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEVGİ DOLU KALPLER

SEVGİ DOLU KALPLER
29 Aralık 2014 - 0:05

Genel

Sevgi, insanların içini ısıtan sıcacık duygu… İnsan olmanın temel gerekliliklerinden biri. Yaşamamız için nasıl yemek, su, nefes gerekliyse sevgi de o kadar gerekli. Sevgi olmadan yaşamımızın bir anlamı olmaz. Üstelik sevgi hiçbir bedeli olmayan bir hazine. Para ile satın alınmayan, içten gelen bir duygu. Sevgi yüreklerin en derinlerinden seslenendir.

Zühtü Özkardaşlar Lisesi 9.sınıflarıyla sevgi üzerine sohbet ettik. İçlerindeki sevgiyi bize de yansıttılar gülen gözler.

YUNUS EMRE AVCU(ÖĞRETMEN): İnsanı insan olduğu için, yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmek gerek! İnsanı bir yere kadar seviyor ve saygı duyuyoruz. Ama benim uykularımı kaçıran sevgisizlik ve merhametsizlik insanlara değil, hayvanlara karşı yapılıyor. Özelliklede sosyal medyada köpeklere, kedilere, kazlara, yunus balıklarına, fok balıklarına yapılan işkenceleri görüyorum. Üretim adına, para adına, zevk adına, eğlence adına hayvanlara işkence ediliyor, kanım donuyor. Özellikle Yunus’un, Mevlana’nın torunları, Hz. Muhammed’in ümmeti bizlere bu “sevgisizlik” örneklerini hiç yakıştıramıyorum.

EDANUR EDER: Sevgi çok büyük bir kavramdır. Anne sevgisi, arkadaş sevgisi, kardeş sevgisi, baba sevgisi, anne sevgisi her şeyden ama her şeyden çok önemlidir. Bir anne, çocuğuna ne kadar kızsa da bizler onun yavrularıyız. Anne sevgisi gerçekten çok güzeldir. Arkadaş sevgisine gelince mesela daha henüz 3-4 aydan beri tanıdığım bir arkadaşımla çok iyi olmam onunla her şeyimi paylaşmam yediğimiz içtiğimiz bir gitmesidir Arkadaş sevgisi. Gerçekten sevgi deyince benim aklıma çok güzel şeyler geliyor yani hayatta sevgi olmazsa herkes birbirine kötü şeylerle bakar. İyi ki sevgi var ama kıymetini bilenlere.

DİDEM ÖZDEMİR: Sevgi kavramı çok büyük bir kavramdır. Sevmek ve sevilmek çok büyük kavramlar. Mesela bir çiçeği ve bir sürü şeyi sevmek çok güzeldir. Anne sevgisi dünyada hiç bitmeyen bir şeydir. Bir anne çocuğu ona ne yaparsa yapsın, yavrusundan sevgisini mahrum etmez. Ve onlar için canlarını verir. Kardeş sevgisi bir başkadır. Aslında tuhaf ve de güzel. Arkadaş sevgisinde de böyledir. Onu da kardeşin gibi görürsün. Benim en sevdiğim sevgi Allah ve Peygamber sevgisidir. Onlar insanı bir başka güzel yapıyor. Ve insanın ruhunu temizliyor. Ben aslında sevgiye inanıyorum. Her insan her ne olursa olsun o içindeki sevgiyi bırakamaz veya gösteremez ama o onun içinde vardır. Sevgi sevildikçe değer alır.

ERCAN DELİGÖZ: Sevgi bir şeye bağlanmak ve onu çok sevmektir. Sevgi bir şeyi canı pahasına sevmektir. Sevgi bir şeye çok çabalamak onu sevmek ve elde etmektir.

SERHAT KOYUNCU: Sevgi, bu gerçekten önemli bir şey. Mesela örnek vermek gerekirse aile sevgisi. Bu en önemlisidir. Eğer bu yoksa vay halinize. Gerçekten bu sözcüğü anlatılacak başka sözcükler bulamıyorum. Sevgi çok önemlidir. Fakat bazı insanlar bu konuyu hiç takmıyor bu yüzden de diğer insanlar bundan olumsuz etkileniyor. Bu da halk içinde sorunlar yaratıyor. Örnek mi? Hayvanlara işkence edilmesi, anne veya babanın huzurevine gönderilmesi (bu dönemlerde sık rastlanıyor) doğaya çöp atılması, çevreye zarar verilmesi vs. umarsızca yapılan davranışlar. Onlar artık sevgiyi kaybetmiş. Ne kadar uğraşsakta ne kadar çabalasakta bir işe yaramaz artık. Yarasa bile bu geçici bir süreliğine olur. Çünkü sevgisiz bir şekilde yaşamaya alışmışlar. Ne yapabiliriz derseniz benim bir fikrim var. Madem şimdiki yetişkinler (tabi bazıları) bu duyguyu kaybetmiş neden gelecekteki çocuklara bunları yansıtıyorlar. Sevgi denen duygunuz olsun ya da olmasın bunları çocuklara yansıtmayın. Siz siz olun bunu çocuklara yapmayın. Bitirmeden önce söylemek istediğim bir şey var. Kendinize önem verdiğiniz kadar hayvanlara da önem vermeliyiz. Çünkü bu sevgiyi insanlar kadar hayvanlarda hak ediyor. Benim dediklerimi belki dinlemeyeceksiniz. Hiç takmayacaksınız eminim. Ama sizden rica ediyorum bir kez olsun kendinizden küçük birini dinleyin.

SELCAN ÖZŞAHİN: Aklıma ilk gelen hayvan sevgisi. Soğukta hayvanların dışarıda kalması, onlara kötü davranılması benimde canımı acıtıyor. Şöyle demek istiyorum ki “hayvanları sevelim onları koruyalım”

ALEYNA KAYMAZ: Herkesin yani genellikle akla gelen aşk, sevgilidir. Ama hayvan sevgisi daha farklı bir şey, arkadaş, dost her şey oluyor bizim için. Bence “hayvanları sevelim, koruyalım”.

ALİ BATUHAN ÖRGEN: Sevgi canlıların içinde hissettiği en güzel şeydir. Bazen aile bazen dostluk bazen ise aşktır. En değerlisidir sevgi canlıyı mutlu eder. Herkes sevebilir. Bu dünyada nefret niye?

BATUHAN ERMEMİŞ: Sevgi bazen bir aşk bazen bir dostluk bazen bağlılıktır. Sevmek için bir sebep yoktur. Her şeyi sevebilir insan. Hayvanı, doğayı, ailesini hatta bir papatyayı bile. İnsanı mutlu etmeye yarar sevgi. Mutluluktur. Sevmeden yaşanılmaz. Hiçbir şeyin önemli olmadığı bu dünyada sebepsiz nefret niye?

DİLARA SEZGİN: Sevgi iki veya daha fazla insanlar arasında olan sıcak bağa denir. Etrafa verilen bir emektir. İçimizdeki hoş, güzel duyguların dışarıya dönüşüdür. Hayvanlarla da sevgi bağı kurulur. Tek bir canlıya bağlı olarak yaşanmaz. Aile, arkadaş, hayvan, bitki sevgisi olarak yaşanır bu duygular. Belki de dünyada yaşanan en güzel duygudur. Sevgi bizleri biz yapan kalplerimizi etrafa karşı hoş yapandır. Sevgi insan ne olursa olsun her zaman sevgiyi yaşar, hisseder.

DAMLA VUSLAT ÇALIŞKAN: Sevgi iki veya daha fazla kişi arasında olan bağdır. Aile sevgisi, arkadaş sevgisi, hayvan sevgisi gibi. Her insan o kadar çok belli etmese bile herkeste yine de sevgi vardır. Sevgi emek ister. Sevmeyen insan mutlu olamaz. Yalnız hisseder. Her canlının sevgiye ihtiyacı vardır.

BÜŞRA ÇIRAK: Sevgi insanlarda, hayvanlarda ve çevrede olan bir duygudur. İnsanlar sevgiyle yaşar, sevgiyle beslenir. Hayvanlarda da sevgi vardır, insanlar hayvanları da sever, doğayı da. Eğer sevgi diye bir duygu olmasaydı hiç kimse birbirine saygılı davranmazdı, değer vermezdi. Dolayısıyla sevgi, anne, baba, kardeş, arkadaşlık ve dünyada olan diğer varlıklara karşı beslenen bir duygudur. Hadi artık sizde nefreti, kin, düşmanlığı, hırçınlığı bırakıp sevgisiyle yaşamaya başlayın. Göreceksiniz ki her şey değişmiş, daha mutlu, huzurlu olmuşsunuz. Dünya sevgiyle yaşar, insanlar da dünyada yaşadığına göre hiçbir şey karşılıksız değildir. Birbirinizi sevin, hayata pozitif bakın. Sevgi insanın gereği, olmadan yaşanmaz besbelli.

AYŞEN GÜVEN: Sevgi en güzel duygudur. Bir canlı, insan olsun hayvan olsun hatta bitkiler bile sevgiyle büyür ve gelişir. Sevgi olmadan ne dostluk kurulur nede beraberlik. Sevgi, bir yandan da emektir. Mesela aile sevgisi. Aile çok önemlidir. Bir kişi ister kral olsun ister padişah olsun. Ancak evinde huzuru olan kişi dünyanın en mutlu ve zengin insanıdır. Örneğin; anne sevgisi bir anne her zaman çocuğunun iyiliğini ister, her daim arkasında durur. Babalarda öyledir. Bir babanın evladına bırakacağı en güzel miras güzel ahlaktır. Kısaca sevgi her şeydir ve bir insan sevdiğine çok değer verir ve sürekli ondan haber almak ister. Nerde, ne yapıyor gibisinden hele sürekli sessiz kaldığı zaman, bize cevap vermediği zaman darmadağın oluruz. Çünkü insan sevdiği değer verdiği kişiden ilgi bekler sevgi ve saygı bekler bu her canlı için böyledir. Sevgi en güzel hazinedir.

SERTAN ÇOBAN: Sevginin bana ifade ettiği şey şudur; bu dünyada sevgi olmasa dünya hiç güzel olmazdı. Herkes birbirine kötülük yapardı. Sevginin olmadığı yerde her türlü kötülük olurdu. Ama sevginin olduğu yerde herkes birbirine iyi davranırdı. Örneğin bu dünyada herkes birbirine sevgili dolu saygılı davranırsa bu hayatta kötülük adına hiçbir şey kalmazdı. Ve bu nesillerden nesillere devam ederdi ve bu dünya çok güzel bir dünya olurdu. Sevginin ve saygının olduğu yerde her türlü iyilik olur.

UĞUR ŞEN: Sevginin bana ifade ettiği bir kişinin bir kişiye karşı duyduğu ilgi, alaka, duygu bütünüdür. Bu sevgi değişik konularda olabilir. Bu konular anne, baba, arkadaş sevgisi gibi değişik daha birçok konuyu ele alır. Bence sevgi insanın yaşamındaki hayat kaynağından bir tanesidir. Sevgiye karşı duyduğumuz ilgi bizim şahsiyetimizi, nasıl bir kişilik olduğumuzu yansıtır. Bana göre insan hayatında sevgiyi hiç eksik etmemelidir. Sevgisiz insan yaşayamaz diye düşünüyorum. Onun için insanlar birbirlerine karşı duyduğu sevgiyi birbirlerine karşı iyi davranarak sağlayabilirler. İnsanlar sevgi ve özgüvenli bir şekilde yaşamalıdırlar. Onun için SEVGİYİ HAYATIMIZDAN HİÇ ÇIKARMAYALIM!

OĞUZCAN KATAR: Bence sevgi olmadan insan olamaz. İnsan illaki bir şeyi sevmelidir. Mesela ben ailemi, arkadaşlarımı ve doğayı seven bir insanım. Bilmiyorum ama bence herkes birbirini seviyordur. Aşk.. Aşkta bir sevgi değil midir? Aşkı sadece kız erkek ilişkisi olara ele almayın. Belki bazı insanlar doğaya aşıktır, tıpkı benim gibi. Hayat sevmeden geçmez. Birini veya bir şeyi sevmeden insan hiç hayata bağlı kalabilir mi? Kalamaz çünkü sevmek bir tutku bir bağlılıktır. Ben hayatı sevdim, hayata bağlandım bu sayede mutlu yaşıyorum.

EMRE BAŞTEPE: Bence hayvan sevgisi insan sevgisinden daha çok. Küçük gördüğümüz hayvanlar bile insanlardan daha sevgi dolu. İnsan arkadaşını yarı yolda bırakırken maymun bile arkadaşını hayata döndürebilmek için uğraşıyor. İnsanın sevgisi hayvan sevgisinin yanında konuşulması saçma olur. Sonuçta hayvanları da o duruma getiren insanlar. Köpek cinsi olan pitbullara yasak gelirken şahine yasak gelmemesi saçma. Köpeği o hale getiren yine insan. Dünyada sevgi çok farklı ilerliyor. Kim kimin çıkarına çalışıyorsa sevgi ona duyuluyor. Dış görünüşe önem verildiği kadar iç görünüşe önem verilse bazı insanlar kendini o kadar çok üzmez.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.