Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEVGİLİ EN SEVGİLİ EY SEVGİLİ

SEVGİLİ EN SEVGİLİ EY SEVGİLİ
14 Nisan 2015 - 0:12

Genel

Altıeylül Belediyesi Aşk-ı Nebi’yi vatandaşlarla buluşturdu.

Balıkesir’de toplumsal değerleri ön planda tutan Altıeylül Belediyesi kutlu doğum haftasında Aşk-ı Nebi’yi Balıkesir’e taşıdı. Geçtiğimiz yıl içerisinde düzenlediği sahur programları ile adından söz ettiren Belediye dünde kutlu doğum haftasında açılan Aşk-ı Nebi sergisinde muazzam bir sunum sergiledi.

Etkinliğin ilk gününde Vali Mustafa Yaman, ‘Sevgili peygamberimiz her türlü övgüye layık. Millet olarak ta bu övgüyü sinemada, Müzikte, Edebiyatta, Musikide göstermek istiyoruz diyerek Sezai Karakoç’a ait olan o güzel eseri ‘Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine’ adlı şiir ve benzeri çalışmaları örnek gösterdi. Etkinlik için Haftanın en anlamlı programı’dedi.

Vali yaman ‘en anlamlı etkinlik’

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman açılış öncesinde yapılan konuşmada şunları söyledi: ‘1988’li yıllardan itibaren bütün kurumlarının katılımı ile birlikte kutlanıyor. Sevgili peygamberimiz her türlü övgüye layık. Millet olarak ta bu övgüyü sinemada, Müzikte, Edebiyatta, Musikide bunları göstermek istiyoruz. Dünyanın en güzel naatlarına Türk şairleri, yazarları da bunu ortaya koydular. Sürgün ülkeler başkenti Sezai Karakoç ‘ey sevgili uzatma dünya sürgünümü benim’ derken Nurullah Genç’ Yağmur şiirinde anlatıyor. Haftanın en anlamlı programı ortaya konmuş, hafta boyunca etkinlikleri kurumlarda devam ettirecekler. Etkinliği gerçekleştiren Altıeylül’ü Kutluyorum’dedi.

Başkan Uğur’ Altıeylül’ü kutluyorum’

Serginin açılışında konuşma yapan Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, Aşk-ı Nebi sergisi için şöyle konuştu: ‘Önemli bir haftadayız. Alemlere rahmet olarak gönderilen (s.a.v)bizim örnek aldığımız bir kişi hayatımızda, yaşantımız da. Son peygamber, Dualarımız peygamber efendimiz neyi istemişse cümlesini bizde istiyoruz. Nelerden Allah’a sığınmışsa bizde cümlesinden Allaha sığınırız. Altıeylül Belediyesine bu etkinlikten dolayı teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullandı.

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri çerçevesinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ ve Altıeylül Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen “Aşk-ı Nebî: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” sergisi Otel Basri’de açıldı.

Beşgün boyunca açık olacak serginin ilk gün ziyaretçileri Balıkesir protokolü ve kurum, kuruluş, STK temsilcileri oldu. Bugünde halka açık olan sergide 41 parça hat ve tezhip sanatçılarının birbirinden değerli eserleri bulunuyor.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu açılış öncesi yaptığı konuşmada ‘insan ruhunu en çok tatmin eden husus ,zarif, ince bir duygu yüce, ulvi bir sevgi, derin metyafizik bir muhabbet kaynağını yüce yaratıcıdan alan aşktır. Aşk-ı Nebi ,bizim tarihimizin, kültür ve medeniyetimizin temelini, oluşturmaktadır. Sanat ve estetik anlayışımızda zarafet ve güzellik anlayışımızda, şehirlerimizde, mimarimizde ,edebiyatımızda naatlarımızda, nefeslerimizde, hilyelerimizde hep aşk-ı nebiyi görürüz. Itri’nin nağmeleri gönülleri coşturur. Mimar sinan’ın Süleymaniyesi ile yücelik duygusu arşa erer.’ dedi.

İslam Sanat Kültür Platformu tarafından hazırlanan açılışları daha önce İstanbul Topkapı’da Diyanet işleri Başkanı tarafından, Washington ve Newyork’ta Cumhurbaşkanı tarafından Küba Havana’da Kültür Bakanı Ömer Çelik ve TİKA Başkanı Serdar Çam tarafından yapılan günümüz hat ve tezhip sanatçılarınnın 41 değerli eseri Aşk-ı Nebi sergisi açıldı.KAMİL AKYÜREK

Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır

Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır

Aşk celladından ne çıkar madem ki yar vardır

Yoktan da vardan da ötede bir Var vardır

Hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır

O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır

Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır

Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır

ğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır

Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.Sevgili,En sevgili,Ey sevgili

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.