Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEVGİNİ PAYLAŞ

SEVGİNİ PAYLAŞ
27 Nisan 2015 - 0:04

Genel

Hüma Hatun Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi 11-A sınıfı öğrencileri Değerler Eğitimi kapsamında sevgi konusundaki düşüncelerini bizimle paylaştılar.

ELİF OĞUZ: Ben Peygamber Efendimiz için yazdığım yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

BÜYÜK BULUŞMA:İnsan birini görmeden ne kadar, nereye kadar sevebilir düşündürücü. Ne gördüm seni ne sesini duydum, benden yıllar asırlar önce yaşadın, nefes aldın. Adını duydum, küçüktü yaşım, sevgili dediler, herkesin sevgilisi. Görmeden dokunmadan yaşanan o büyük ilahi aşk. Adını duydum seni öğrendim, adını duydum elimi yüreğime koyup (s.a.v) dedim, dedim ki yüreğim adınla ısındı. Seni görmedim. Ne kaşlarını ne gözlerini ne ellerini nur cemalini görmeden aşkınla yaşadım. Kalp atışlarım adınla hızlandı, nefesim adınla duraksadı. Küçüktüm adını duydum annemden “Muhammed” o büyük o derin isim. Seni sordum merakla heyecanla dinledim hiç yılmadan sıkılmadan. 571 Mekke’de doğan büyük güneş, o büyük ışık aydınlık. Ey Allah’ım elçisi büyük sevgilisi. Seni sordum yeniden dinledim siyah gözlerini hayal ettim. Yaptıklarını, öğütlerini nasihatlerini öğrendim, sözlerini ezberledim sesini kulağımda hayal ettim. Sözlerinle teselli oldum rahatladım. Seni yaşadım tekrar tekrar aşık oldum. Senden güzelliği edebi öğrendim anne sevgisini saygısını evlat sevgisini temizliğin imandaki yerini ruhun güzelliğini senden öğrendim. Ben seni görmedim sözlerini hayatını dinleyip tekrar tekrar yaşadım. Büyük bir buluşmada çıkarsam karşına dinmez gözyaşlarım sel olur. Bakamam yüzüne utanırım senin sabrını eyleyemediğimden utanırım. Büyük buluşmada çıkarsam karşına ümmetin eyle ümmetimdir de, affeyle. Gözyaşlarıma bakma dayanmaz yüreğim nur cemalini göremeye utanır gözlerim gözlerine bakmaya titrer ellerim sen ümmetimdir de affeyle. Ben seni görmedim ama dünya ahiret anacağım. Adın yüreğimi cız ettirsin her duyuşum da titreyeyim. Adın aklımdan yüreğimden çıkmasın. “Ey ümmetim uyan” deyişin gelsin aklıma yeniden titreyeyim. Ey büyük sevgili bir gün büyük bir buluşmada çıkarsam karşına “ümmetimdir” de, de ki kusurlarımdan sıyrılıp bir kez olsun göreyim nu cemalini.

MERVE ÖRS: Sevgi bu dünyadaki en masum şey olsa gerek. Küçük bir çocuğa da sevgiden tutun ki bir kediye, köpreğe, çiçeğe sevgi gösterir insan. Bizi bu dünyada bir arada tutanda sevgidir. Bir insan karşısındakini sevmezse nasıl çekilir bu hayat? Taş olan kalpleri bir yumuşatan sevgidir. İnsan sevilmek ister, sanırım bu durumda anneler işin içine giriyor. Kimse seni sevmese de istemese de bir tek annen sever, onun sevgisi sonsuzdur. Sen en kötü işlere bulaşsan da seni sevmekten vazgeçmez. Bu hayatta sanırım en büyük sevgi anne sevgisidir. Anneler kutsaldır onları sevin, hergün onlara şükredin. Onlar olmasa bu dünyada kimseniz kalmaz.

DİLAY YÖRÜK: Sevgi yaşamın ana maddesi gibidir.O olmadan herkes yarım ve mutsuzdur. Sevmeyi aşkla tanımlar bazı kimseler. Çikolataya aşıklardır. Kitaplara aşıklardır. İnsanlara aşıklardır. Ben en çok sevmeyi severim mesela. Yüzü sirke satan gülümsemeyi, tebessüm etmeyi kötü birşey sananlar var. Çocuğuna sevgi göstermeyip pahalı eşyalar alarak onların gözlerini boyayan insanlar var bu hayatta. Oysa paralar harcamalarına hiç gerek yok. Gülümsemek, sarılmak öpmek halini hatırını sorarak yeter. Sevmek ve sevilmek hayattaki en güzel duygulardandır. Gülümseyerek birbirimizi mutlu edebiliriz daha ne duruyorsunuz gülümseyin sevin ve mutlu olun.

SELEN KARAKOÇ: Sevgi ağızdan çıkması 2 sn. Belki de daha kısa. 2 kelime 5 harf olabilir ama tüm kalbi doldurur. Sevmek ve sevilmek kadar güzel olan bir duygu varsa söylesinler bende bileyim. Susuyorsunuz demi çünkü yok. Sevmek ve sevilmek kadar güzel bir duygu yok. İnsanoğlunun en saf özelliği sevgidir. Saf, tertemiz, dupduru olduğu yönüdür sevgi insanoğlunun. Peki ya bir gün sevgi yerini öfkeye bırakırsa nolcak işte o zaman aydınlığın yerini karanlık almış olacak.

ŞEYMA YORULMAZ: Son Peygamber olarak dünyayı şereflendiren ey sevgili; Adını önce din kültürü öğretmenlerinden sonra da okuduğum dini kitaplardan öğrendim. Hayatını öğrenmeden önce hayatımı zor zannederdim. Halbuki yapmam gereken tek şey şükretmekti. Bunu ne kadar becerdim bilemiyorum. Bazen mantıklı bazen de olumsuz düşünürdüm. Benim mantıklı düşünmemi sağlayan iki neden vardır. Birincisi Allah’a duyduğum ilahi aşk ikincisi de senin varlığını bilmemdi. Hayallerimi umutlarımı sana borçluyum. Senin varlığını bilmeseydim belki de kötü olacaktım. İyi ki biliyorum. Hayatımda en çok şunu sorguluyorum. Adımı taşıyor muyum? Hayır diyorum asla. Çünkü o senin süt kardeşinin adıydı. Ben kendimi bu vasıfta görmüyorum. Hakketmiyorum. Sonra aklıma ahiret günü geliyor senin bizlere şefaat edeceğini hatırlıyorum ve utanıyorum. Seni örnek alıyorum. Bazen senin gibi olabilirim. Sanıyorum sonra vazgeçemiyorum. Kimse senin kadar mükemmel olamaz Güllerin Efendisi. Hayatımda şüpheler oldukça yer kaplıyor. Bir tek konuda şüpheci değilim. Seni bir ömre sığdıracak kadar seviyorum ve hadislerin benim için yol gösterici. İnşallah seni cennette görmek herkese nasip olur.

SEVCAN GEZGİN: Sevgi ne kadar da kapsamlı bir kelime her şeyi içine alan hayatımızdaki mutlulukları, sevinçleri yaşadığımız bir duygu. Bazen düşünüyorum da sevgi olmasaydı diye insanlar mutlulukları paylaşabilirler miydi? Küçük bir mutluluğumuz dahi bizi birbirimizi sevmeye hayata insanlara sevgiyle yaklaşmaya başlıyor. Küçük bir bebeğin doğumundan itibaren annesine bağlanması annenin ona tüm saf duygularıyla bakması onu tim kötülüklerden koruması sevgidir aslında. İnsanların yaşamları boyunca mutlu kalabilmesi ve bu mutluluğu paylaşması, mutluysa her şey güzel, her yer güzel her yer senin için cennet herkes senin için melektir. Sevgi 5 harf 2 heceden oluşan bir kelime değildir sadece. Herşey güzel olduğunda da sevgi olmuyor. Üzüntülerimiz hayal kırıklıklarımız bütün bu zorluklara rağmen yaşama büyük bir umut ve şefkatle yaklaşmamızda sevgidir. Yeni sevgi hayatımızın bütünüyle kaplayan bir kelimedir.

GÖZDE KARABULUT: Sevgi gözle görülmediği gibi kalbe hitap eden bir histir. Sevgi dolu bir insan hayata daha olumlu baktığı gibi çevresinde de mutluluk huzur yayar. Her insanın duyduğu ihtiyaçlardan biridir sevgi. Tarif edilmeyen duygu olarak sol tarafımızda yer almaktadır. Sevgi beraberinde güzellikte getirmektedir. Dostluğun en sağlam temelidir. Sevgi gözde görülmeyecek ama görüldüğü kadarıyla da yüzünüzde tatlı bir tebessüm oluşmasına neden olur. Maddiyat ile ölçülmez insanların gülüşleri sözleri birbirlerini etkiler. Manevi olarak büyük değerler olup sadece doğru yoldan geldiği zaman kendimizi o sevginin bir parçası olarak görebiliriz. İnsanlara karşı sevgiyle yaklaşmak en iyi armağanlardandır bazen. Belki küçük bir tebessüm karşısındakini kurtarabilir. İnsanlar arası iletişimde sevgiyi hissettirmek önemlidir hep derim. Sevgiyi karşısındakine yansıtabilmektedir. Aslına bakarsak sevgi daha yaygın olsa savaşlar olmazdı. Olsa bile bu kadar fazla olmazdı. İnsanlar sevgi gösterseydi birbirlerine dünya bu kadar kötü bir yer olmazdı. İnsan insandan nefret etmezdi. Sevgi beraberinde saygıyı getirdi ve daha bir çok şeyi..

ASİYE GÖKER: Büyük aşk..Sevgili Peygamberimiz senin yolunda yürümekten attığımız her adımda senin sevdiğin güllerle karşılanmaktan çok mutluyuz. Senin merhametin sevgin hoşgörün sayesinde bizde insanlara karşı senin davrandığın şekilde davranmaya çalışıyoruz. Ama ne yazık ki senin sevgin kadar sevgi dağıtamıyoruz. Peygamberimiz, sen nasıl bir sevgilisin ki seni dinlemeye yaşadıklarını bilmeye öğrenmeye doyamıyoruz. Senin açtığın bu yolda yürümekten gururluyuz.  Hiç kimse seni görmemiş olsa da emin ol kalbimizdesin efendim. Doğum günün kutlu olsun Peygamberim.

SONGÜL CIRCIR:Bu yazıya şöyle başlamalıyım ki; sevgi ve saygı hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Derler ki bizler karşımızdaki birini sevmiyorsak bile saygı göstermeliyiz. Fakat ben şöyle düşünüyorum birini sevmiyorsak ona nasıl saygı gösterebiliriz ki? Bu yüzden önce sevmeyi öğrenmeliyiz. Ama çoğu zaman sevmediğimiz birine bile saygı göstermek zorunda kalabiliriz hele o insan bizden yaşça büyükse. Çünkü bu bizim toplumda var eder. İnsanları sevmeyi öğrenmeliyiz. Karşımızdakinin bizi sevmesini istiyorsak önce biz karşımızdakini sevmeliyiz ve ona göre davranmalıyız ki bizde beklediğimiz sevgi ve saygıyı bulalım. Unutmayalım ki toplumda bizi var eden en önemli iki unsur sevgi ve saygıdır. Bizler karşımızdakine ne yansıtırsak ondan da aynı tepkiyi alırız. Küçüklerimize sevgi büyüklerimize saygı gösterelim ki toplumda iyi bir yer edinelim ve karşımızdakilere örnek alalım.

MERVE KARAKULAK: Hani derler ya zaman her şeyin ilacıdır diye bence sevgidir herşeyin ilacı. Kalp kırıklıklarının acıların ölümlerin.. Yanınızda sizi seven insanlar olduğu sürece bu kötü duygularla savaşma gücünüz olur. Yenilmez olursunuz ya da yıkılmaz çünkü sevgiden yanımızdaki insanlardan güç alırız. Bizi seven ailemiz arkadaşlarımız varsa büyük bir meyve ağacının meyveleriyizdir. Hep beraberizdir. Yağmura rüzgara kara dona hep beraber karşı koyarız ama biz o ağaçtan ayrılı uzaklaşırsak yerde çürümeye mahkum kalmış bir meyve oluruz. Zamanla alışırsın ama sevgiyle atlatırsın işte bu yüzden sevgi her şeyin ilacıdır.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.