Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞEYH BEDRETTİN

ŞEYH BEDRETTİN
06 Mart 2015 - 0:04

Genel

Edirne-Selanik-Deliorman arsındaki bölgelerde yaşayan Şeyh Mahmut Bedrettin ile, İvrindi ve çevresinde yaşayan Şeyh Bedrettin arasında bir bağ bulunmamaktadır. Zira her ikisinin de yaşadığı tarihler arasında büyük farklılıklar vardır. Tarihe isyancı şeyh Bedrettin olarak geçen ve idam edilen Şeyh Bedrettin’in, Anadolu’nun değişik yerlerinde izlerine rastlanmaktadır.

Tarihi içeriklerin detayına girip kafaları karıştırmadan İvrindi ilçesi ve çevresinde yaşayan şeyh Bedrettin hakkında kısa bilgilerle özetlemek istiyorum. Zira bu kişilerin yaşadığı çevrelerde bıraktıkları hizmetlerin, yanlış bilgilendirilmesinin büyük vebali olduğunun idraki içindeyim. 1300 lü yıllarda yaşayan Şeyh Bedrettin ile ilçemiz çevresinde yaşayan şeyh Bedrettin’in hiçbir bağı olmadığı gibi, yaşayış tarzları da birbirine uymamaktadır.

Fetret devrinden bu yana, Anadolu’daki ve Rumeli’deki bütün tarihi bilgiler saptırılmağa, belgeler yok edilip karartılmaya çalışıldığı gibi, İvrindi ve çevresinde yaşayan Şeyh Bedrettin’le ilgili tarihi değerler de yok edilmiştir. Osmanlı tarihini yok etmek isteyen düşünceler bu tarihi değerlerimizi tamamen saptırmaya veya yok etmeye çalışmışlar günümüzde de bu tahribatlar devam etmektedir. Daha yakın zamana kadar Bedrettin hamamının kapısının üzerinde var olan Osmanlıca yazılı mermer kaybolmuştur. Bu tarihi hamamda başka tarihi değeri olan bulguların olmaması mümkün değildir amma üzülerek söylemek gerekir ki hiçbir tarihi değeri olan varlık bırakılmamıştır. Eski hükümet binasının da duvarındaki tarih ve kapı üzerinde sökülmesi mümkün olmayan Osmanlıca yazıdan başka bir değer elimizde kalmamıştır.

Daha yakın zamana kadar, Şeyh Bedrettin camisi avlusunda bulunan birçok mezar, şadırvan genişletme bahanesi ile tamamen ortadan kaldırılıp, mezar taşları ve kitabelerde yok edilmiştir. Cami önündeki mezarları ve mezar taşlarındaki kitabeleri benim yaşlarda olan herkes bilmektedir. Coğrafyamızda bulunan daha birçok tarihi değerleri, ya tarihi eser kaçakçıları, ya da tarihi saptırmak isteyen Siyonist zihniyetler yok etmiştir. Ayni tahribatları, şeyh Bedrettin tarafından yaptırılan Korucu ve Gökçe yazıdaki camilerde de görmek mümkündür. Giden değerlerin geri gelmesi mümkün olmaması hasebiyle, elde kalanların korunması ve iyi değerlendirilip, İvrindi’nin tarihi köklerinin saptanması gerekmektedir.

Kısacası İvrindi ve çevresinde yaşayan Şeyh Bedrettin, bir cami, bir hamam ve gökçe yazı ile Korucu mahallelerinde birer cami yaptırmış bölgesel bir lider olarak kabul görmektedir. Temennimiz, Çevremizde görülen, Bergama İmparatorluğu kalıntılarından başlayarak, günümüze kadar gelen ve elde kalan değerlerimizin tespit edilip koruma, tanıtma ve faydalanma yolları aranmalıdır. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.