Balıkesir Merhaba Gazetesi

 ŞEYH EDEBALİ’DEN ÖĞÜTLER

 ŞEYH EDEBALİ’DEN ÖĞÜTLER
26 Eylül 2014 - 0:04

Genel

06

 

Küçük bir aşiretten, dev bir imparatorluk kurulmasına sebep olan, atamız, dedemiz ŞEYH EDİBALİNİN tavsiyelerinden birkaç tanesi ile başlamak, anlatımı daha da anlaşılır hale getirir diye düşündüm. Bu öğütlerin çoğunun günümüzde hayat bulmasına daha çok ihtiyaç var. Hele hele bütün eğitimci arkadaşlarımın bu öğütlerin tamamını dikkatle okuması gerekir. Şeyh Edibali diyor ki:

“ Ey oğul: Kalabalık gördüğün askerlerine, çokça gördüğün servetine, yüksek gördüğün makamına, keskin bildiğin aklına güvenip böbürlenmeyesin. Tendeki canda dâhil, her varlığı verende, alanda YARADANDIR. Verdiğinde şişme. Aldığında karamsarlığa düşme. Nefsindeki kibir ve beynindeki sabit öfke sana haramdır oğul.” Şimdi bu nasihat sözünü biraz açarak anlatalım.

YARADAN insanlığı var edeliden beri, şeytanı da kıymet gününe kadar azat etmiştir. Canlı var olduğu müddetçe şeytan da var olmaya devam edecektir. Tarih boyunca, insanlığın başına bela olan, para merkezli, ideolojik soslu, makam postlu, belli bir siyasete ve fikre esir olmuş anlayışların günümüzde yok olmaya başlaması, despot yaşayışları rahatsız etmekte. Okulların açıldığı şu günlerde canlıya hizmet etmeyi görev addeden anlayışlarla, kendilerini canlıların çok çok üzerinde görüp, bir makamda bulunarak hükmetmeyi üstünlük sayan, beyni yularlı anlayışlar en bariz şekilde sırıtıyor. Kendilerinin, diğer canlılardan üstün bir konumda veya makamda veyahutta maddeten üstünlüğünde şahsiyet ve itibar arayanlar hep hüsrana uğramışlardır. Bu psikolojik rahatsızlık içinde olanların kimi makam arar, kimi para arar, kimi eşya arar, kimi, mal ve meta arar. Bu halde olanların akraba ilişkileri, arkadaşlık ve yarenlik işleri, mesleki becerileri hep sunidir. Yine bu hislerle dolup taşan, beynini sabit bir ideolojiye satan, makam sevdalısı ROBOT kişilerin, çalışma sistemleri de sunidir. İş yapmadan ziyade göz boyama yollarını tercih ettiklerinden, elle tutulur gözle görülür bir eser bırakmayı beceremezler. O tiplerin iş yaparak ölümünden sonra bir iz bırakma dertleri de yoktur zaten. Bu tiplerin devlet makamlarından, hele hele eğitim yuvalarından elenmesi gayet olağandır. Elenip elek altına geçen başarısız kişileri yaşadığı müddetçe sırtında taşımayı hiçbir kurum taahhüt edemez. Sokaklar bu yüce millete ve gelecek nesillere sevgi oluşumu veremez. Madde ve makamı ellerinden kaçıranların, kaybettiklerini sokaklarda araması, kendilerine zarar vermekte ve bu necip milletin vicdanında itibar kaybına uğramaktadırlar.

Yine ŞEYH EDEBALİNİN bir öğüdünden örnekleri, günümüz yaşayanları içinde arayalım.

“ Ey oğul;

Öfke bize uysallık sana.

Güceniklik bize, gönül almak sana.

Suçlamak bize, katlanmak sana.

Haksızlık bize, bağışlamak ve hak vermek sana.

Aldatmak bize, aldanmak sana.

Hizmeti yapıp kakınç yapmak bize, hizmeti yapıp saklamak sana.

Sakın ola ki yaptığın hizmetinle böbürlenip, kibirlenmeyesin. Kibir ateş, kibir afet, kibir felakettir oğul. Yüreğindeki öfke ve kibirin yaptığı baskıyla, YARADANIN istekleri arasında sıkıştığın olursa, sabır etmesini bil. “Vaktinden evvel çiçek açmaz” duygusuyla canlılar önünde eğil. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Devletle bir ve beraber koşasın. Makamlar fani, makamlar geçici, makamlar nöbetçidir oğul. Şu kısacık ömürde bizlerde faniyiz. Kalıcı olan, sessizlik içinde bırakılan eserlerdir. Bıraktığın eserlerle sonsuza kadar ömrünü uzatmasını bil. Doğru bildiğin yoldan şaşma. İsyancılara bulaşma.”

ALLAHA ve ilahi hesap gününe iman edenler, dünyanın bir misafirhane olduğuna, kendilerinden öncekilerin, kendilerinin ve kendilerinden sonrakilerin de fani olacaklarına inanırlar. Bu duygular içinde Milli Eğitim camiasında öz verili çalışmalar yapan, yönetici, idareci ve tüm çalışanların yolu açık olsun. Eğitim camiasındaki başarının büyüklüğü, bırakılan eserlerle daim yaşayacak ve inşallah gelecek nesiller saygı ile yâd edeceklerdir. Balıkesir sathındaki eğitim öğretim hamlesinin faydalarını günümüz çalışanları gördüğü gibi, gelecek nesiller, bu yolun izinden devam etmeyi kendine hedef seçecektir.

Suni kriz yaratanlardan, yapmacık icraatlardan ve eğitimi sokaklarda arayanlardan uzaklaşıp, sessizce hizmet vermek için çırpınan, tüm eğitim camiasına saygı, sevgi ve minnet duygularımızla. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.