Balıkesir Merhaba Gazetesi

Seyircisiz Dünya Şampiyonası sona erdi

Seyircisiz Dünya Şampiyonası sona erdi
27 Eylül 2014 - 0:08

Genel

atilla köşe

 

Cimnastik Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu geçen yıl Temmuz sıcaklarında yapıldı. Türkiye’nin gündemini hiç ama hiç meşgul etmedi.

Fenerbahçe’yi, Galatasaray’ı bir yana bırakın, lig takımlarından herhangi birinin futbolcu transferi dedikodusu kadar bile gazetelerde yerini alamadı. Dünyanın önem verdiği, bizim ise pas geçtiğimiz cimnastik sporunun başına genç bir spor adamı seçildi.

Seçime katılan 277 delegenin 203’ünün oyunu alarak seçilen Suat Çelen, 1978 doğumlu genç bir spor adamıydı. 13 yaşında Balkan şampiyonu olan, Dünya jimnastik literatürüne çifte burgulu hareketi, “Çelen hareketi” olarak geçiren Suat Çelen, 1990 ve 1992’de Dünya Okullar Şampiyonaları’nda (ISF) birincilikler elde eden, 1993 yılında İsviçre’de düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda paralelde altın madalya kazanan bir spor adamı.

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü”ydü Suat Çelen, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı seçildi.

Ona verilen ilk ceza, görevinden alınmasıydı.

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’ne yeni görevinden ötürü yeterince hizmet veremeyeceği öne sürüldü ve müdürlüğü alındı.

Yılmadı, yakınmadı Suat Çelen

Yaşamını adadığı Cimnastik sporunun Türkiye’de kök salması ve milli başarılara imza atılması için çırpındı. Bir yıl içinde çok büyük bir organizasyona imza atmak için kolları sıvadı. Ve 33. Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonası‘nın Türkiye’de düzenlemesi çalıştı, çabaladı.

Bu şampiyonayı İzmir’e aldırdı.

61 ülkeden yüzlerce genç sporcu İzmir’e geldi… Atatürk Spor Salonu’nun hınca hınç dolması gerekirdi değil mi?

Çok az sayıda sporsever geldi

Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonası’nın açılışını Gençlik ve Spor Bakanı yapmalıydı, değil mi? Gençliğin ve sporun bir bakanı olarak dünyanın dört bir köşesinden gelen sporculara “Hoş geldiniz” demeliydi…

Demedi…

Bırakın Spor Bakanı’nı, yardımcısı?..

Yardımcıyı bırakın, Müsteşarı bile gelmedi..

Avustralya’dan Çin’e, Rusya’dan Danimarka’ya dünyanın tüm ülkelerinden yarışmaya gelen sporculardan başka tribünlerde parmakla sayılacak kadar az seyirci vardı. Birbirinden güzel hareketleri sporcuların kendileri izledi ve alkışladı

Dünya şampiyonası bugün sona eriyor.

Bir hafta boyunca Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen şampiyonanın ardından ülkelerine dönen genç sporcuların Türkiye üzerine düşüncelerini merak ediyorum. İzmir için mutlaka, “güzel”, “görülmesi gereken bir kent” diyeceklerdir. Ancak spor branşları Cimnastik dalına değer vermeyen İzmirlileri de hiç ama hiç unutmayacaklardır.

Belki kendi aralarında şöyle bir konuşma da geçmiştir:

“Ülkeyi yönetenleri anlıyoruz. Onlar ülkedeki kızların başını türbanla örtmek kaygısı içindeler… Mayolarla yapılan Cimnastik sporunu belki de günah belledikleri için ne açılışına ne de izlemeye geliyorlar. Ama çağdaş, laik ve modern bir kent olan İzmir’de Dünya Cimnastik Şampiyonası’nın adeta seyircisiz gerçekleşmesini İzmirliler nasıl izah edecekler?”

İşte bu sorunun yanıtını İzmirliler asla veremezler…

Guinness Rekorlar Kitabı’na tersten başarı olarak girecek bir rekor yaşandı.

Ne yazık ki İzmir’de bir dünya şampiyonası seyircisiz yapıldı.

Suat Çelen ve arkadaşlarının çabalarına karşı ayıp edildi.

Bir İzmirli olarak özür dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.