Balıkesir Merhaba Gazetesi

SEZGİNSOY: “DEPREM BÖLGESİNDEYİZ”

SEZGİNSOY: “DEPREM BÖLGESİNDEYİZ”
05 Mart 2015 - 23:50

Genel

Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burak Sezginsoy, 1. derece deprem bölgesi olan Balıkesir’in, deprem simülatörü ihtiyacı olduğu uyarısında bulundu.

1-7 Mart Deprem Haftası dolayısı ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından bir uyarı açıklamasında bulunuldu. Türkiye’nin dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunduğunu hatırlatan İMO Başkanı Burak Sezginsoy, Balıkesir’in Deprem Simülatörü ihtiyacı olduğunu belirtti. Sezginsoy, “Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir. Depreme dayanıklı yapı tasarımı, yetkin mühendislik, yapı denetim, mühendislik eğitimi gibi kavramlar odamızca sık sık anlatılmaktadır. Deprem Haftası sebebiyle sizlere daha somut bir öneri sunuyoruz. Balıkesir 1. derece deprem bölgesidir ve Balıkesir’de deprem simülatörü ihtiyacı vardır” dedi.

Sezginsoy, depremin fiziksel ve psikolojik etkilerinin tecrübe edilmesi yolu ile can ve mal kaybının en aza indirilmesi için tasarlanan deprem simülatöründe deprem sırasında ve sonrasında nasıl davranılması gerektiğini ve depremden korunmak için alınması gereken basit önlemlerin uygulamalı anlatım ve eğitiminin verilmesi amaçlandığı bilgisini verdi.

Deprem simülasyon sisteminde depremin nasıl oluştuğunun katılımcılara uygulamalı eğitimi verilerek deprem sırası ve sonrasında neler yapılması gerektiğinin uygulamalı olarak anlatılması sağlanacağını belirten Sezginsoy, “Bunun yanı sıra artçı depremler katılımcılara ve okullarda öğrencilere anlatılacak” diye konuştu.

AHMET İMREN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.