Balıkesir Merhaba Gazetesi

SGK uyardı!

SGK uyardı!
17 Şubat 2015 - 0:10

Genel

Balıkesir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ömer Çalışkan, son dönemde bazı şahısların vatandaşları SGK adını kullanarak aradığını ve genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için verdikleri banka hesabına belirli miktarlarda para yatırmalarını istedikleri ve vatandaşı dolandırmaya yönelik teşebbüste bulunduklarının anlaşıldığını ifade etti.

Çalışkan, kurum tarafından hiç bir vatandaşın “Genel sağlık sigortası borcunuz var, verilen hesaba borcunuzu yatırınız” gibi ifadelerle aranmadığını dile getirerek, vatandaşları bu tarz yaklaşım içerisinde olan şahıslara itibar etmemeleri ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamaları konusunda uyardı. Böylece olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini ifade eden Çalışkan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 92 inci maddesi uyarınca ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 01/01/2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alındığını, bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilip, ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primlerinin vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirildiğini söyledi.

Ödemelerin SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve SGK web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabildiğini açıkladı. Çalışkan, zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşların merkez ve ilçe Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerinden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki ‘E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapılabileceğini söyledi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.