SağlıkGündem

SGK’da Devrim! Yapay Zeka Devreye Giriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni bir hizmet modeline taşınması amacıyla önemli adımlar attıklarını duyurdu.

SGK’da Devrim! Yapay Zeka Devreye Giriyor

Sgkda Devrim Yapay Zeka Devreye Giriyor 1
Emeklilere Yönelik SGK Reformu

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında yapılan açıklamada, emeklilere yönelik SGK hizmetlerinde köklü bir değişikliğe gidildiği belirtildi. Bakan Işıkhan, artık SGK’nın sadece maaş ödeyen teknik bir kurum olmaktan çıkıp, emeklilere sosyal açıdan da hizmet verecek bir yapıya dönüştürüldüğünü ifade etti.

Sağlık Hizmetlerinde Devrim: Aile Hekimleri İlaç Yazabilecek

Bakan Işıkhan’ın açıklamalarına göre, raporlu ilaç kullanan hastalar için önemli bir düzenleme hayata geçirildi. Kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimleri tarafından da reçete edilebileceği duyuruldu. Bu düzenlemenin yaklaşık 2 milyon raporlu ilaç kullanan vatandaşı kapsayacağı belirtildi. Böylelikle, hastaların hastanelere gitme zorunluluğu ortadan kaldırılarak, sağlık hizmetlerine erişimde kolaylık sağlanacak.

Sağlıkta Tasarruf ve Verimlilik

Bakan Işıkhan’ın ifadelerine göre, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin uygulanmasıyla sağlık sektöründe önemli bir tasarruf sağlandı. Yıllık yaklaşık 3,2 milyar lira tasarruf edilmesi öngörülüyor. Bu tasarrufun, sağlık hizmetlerinde daha etkin ve verimli kullanımı destekleyeceği belirtiliyor.

Yapay Zeka Destekli Sağlık Geri Ödeme Denetimi

Bakan Işıkhan’ın açıklamalarına göre, SGK’nın yakın zamanda hayata geçireceği “SGK Co-Pilot” uygulamasıyla sağlık geri ödeme fatura tutarlarının denetimi için yapay zeka destekli bir sistem devreye alınacak. Bu uygulama ile kayıp-kaçak, suiistimal ve anomali tespiti gibi alanlarda veri analizi yapılacak, sağlık fatura inceleme operasyon süreçleri kısaltılacak ve ödeme süreçleri hızlandırılacak.

Haber: AA

SGK’nin İlaç Geri Ödeme Listesi Genişledi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu