Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞİFA’DA SAĞLIKLA BULUŞAN HASTALAR İÇİN

ŞİFA’DA SAĞLIKLA BULUŞAN HASTALAR İÇİN
05 Eylül 2014 - 0:07

Genel

ŞİFA’DA SAĞLIKLA BULUŞAN HASTALAR İÇİN

Şifa Hastanesi Müdürü Barış Atikbay ‘Her şeyden önce sağlık’ diyerek; hastaların sağlıklarına kavuşmaları noktasında hastane doktorları,çalışanları ve tüm kadro ile gün boyu etkin olarak çalışma yürüttüklerini söyledi.

01

 

Müdür Barış Atikbay ” Balıkesir’e dönüp baktığımızda halkın ekonomik olarak gücü belli. Bir de eskiden daha çok İzmir ve Bursa’ya gidiş vardı. Hastalarımızdaki şu algı artık kırılmalı. İzmir’de, Bursa’da olan Balıkesir’de de var. Sağlık anlamında Balıkesir, atılım yaptı. Doktorlarımız iyi. 10 sene öncesine dönüp bakıldığında kısıtlı imkanlar vardı. Balıkesir’de çok şey değişti. Burada imkan olduğu alanlarda dışarıya sağlık için gidilmesine artık gerek yok. Hem yol masrafı, hem hasta olan kişinin yol eziyeti de ortadan kalkmış olacak. Biz Şifa Hastanesi olarak başarılı ameliyatları bugüne kadar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Belki küçük bir örnek olacak ama, geniz eti almak için bile Bursa’ya giden hastalar var. Artık buna gerek yok. İçeride çözülecek sorunların dışarıda çözülmesine gerek yok” dedi.

Son zamanlarda alerjik hastalıkların ve özelliklede obezite konusunun gündemde olduğunu belirten Atikbay “Mevsimsel şikayetler alerjik alanda çok. Alerji konusunda çocuk alerjisi ve yetişkinliler için hekim yok, fakültelerde bunun için bölüm açılmalı. Kulak, burun, boğazda alerjik hastalıklar yaygın. Yine lazerle prostat ameliyatı, ürolojide kameralı sistemle tedavilerde başarılı ameliyatlarımız oldu. Genel Cerrahi’de kansız basur ameliyatları hala başarıyla  devam eden ameliyatlarımızdan. Şifa Hastanesi’ne yeni gelen doktorlarımız da var. Ortopedi, kadın doğum, üroloji v.b alanlarda çalışmalar yürüten doktorlarımızın da önceliği hastalarımızın sağlığı. Genelde 1000 , polikliniklerde ise 11 bin hastaya bakılıyor. Son zamanlarda yaşanan hastalığın adı aslında obezite, bu bir sorun. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve sağlıksız bir beslenmeyle ortaya çıkan bu duruma karşı dikkatli olmak gerekir. Bünyemizde bulunan diyetisyenimiz kişilere has tetkik ve çalışmalarla bunları takip ediyor.

 

Hastalarımızdan şunu istiyoruz; Şifa hastanesinde şifa bulmaya Geldiklerinde önce kendi sağlıklarının, bizim içinde önemli olduğunu bilsinler. Özellikle hasta yakınları da sakin olsunlar. Doktorlarımız yardımcı olmak, onları sağlığına kavuşturmak için buradalar. Müdahale edilirken engel olmaya çalışmasınlar. Bu sadece zaman kaybı yaratır. Sakin olmak ve tedaviyi doktorlarımızın kontrolüne bırakmak en doğru olan.Bize gösterdikleri güven için teşekkür ediyor sağlıklı yarınlar diliyoruz” dedi

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

OBEZİTEYE DİKKAT

 

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. HAZIRLAYAN: FATMA KARA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.