Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Sıktığınız el tarih boyunca insanlık vicdanından silinmez’

‘Sıktığınız el tarih boyunca insanlık vicdanından silinmez’
18 Mart 2015 - 0:06

Genel

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz Çanakkale Savaşı’nda omuz omuza yürüyen bütün yiğitlerin torunları olarak, Türk, Kürt, Orta Asya, Mezopotamya, Anadolu halklarının ortak bayramı olarak Nevruz’u omuz omuza kutlayacağız” dedi.

Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasına, toplantıda bulunan işitme engellilere “hoşgeldiniz” diyerek başladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır’ın, işitme engellilerin “Türkiye sizinle gurur duyuyor, sizinle iftihar ediyoruz” dediklerini aktarmasına, Başbakan Davutoğlu, “Biz de sizi çok seviyoruz” karşılığını verdi.

Davutoğlu, geçen haftanın ve bu haftanın birçok açıdan milli hafızayı ve ortak kaderi şekillendiren ve dünyada adalet arayışının sembolü olan yıl dönümlerini bünyesinde barındırdığını belirtti.

“Önce Çanakkale” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Yarın 18 mart. 100. yılında Çanakkale şehitlerini rahmetle anıyoruz. Onların emaneti, üzerimizdeki en büyük miras, en büyük sorumluluktur. Bundan yüz yıl önce bir millet tarihe terk ediliyor. O milletin kalbi olan Dersaadet, İstanbul, müstevliler tarafından işgal edildi, edilecek beklentisi içinde olanlar varken, bir millet Çanakkale’de, Gelibolu’da bir destan yazdı. Bu destanla sadece ülkemizdeki vilayetlerimizden gelenler değil sınırlarımız dışında kalmış, o kutsal mekanlardan, Bağdat, Şam, Kerkük, Musul, Filistin, Rumeli, Üsküp, Saraybosna, Kosova, Kafkaslar’dan, bu topraklara yürek, gönül vermiş bütün diyarlardan insanlar fevç fevç, omuz omuza Çanakkale’ye yürüdüler ve şahadet şerbetini içmek pahasına sadece bir milletin onurunu değil aslında insanlık onurunu korumak üzere omuz omuza yürüdüler. Allah onlardan razı olsun. Onlar yürürken dahi insanlık dersi verdiler. Bugün bu insanlık dersinin bir nişanesi olarak, yüzüncü yılda, o zaman savaştığımız orduların askerlerinin torunlarıyla 24 nisanda bir araya gelecek ve bir savaştan bir kardeşlik, dostluk destanının nasıl çıktığını tekrar hatırlayacağız.

Omuz omuza yürüyenlerin torunları bugün bir yeni geleceğe bir istikbale yürüyorlar. Bu yürüyüş kutsaldır, büyüktür ve bu yürüyüş, yürüyüşe katılan herkesi bünyesine alacak kadar ulvi değerlere sahiptir.”

Ruh halini biz de hissediyoruz

12 Mart 1921’de İstiklal Marşı’nın kabul edildiğini de anımsatan Davutoğlu, Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle andığını söyledi.

Davutoğlu, “İstiklal Marşı’nı yazarken Tacettin Dergahı’nda ve Ankara’da yaşadığı ruh halini şimdi biz de hissediyoruz ve onun dediğini diyoruz: Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdıracak şartlar getirmesin” diye konuştu.

Bir milletin yükselişi, ayağa kalkışı, 1915 ile 1921 arasında, Çanakkale Savaşı ile İstiklal Marşı destanının yazıldığı dönemde yaptıkları fedakarlıklarla tarihe kazındığını, şerefli sayfalarında yerini aldığını ifade eden Davutoğlu, “O dönemin çocukları, gerek İstiklal Harbi’nde gerekse Çanakkale’de şehit düşenlerin çocukları, bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin asli ve eşit unsurlarıdır. Rumeli’den, Kafkasya’dan gelenler, Anadolu’da doğmuş olanlar, Mezopotamya kültürünü bugüne taşıyanlar, hepsi milletimizin asli unsurlarıdır. Onların arasına fitne sokmak isteyenlere hiçbir suretle fırsat verilmeyecektir” dedi.(AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.