Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sınav Kaygısı İle Başetme Yolları

Sınav Kaygısı İle Başetme Yolları
Nurdan Şahin( nurdansahin@gmail.com )
31 Mayıs 2022 - 8:23

Sınav Kaygısı İle Başetme Yolları

 

Sınav kaygısı, sınav öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan kaygı durumudur.

Ortaöğretim ve üniversite sıvalarının yaklaştığı şu günlerde sizde stres ve kaygı yaşıyor olabilirsiniz. Belli oranda kaygı son derece olağan, sağlıklı ve motive edici fonksiyona sahiptir. Ancak bilgilerin kullanılmasını engelleyen veya unutulmasına yol açan, başarısız olmakla ilgili olumsuz düşüncelere odaklanmamıza neden olan sınav kaygısını her öğrencinin yaşadığı stresten ayırmak gerekir. Başarıyı etkileyen yüksek kaygı, el titremesi, mide bulantısı, karın ağrısı, hızlı nefes alıp verme, kalp çarpıntısı , öfke , gerginlik ,odaklanamama, aşırı ders çalışma ya da bahaneler bularak hiç çalışmama gibi belirtilerle  kendisini gösterebilir.

 ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

-Düzenli Uyuyun ,  Beslenmenize Dikkat Edin ,Sağlığınıza Dikkat Edin

Sınav öğrencilerinin her gün belirli saate uyuyup uyanma  , sağlıklı beslenerek yaşam şeklinizi düzenlemeniz  sınav sürecinde destekleyici olan önemli adımlardandır. Sınav gecesi yeterince uyumaya çalışmanız, sağlığınıza etki edebilecek yiyecekler tüketmemeniz ,sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapmanız faydalı olacaktır. Sınav öncesi sakatlanmanıza ,hasta olmanıza neden olabilecek aktivelerde bulunmamaya dikkat etmelisiniz.

-Nefesinizi Kontrol Edin

Sınava girmeden ya da sınav esnasında kaygı düzeyiniz artarsa birkaç kez yavaş yavaş derin nefes almanız, mutlu olduğunuz bir anınızı düşünmeniz , sınav sırasında odaklanma sorunu yaşadığınızda pozisyonunuzu değiştirmeniz rahatlamanıza ve düşünme odağınızın değişmesine yol açacaktır.

-Stratejinizi Önceden Belirleyin

Sınav için strateji geliştirmek sınav anında bocalamanızın önüne geçecektir. Sınav sırasında iyi olunan alandan başlamak, turlama tekniği gibi yöntemler kullanmak sınavı daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu durumda sınav kaygınızı azaltacaktır.

-Zamanı Doğru Kullanın

Son ana kadar ders çalışmak bilgilerinizin karışmasına neden olabilir. Sınavdan  bir iki gün önce çalışmayı bırakmak  , dinlenmek, size iyi gelen bir aktivitede bulunmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sınava gideceğiniz yerin mesafesini sınav öncesinde öğrenin mümkünse sınav yerine önceden gidin. Bu durum sınav günü endişe yaşamadan sınav yerinde olmanızı sağlayacaktır.

Sınav sırasında çevrenizdeki diğer sınav adaylarına odaklanarak zaman kaybetmeyin motivasyonunuzu  etkilemeyin.  Diğerlerinin ne yaptığını ya da sınavın sonucunu düşünmeden sadece soruları cevaplamaya odaklanmaya çalışın .

-Uzman Desteği

Sınav kaygınız sınavlara girmenizi engelleyecek düzeyde ise , sıkıntılarınız nedeni ile sınavı tamamlamanız imkansız hale geliyorsa ,akademik hayatınızı devam ettirmek konusunda çok sıkıntı yaşıyorsanız ve yaşadığınız stres yaşam kalitenizi olumsuz etkilemeye başladıysa bir uzmandan destek almayı düşünmelisiniz. Uzman kaygının nedenlerine ve ek sorunlara yönelik destek ve tedavi yaklaşımı geliştirerek sınav kaygınızı yenmenize ve akademik başarınızın artmasında size yardımcı olur.

ANNE-BABALAR SINAVA GİRECEK ÇOCUKLARINA NASIL YAKLAŞIMDA BULUNMALI?

Sınav yaklaştıkça çocuğunuzun kaygısının yanında sizin de kaygınız yoğunlaşmış olabilir . Ne yapsam, nasıl davransam gibi yeni arayışlara girmeyerek her zamanki gibi davranmanız doğru olacaktır. Sınav yaklaşırken artan kaygıyı kontrol altına almak için çocuğunuzun ihtiyacı huzurlu, sakin, destekleyici bir aile ortamıdır. Çocukların birçoğu başarısızlıktan fazla anne babasını üzmekten, hayal kırıklığına uğratmaktan korkarlar. Bu nedenle sınavın iyi bir evlat olmanın kriteri olmadığı çocuğa hissettirilmeli olumsuz eleştiri ve kıyaslamalardan kaçınılmalıdır. Olumlu geri bildirimlerin ön planda olduğu yaklaşım çok önemlidir.

 

 

Psikolog Nurdan ŞAHİN

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.