Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sındırgı Büyümeye Devam Ediyor, 75. Mahalle Resmen Onaylandı

Sındırgı Büyümeye Devam Ediyor, 75. Mahalle Resmen Onaylandı
34
19 Kasım 2019 - 19:06

Doğal güzellikleri, Yağcıbedir halılarından gelen sanat kültürü, termal ve tarihi değerleri ile son günlerde her geçen gün kendine değer katan ve büyüyen Sındırgı ilçesi artık Yağcıbecir adında 75. Mahalleye sahip.

74 mahalleye sahip Balıkesir’in Sındırgı ilçesine belediye meclis kararı doğrultusunda Yağcıbedir adında 75. Mahalle eklendi. Meclis kararının ardından nüfus çoğunluğunu da elde eden mahalle Bakanlık olur kararını aldı.

668 konutluk yeni TOKİ evlerinin yer aldığı mevcut durumda nüfusu 1000 kişiyi geçen bölge Çavdaroğlu mahallesinden ayrılarak yeni mahalle statüsüne kavuştu. Çevre yolu, kanal ve Çaygören yolunun doğal sınır olarak belirlendiği bölge Yağcıbedir mahallesi olarak ilçenin 75. Mahallesi oldu. 1. Etap 82 konutluk ve 2. Etap 668 konutluk projenin yanında yapımı devam eden yeni devlet hastanesi, gençlik merkezi ve stadyum da yeni mahalle sınırları içerisinde yer alıyor.

“Yeni kurulan mahalle adını dünyaca ünlü Yağcıbedir halılarından aldı”

5 Şubat 2017 tarihli Sındırgı Belediyesi olağan meclis toplantısının 2018/23 sayılı kararı ile Yağcıbedir adı altında yeni bir mahallenin kurulması belediye meclisince 5393 sayılı belediye kanunun 18. Maddesinin N bendi gereğince oy birliği ile kabul edilmişti. Yeni mahallenin kurulmasına ilişkin alınan meclis kararı 5393 sayılı kanunun 9. Maddesinin 2. Fıkrası gereği Sındırgı Kaymakamlığı görüşü üzerine Balıkesir Valiliği onayından geçti.

Sakinlik ve Huzur İsteyenlerin Adresi Sındırgı Oldu

35 yıl sonra ilk kez nüfusunu arttıran ve doğal şehir unvanına sahip ilçe özellikle sakinlik ve huzur isteyenlerin tercih noktası oluyor. İlçe yapılan yatırımlar, tanıtım çalışmaları ve şehrin dinamiklerinin ortaya çıkarılması Sındırgılı olup dışarıda yaşayan vatandaşlar için de cezbedici nitelik taşıdığı gibi, Sındırgılı olmayanların da dikkatini çekiyor. Son yıllarda dışarıya göç eden vatandaşların yeni yapılan TOKİ’ler ve Jeotermal enerjideki gelişmeler neticesinde ilçeye geri döndükleri gibi, Sındırgıyla hiçbir bağlantısı olmayan vatandaşların da tercihi oluyor. Son olarak Denizli’de yaşayan bir vatandaş televizyon programlarından etkilenerek Sındırgı’ya yerleşme kararı aldı.

Coğrafi işareti Sındırgı Belediyesine ait Yağcıbedir adının artık bir mahallede yaşatılacağını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Doğal şehir Sındırgı 1984’lü yıllara kadar İzmir İstanbul yolunun içinden geçtiği Güney Marmara’nın incisi bir şehir. Sındırgı’ya ihtiyaca binayken TOKİ tarafından yapılan 668 konutun olduğu alan düne kadar insanların beton santrali kurmak, kum ocağı yapmak için satın aldıkları arazilerin çevresinde bulunuyordu. Şimdi ise ovaya imar vermeyen bir anlayışa sahip olduğumuz için bu taşlık ve kayalık alan artık bir yaşam merkezine dönüştü. Artık bu şehirde yaşanılır, psikolojik olarak bende burada kalabilirim, jeotermali var, temiz havası var, insanlar dingin bir şehir arıyorlar. Sındırgı bunun karşılığı olduğundan dolayı da insanlarımız geriye dönmeye başladı. Büyüyen bu alandaki yapılan çalışmalar bir mahalle oluşumuna sebebiyet verdi. Burada bine yakın insanın yaşadığı bir alanı bizler de yeni bir mahalle olarak değerlendirmek istedik. Meclisimizden kararımızı aldık ve meclisten alınan karar gereği Sındırgı’nın doğal olarak içinden geçen bir kanal var ve bunun yanından başlayarak Çavradoğlu mahallesinin bir kısmından bölünerek burası yeni bir mahalle statüsüne resmi olarak bakanlığımız nezdinde onayları geldi. Yani Yağcıbedir artık Sındırgı’da bir mahallenin adı olarak 75. Mahalleye işletilmiş oldu. Bizler de inşallah Haziran ayında bir seçim yapılacak. Yeni muhtarını da bu bölge belirlemiş olacak. Coğrafi işareti Sındırgı Belediyesine ait Yağcıbedir artık bir mahallenin adı. İlçemize hayırlı olsun. “ sözlerine yer verdi.

Muhtar Seçimi Haziran’da

2020 yılı Haziran ayında Sındırgı’nın 75. Mahallesi Yağcıbedir mahallesinde muhtarlık seçimlerinin yapılması planlanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.