Balıkesir Merhaba Gazetesi

SINDIRGI IŞILDADI

SINDIRGI IŞILDADI
08 Eylül 2014 - 0:03

Genel

SINDIRGI IŞILDADI

Ata sporu güreşle başlayan 16. Uluslar arası Sındırgı Halı, Kültür ve Sanat Festivali, binlerce Sındırgılının coşkuyla izlediği Uğur Işılak konseri ile sona erdi. Işılak sahnede verdiği mesajlar ve sergilediği performansla dakikalarca ayakta alkışlandı.

 08

SINDIRGI Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festival unutulmaz güzelliklerle sona erdi. 3 Eylül’de, Kocakonak Er Meydanı’nda Kırkpınar’da boy gösteren başpehlivanların katıldığı yağlı güreş organizasyonuyla start alan 16. Uluslararası etkinlik, farklı ses tonu ve tarzıyla sahneyi dolduran Uğur Işılak konseriyle final yaptı.

‘SINDIRGI’YI DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ’

Festival öncesi “Bilinmek istiyoruz, Sındırgı’nın cennet köşelerini ve güzelliklerle dolu zengin, binlerce yıllık tarih içeren kültürünü Dünya’ya tanıtmak istiyoruz” mesajı veren Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, festival bitiminde yerli yabancı konuklara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek günün anısına plaket verdi.

DOLU DOLU GEÇTİ

Etkinlikleri ilk kez 11 bin metrekarelik kapalı pazar yerinde yaptıklarını dile getiren Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, fuar tadındaki alanda 10’u halıcılıkla ilgili olmak üzere 200 civarında satış ve tanıtım standına yer verdiklerini belirterek: “ Yedi ülkeden, kırsal mahallelerimizden, komşu ilçelerden halk oyunu ekipleri farklı gün ve saatlerde çeşitli gösteriler sundu. Türkiye’nin önemli pehlivanları çayırımızda mücadele etti. Cirit müsabakaları, bisiklet yarışması, trap atışları ilgiyle takip edildi. 4 gün süren etkinliklerde binlerce kişi eğlendi, bilgilendi ve alışveriş yaptı. 3 bin yıllık tarihi olan Yağcıbedir kültürü, sadece Sındırgı’da dokunur ve Türkiye’nin değeridir. Değerlerimizi, zengin tarihi kültürümüzü yansıttık, paylaştık. Yoğun katılım ve ilgiyi gördük. Tüm katılımcılara, emeği geçenlere ve bu festivali benimseyerek ilgisini eksik etmeyen Sındırgılı hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum. Şimdiden 17. festival için çalışmalara başladık” dedi.

‘DAHA DA KAPSAMLI OLACAK’

Özellikle Yağcıbedir halısını daha fazla ön plana çıkarmaya çalıştıklarına vurgu yapan Başkan  Yavaş, ilçenin tarihi, kültürel ve doğal yapısını da tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti. Balıkesir’in büyükşehir statüsüne alınmasıyla belediye olarak yüklerinin azaldığını belirten Yavaş: “ Belediye olarak daha çok sosyal kültürel etkinlikler konusunda hizmete devam ediyoruz. Yağlı pehlivan güreşleriyle cirit müsabakalarının yapıldığı Kocakonak Panayır Alanı’nda daha kapsamlı düzenlemeler, sporcular için tesisler yapacağız. Geleneksel Spor Dalları Federasyonundan arkadaşlar, cirit alanımızı beğendi. Bize plaket takdim ettiler. Erzurum ve Sivas’tan sonra uygunluk anlamında üçüncü sıradayız. Türkiye Okçuluk Federasyonu ile de yarışmalar için girişimlerde bulunuyoruz. Geçmişte Kırkpınar’da güreşmiş, dereceler almış güreşçilerimiz var. Bundan dolayı güreşi de önemsiyoruz. Bir sonraki festivalimiz çok daha kapsamlı olacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HALAT ÇEKME YARIŞINDA EĞLENDİLER

Sındırgılılar dolu dolu geçen festivalde en çok ödüllü mahalleler arası halat çekme yarışında eğlendi denilebilir. Çünkü yarışmacılar sahnedeyken, eş-çoluk çocuk, akraba ve arkadaşları onları izliyordu. Kendilerinden birisinin organizasyonun içerisinde yer alması hem katılımı hem de eğlenceyi zirveye taşıdı. 7’den 70’e herkesimin heyecan ve gülerek izlediği halat çekme yarışında birinci olan Kurtuluş Mahallesi finalde Mandıra Mahallesi’ni yendi. Yarışmanın en ilginç tarafıysa yarışmayı sunanın Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın olmasıydı. Mahalle yarışmasında ödüllerde ilginçti. Kazanan mahalleler çocuklar için kapsamlı oyun grubunun sahibi oldular. Yarış boyunca elindeki mikrofondan halat çekenleri gayrete getiren Başkan Yavaş binlerce mahalleliye “Memnun musunuz” diyerek sorduğunda aldığı yanıt hep bir ağızdan “Eveeet” olunca Başkan’da söz verdi. Bir sonraki festivalde mahalleler arası yarışlar daha kapsamlı ve daha geniş yer bulacak ve elbette yine ödüllerle. Sındırgı Belediyesi festivalde memnuniyeti de sorguladı ve anket çalışması düzenledi. Festival alanında stand açan ve katılım gösteren Sındırgılılara eksiklikler, yanlış buldukları, beğendikleri etkinlikler ve önerileri soruldu. 17.ci etkinlikte bu anket sonuçları dikkate alınarak program yapılacak.

HABER: İSMAİL KOCA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.