Balıkesir Merhaba Gazetesi

SINDIRGI KÜLTÜR VE SANATA DAMGASINI VURDU

SINDIRGI KÜLTÜR VE SANATA DAMGASINI VURDU
04 Eylül 2014 - 13:30

Genel

SINDIRGI  KÜLTÜR VE SANATA DAMGASINI VURDU

03

 

Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı,Kültür ve Sanat Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikler dolu dolu başladı. İlçenin düşman işgalinden kurtuluşunun ilk günü olan dün, tören ve etkinlikler dizisi ile başlayan festival havası, çeşitli ülkelerin gerek folklorik gerekse gösteri ve ürünleriyle ilçede hazırlanan pazar yerindeki stantlarda yerini aldı.Stantlar kültür mirasları ve Kurtuluşun coşkusunu andıran materyallerle donatıldı.Yaşça büyük olan ilçedeki ihtiyar heyeti ve stantlardaki katılımcılar Sındırgı’nın kurtuluşunun en güzel şekilde kutlandığını ve ilçe halkını heyecanlandırdığını belirttiler.

BULGARİSTAN GRUBUNDAN SİLVİG KOVACHEVA : ‘Burada olmaktan mutluyuz.Sındırgı belediyesine ve bize ilgi gösteren halkına teşekkür ederiz.Emendere diye bir yerde duyduk hatta gördük mükemmel. Sanki cennet gibi.Ben yeşili severim doğanın içinde kültür buluşmuş.Tarihi ve turistik mekan algısı oluşmuş.Çok beğendik.Sındırgı ve halkına çok yaşayın diyorum selamlar gönderiyorum’ dedi.

ELİF GÜNGÖR:Arpa sapından yapılan oyalarımız ilgi görüyor.Biz evde evimizin önünde otururken komşularımızla sohbet ederken bir yandan da el emeği olan bu ürünleri ortaya çıkarırız. Arpaların sapından yaptığımız oyalarda önce sapları ıslatıp yumuşattıktan sonra dürüp üçgen haline getirip daha sonra süsleriz bunu da ya boncukla yada renkli iplerle yaparız.El emeği göz nurumuz böylelikle ortaya çıkar.Talep olduğu gibi ilgi çektiği için bakanda çok oluyor.

YÜKSEL GÜLEN: Sındırgı’nın yeşil doğasından topladığım kekik,öksürük otu ,nane yeşillikleri ellerimle bende toplarım. Şifa doğadan gelir 75 yıldır bende şifa dağıtıyorum.Sağlığada faydası olan yeşillikler sayesinde kendimde uzun yıllar hiç hastalanmadım.Sağlığımı yeşilliklere ve bu otlara borçluyum.

ALİ UYAR:  Süpürge yapımı bize dedemizden kaan bir meslek.Babamdan dedemden kalan meslek bu.Makinesini bile kendimiz yaptık. Günde 8-10 tane yapıyorum. Evde hanımla birlikte yapıyoruz. Yaklaşık 40 yıllık mesleğimiz bu bizim.50′ li  li yıllarda dedem eşek sırtında süpürge satmış hep. Emendere süpürgeleri özeldir.Garantisi olan süpürgelerdir.Deforme olmaz.1 yılık garantisi olan süpürgelerimizin deforme olması mümkün değil ama garanti kapsamında diyebiliriz deforme olmuş olursa yenisiyle değiştiririz.

DSC_0076

 

KURTULUŞUN KIVILCIMI SINDIRGI’YA IŞIK SAÇTI

16’ncı Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür Ve Sanat Günleri kapsamındaki etkinliklerde halkoyunları gösterileri programın neşeli geçmesine vesile oldu.Kortej yürüyüşü ve geçit töreni ile kapalı pazar alanından başlayan kültür ve sanat günleri Halı stantlarının açılışı ile sürdü.Sındırgı Yağcıbedir mehteran takımı gösterisini ,yayla bayır, Bulgaristan halk oyunları takip etti. Meraklıları ve güreş severlerce Koca konak panayır alanında güreşler yapıldı. Pehlivanlar ter döktü.Kurtuluşun coşkusu, halk ile, mahallelerin halkoyunlarının farklı figürlerle buluşmasıyla ayrı bir anlam ve kültürümüzün zenginliğini yaşattı.

SINDIRGININ CAN DAMARI YAĞCIBEDİR HALILARI

Yağcıbedir Halıları, Balıkesir’in Sındırgı ve Bigadiç köylerinde yörükler tarafından dokunan ve dokuyan insanların yaşamlarını halılarına aktardığı bir halı türüdür. Üç çeşidi vardır:

  • Karagöz
  • Heybesulu
  • Yedielli

Yağcıbedir Halılarında 4 ana renk (Al, nariç, ak, ve gök) hakim renktir. Kök boyası ile boyanan iplerin renkleri halılar kullanıldıkça parlar.

Halıların ömrü 150-200 yıldır. Dokunan motiflerin tamamının bir anlamı vardır.Yağcıbedir halılarının eskileri ve iyileri zarif ve güzeldir. Yüz cm² de 800-1000 düğüm vardır. Renk olarak mavi, fes rengi güvez ve koyu kırmızı kullanılmaktadır. Bu renkleri uzun süre muhafaza ederler. Ekseriyetle 80*120 cm ebatlarındadır.

KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİNDEN NOTLAR

********* Sındırgı Belediyesi etkinliklerde kültür zenginliğini öne çıkardı. Güreş, fener alayı, konser, yöresel oyunlar, tiyatro, eğlenceli ve ödüllü yarışmalar, cirit, atıcılık, bisiklet müsabakaları gibi aktiviteleri içinde barındıracak etkinlikler ilk gününde yoğun bir katılımla yapıldı.

**********Bulgaristan,Romanya,Gürcistan,Sibirya şor türkleri,Hindistan,Yunanistan,Makedonya ve farklı esintilerinin Sındırgı’ya taşındığı kültür ve sanat günlerinde katılımcı davetliler Sındırgı ve Emendere’ye hayran kaldı.

DSC_0168

 

********Başkan Yavaş: “Sındırgı 73 mahallede yaşayan 37 bin nüfuslu bir ilçemiz. 140 kilometre çapında bazen 2 bin bazen 2 yüz rakımlı ve %52 si ormanla kaplı en iyi kolonyanın, Yağcıbedir halısının, tarihi kültürün, doğanın, termalin bulunduğu ve termal turizm yatırımına ciddi teşvikin olduğu bir ilçeyiz. Balıkesir sadece Ayvalık, Gömeç, Edremit’ten ibaret bir il değil. Bizde varız diyoruz ve bilinmek istiyoruz. Tüm kültür zenginliğimizi bir nebzede olsa ifade eden bu şenliğimize önem veriyoruz”dedi.

**********11 bin metrekare kapalı alanı bulunan çok amaçlı Pazar yerinde stantlar açıldı. Gözlemeler köylü kadınlarca açılarak buğdayın has kokusu pazar yerinde buram buram koktu.

************Türkiye’de 18 Yağcıbedir ismi taşıyan köy bulunuyor.Sındırgı ile Bigadiç’in erkek tarafı, Bergama ve Dikili’nin kız tarafı olarak kabul ediliyor.Yağcıbedir halıları sadece Sındırgı’da kurulan pazarda pazarlanabiliyor ve tanıtılıyor. Sergilenen halıların tamamı el yapımı.

HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

 

 

 

ekrem yavaş oyalı yazma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EL SÜPÜRGELERİNE HAYAT VEREN ALİ UYAR DEDEMDEN BABAMDAN KALAN MESLEĞİ DEVAM ETTİRİYORUM EL'DEN DÜŞMEYEN EL SÜPÜRGELERİ İLE ÇEVREYİ VE ETRAFIMIZI GÜZELLEŞTİRİYORUZ DEDİ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.