Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Sındırgı servetin ortasında kısır’

‘Sındırgı servetin ortasında kısır’
08 Nisan 2015 - 0:01

Genel

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. Bolu Abant’ta gerçekleştirilen toplantıda Başkan Yavaş’a Belediye Meclis Üyesi Hüseyin İlhan eşlik etti.

Başkan Yavaş, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı’nda düzenlenen Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi ile ilgili Teşvikler Paneli’nde söz alarak birlik üyelerine sunum yaptı. Başkan Yavaş, sunumuna Sındırgı hakkında bilgi vererek başladı. Ardından 3000 konutluk Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemi Projesi hakkında üyeleri bilgilendiren Başkan Yavaş, Sındırgı’nın sıcak su kaynaklarına değindi. Sındırgı’nın ciddi bir servetin ortasında kısır kaldığını vurgulayan Başkan Yavaş, “İlk olarak Sındırgı’yı turizm bölgesi ilan ettirerek ilçemize yatırımcıların gelmesini sağladık. Diğer yandan yıllardır Çaygören Barajına akan Hisaralan Bölgesindeki 98 dereceye sahip sıcak suyun ilçeye getirilmesi için yap işlet devre modeliyle bir ilke imza atarak gerekli anlaşmaları imzaladık.

Bu proje Türkiye’nin en büyük ishale hattı olup termal su konut ısıtması, seracılık ve otellerde entegre bir biçimde kullanılabilecektir. Yapılan çalışmalar neticesinde termal turizm bölgesi ilan edilen ilçemiz teşvik kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda KDV oranı %18’den %1’e düşmesi ve işçi ve işveren paylarının devlet tarafından ödenmesi ile ilçemiz yatırımcılar için turizm yatırımı için cazip bir bölge haline gelmiştir. İlçemizde bulunan 176 lt/s debili Jeotermal kaynakların bina ısıtma ve Jeotermal turizm tesislerinde kullanıldıktan sonra Belediyemiz tarafından planlanan 100 hektar alana sahip organize sera bölgesinde kullanılacaktır. Organize sera bölgesinde yatırım yapmak isteyen kişi veya firmalara Belediyemiz tarafından alt yapı ve diğer konularda yardımcı olacaktır” dedi.

Devletin termanl turzimne de daha çok katkı vermesi gerektiğini belirten Başkan Yavaş, “Şuanda ilçemiz Tarımdan turizme, enerjiden kent ısıtmasına kadar çok geniş bir yelpaze sunan jeotermal su kaynakları iyi bir çalışma ile geleceğin en önemli yatırım aracı haline getirilebilir. Her fırsatı değerlendirerek gelecek nesillere kaliteli ve yaşanabilir bir Sındırgı bırakmak için çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz” dedi. Toplantının önemine değinen Başkan Yavaş, Jeotermal kaynaklara sahip olan belediyelerin sıkıntılarını, istek ve önerilerini ortaya koyabildikleri en önemli platformların bu toplantılar olduğunu belirterek, “Biz de toplantıda talep ve önerilerimizi dile getirme imkânı bulduk” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.