Balıkesir Merhaba Gazetesi

SINDIRGI TARİHE NOT DÜŞÜYOR

SINDIRGI TARİHE NOT DÜŞÜYOR
10 Şubat 2015 - 0:01

Genel

Sındırgıda jeotermal ile ısıtılan alanlarda seracılık ile ilgili fizibilite çalışmaları tamamlandı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı’nın termal turizm merkezi ilan edilmesi ile birlikte Sındırgının turizm planlamasının potansiyelinin hazırlandığını söyledi.

 

Başkan Yavaş, Sındırgı ile ilgili olarak ‘Sındırgı için benim bir hayalim vardı.’ dedi. Hayalini ve hayalinin gerçekleşmesi için atılan adımlara değindi.

 

SERACILIK GELİŞECEK

 

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Türkiye’de ilk kez bir belediye, seracılıkla alakalı çalışmayı yaparak yatırımcıdan önce nerede yatırım yapması gerektiği konusunda bir altyapı çalışması yapmış oldu diyerek seracılık ta yaşanacak gelişmelere değindi. Başkan Yavaş 43binTL GMKA’nın katkısı ile yapılan çalışma ile 3 bin Konut, 1000 Dönüm Sera projemiz vardı. Seracılığın altyapısını oluşturduk. Bununla ilgili projemiz teslim edildi. Seracılık nerede yapılır, rüzgârgülü nedir? En iyi verimli seracılık nerede yapılır? Bu konularda bir çalışma yapıldı. Bir yatırımcı seracılık yaptığında bir dönümlük alanda 4bin 950 TL ödeyecek. 7bin 500tl de bir abone parası alacak. Buda Antalya’da kömürle ısınan bir seraya göre yüzde 50 ucuz demek.

 

PLANLAR HAZIR

 

Seracılık faaliyetlerinin zaman içinde gelişeceğini söyleyen Başkan Yavaş, Bir tır dolusu olacak kadar yapılabilirse bu iş güzel diyerek 30 dönüm ve katları şeklinde yapılacak çalışmalarla güzel işler yapılabilir dedi. Termal turizm ve seracılıkta bir numara olabilmek için çalışmalarımız olacak ifadelerini kullandı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgının bundan sonraki süreçteki işi turizmle ilgili işler. Sındırgıda iki kaynak su ile ilgili Genelde yapılan bir yanlış var vatandaş kendi imkânları bir yatırım yapar devlet daha sonra buna kural koymaya kalkar buda sağlıklı bir gelişme değil ‘Dedi. Başkan Yavaş konuşmasına şöyle devam etti: Bizler sağlıklı bir gelişme yaşanması için daha önce 2006 yılında Sındırgıyı termal turizm merkezi ilan ettirdik. Termal turizm ilan ettirirken de yatırımcının nereye yatırım yapacağını belirleyen devlet oldu. Planlanmış bir alana yeni yatırımlar yapmak çok daha rantabl ve rahat. Sındırgıda 4’ncü otel yapılıyor. Bunun yapılamada çarpık bir yapılaşma değil tamamen planlanmış bir alanda devam ediyor. Turizm Sındırgıda sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Şehir merkezinde jeotermal merkezinin olmamasından kaynaklanan bir sebeple bazı yatırımlarda ağır seyrediyor bu gelişme sıcak su Sındırgıya aktıktan sonra Otellerdeki gelişme ciddi manada hızlandı. Çünkü insanlar suyu görmedikten sonra ciddi manada arzu etmiyor ve cesaret edemiyorlardı.

 

BAŞKAN YAVAŞ’ HAYALİMDİ ÇÜNKÜ SINDIRGI BİZİMDİ’

 

Sındırgı değişik kültüre sahip ve zengin bir soya sahip Yörük kabilelerine ait bir yer. Ovası, dağı, kültürü farklı olan yerler var. Bunlar nerede yazıyor hani kitabı? Diye sorsak yoktu. Bir firma ile anlaştık. Keyifli bir çalışma oluyor. Kitap hazırlıyoruz. Sındırgının ekonomik, kültürel, sosyal bir projesini gerçekleştirmiş olacağız. Gelenekten Geleceğe Sındırgı adı altında projemiz yürütülüyor.4 ay sonra tamamlanmış olacak. SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.