Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sındırgı Yeşil Yeşil

Sındırgı Yeşil Yeşil
04 Eylül 2014 - 13:43

Genel

Sındırgı Yeşil Yeşil

Sındırgı’nın düşman işgalinden kurtuluşu ve festival kapsamında düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerinin finalinde Ekrem Yavuz ve Mehmet Yeşil Yeşil kapıştı. Başpehlivanlık Yeşil Yeşil’in ağalık ise 61 bin lira ile Bayram Albayrak’ın oldu.

manset

 

Sındırgı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, beraberinde Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törenler ilçe merkezindeki pazar yerinde devam etti ve protokol Yağcıbedi Mehteran Takımı’yla birlikte kapalı pazar yerine gitti. Kapalı Pazar yerinde Yağcıbedir Mehtaran Takımının mini konserinden sonra Ritmin Dansı Topluluğu gösteriler sundu. Belediye Başkanı Ekrem Yavaş günün anlamını belirten konuşmayı bir yaptı. Yavaş:” Yağcıbedir diyarı Sındırgı’da 92 yıl önce mücadele gerekirse insanlar en layığını yaparız demişler. Bugün İbrahim Ethem Akıncı’yı 22 yaşında şehit düşmüş mücahit Makbule Efe’yi şerefle yad ediyoruz. Allah o günleri bir daha göstermesin. Ben diyorum ki bu insanlar zor durumda kalınca yine kenetlenmesini, birlik ve beraberlik içinde mücadele etmesini çok iyi bilir. Çünkü kutsal olan dinimiz, kutsal olan bayrağımız adına bağımsızlık düşüncesi hep var olmuştur ve var olmaya devam edecektir. Yıllar önce o gün kurtuluş mücadeleyi götüren sebepler neydi, nasıl oluştu. Bunları iyi bilmemiz gerekir. Çünkü hiç bir şey kendiliğinden olmaz. Nasıl olur önce bazı hastalıklar olur, birlik ve beraberliğimiz bozulur, içimzden bazı hanler çıkar veya başkalarına kulluk yapanlar çıkar ve toplumun dirlik ve beraberliği bozulunca da düşmanların o topluma girmesi kolaylaşır. İşte her an birlik ve beraberlik içinde olalım. Bugün mücadele silahla, kılıçla, kalkanla değil, günümüzün mücadelesi ekeonmi, kültür ve sosyla alanda kendini her alanda geliştiren gençlik, iyi yetiştimiş bir nesil geleceğin daha güvenli olmasını sağlayacaktır. onun için şu memleketin kalkınması için sındırgı’da termal turizm tesislerin artmasıyla olur. İşte bu otellerin artması için yolların yapılması gerekiyor. Daha önce Sındırgı Balıkesir yolunu yaptırmıştık. Bu dönemde Sındırgı Simav yolunun yapılması için çalışacağız. Bu gençlerin iyi yetişmesi için üzerimize düşen görevi yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz” dedi. Başkan Yavaş’ın konuşmasından sonra Bulgaristan, Kazakistan, Şor Türkleri, ve Yerli Halk Oyunları ekibleri gösteri yaptı. Kurtuluş etkinlikleri 16. Uluslaraarası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerinin stant açılışı yapıldı. Stant açılışında Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İlçe Kaymakamı Hüseyin Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı dübek taşında keşkek dövdü. Heyet daha sonra festival alanında bulunan stantları ziyaret etti.
Etkinliklerin öğleden sonraki bölümüne ise yağlı pehlivan güreşleri damga vurdu. Kırkpınar’da başpehlivanlığa güreşen 16 kıspetin ermeydanına çıktığı Sındırgı Kocakonak’ta başpehlivanlığı Mehmet Yeşil Yeşil kazanırken 2015 güreş ağalığını Bayram Albayrak üstlendi.
Güreşler öncesi kısa bir konuşma yapan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ata sporuna verdikleri öneme dikkat çekerek geleneksel hale gelen Sındırgı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 4 yıl ara verildikten sonra tekrar göreve gelmesiyle kaldığı yerden devam ettiğini belirterek önümüzdeki yıldan itibaren daha kapsamlı bir şekilde gerçekleşeceğini ayrıca izleyiciler için Kocakonak Er Meydanı’na tribün yapılacağı müjdesini verdi. Sındırgı’da ağalık yarışı 8 iş adamı arasında kıran kırana geçti. Ağalık ücreti başlangıç rakamını 20 bin lira olarak açıklanan ücret 61 bin lira ile Bayram Albayrak adına arttırma katılan şirket müdürü Sinan Kurşun da kaldı. Ağalığaiİlçenin iş adamları İsmail Dede, İsa Küpeli, Ali Göksel, Hüseyin İlhan, Bahtiyar Kocaer, Tayfun Ergezer Katıldı.
Başpehlivanlık güreşlerinde iki Balıkesirli pehlivan, Kadir Ergin ve Hasan Zeybek’te adını çeyrek finale yazdıran isimler olsada rakiplerini yenmeyi başaramayarak bu turda elendi. Yarı finalde Ekrem Yavuz, Mehmet Yeşil Yeşil, Güngör Ekin ve Enver Erişli mücadele etti. Rakiplerini yenen Ekrem Yavuz ve Mehmet Yeşil Yeşil finalde karşı karşıya geldi. Zorlu Mücadelenin galibi Yeşil Yeşil oldu ve Sındırgı’nın başpehlivanlığını kazandı.
Güreş severlerin yoğun ilgi gösterdiği Sındırgı Yağlı Pehlivan Güreşlerini Savaştepe Belediye Başkanı Turan Şimşek, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Mahir Alkan, Sındırgı Kaymakamı Hüseyin Çelik, Sındırgı İlçe Emniyet Müdürü Barış Çolak, ilçe protokolü ve vatandaşlar izledi. Güreşlerin sonunda dereceye giren pehlivanlara çeşitli ödüller verildi.

HABER: İSMAİL KOCA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.