YaşamGündemİlçe Haberleri

Sındırgı’da 50 Yıldır Terzilik Yapan Sait Karaşahin’in Hikayesi

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde "diplomalı terzi" olarak bilinen 70 yaşındaki Sait Karaşahin, mesleğine devam ediyor.

Sındırgı’da 50 Yıldır Terzilik Yapan Sait Karaşahin’in Hikayesi

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde “diplomalı terzi” olarak bilinen 70 yaşındaki Sait Karaşahin, mesleğine devam ediyor.

Sindirgida 50 Yildir Terzilik Yapan Sait Karasahinin Hikayesi 1

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde, terzilik mesleğine adanmış bir yaşamın hikayesi var. 70 yaşındaki Sait Karaşahin, ilçede 50 yılı aşkın süredir terzilik yapıyor ve bu süre zarfında “diplomalı terzi” olarak tanınıyor. Karaşahin’in hikayesi, hem mesleğe olan sevgisiyle hem de ustalığıyla dolu.

Sindirgida 50 Yildir Terzilik Yapan Sait Karasahinin Hikayesi 2

Karaşahin, 1973 yılında İstanbul Terzilik Tekamül Enstitüsü’nden terzilik diploması alarak Sındırgı’ya geri döndü. O tarihten bu yana, Sındırgı’nın sokaklarında dikiş iğnesiyle izler bırakan bir isim oldu. Başladığı dönemde tek bir makineyle işe başlasa da zamanla işleri büyüttü ve atölyesini genişletti. Ancak günümüzde, hazır giyim sektörünün yükselmesiyle terzilik mesleği zor bir dönemden geçiyor. Karaşahin, mesleğin eskisi kadar talep görmemesine rağmen, işine olan bağlılığını ve ustalığını sürdürüyor.

Sindirgida 50 Yildir Terzilik Yapan Sait Karasahinin Hikayesi 3

Sındırgı’da takım elbise diken tek terzi olarak kalan Karaşahin, eskiden yılda 100-150 takım elbise diktiğini ancak şimdi bu sayının yalnızca 10 takım elbiseye düştüğünü belirtiyor. Ancak bu durum, Karaşahin’in mesleğe olan sadakatini azaltmıyor. Şıklığa ve temizliğe verdiği önem, hala ayakta kalmasını sağlıyor. Karaşahin, “Her şeyin temiz olması lazım. Yamalı pantolon giymem. Ütülü pantolon giyerim, ütülü ceket giyerim.” diyerek, mesleğine ve kendine olan saygısını dile getiriyor.

Sindirgida 50 Yildir Terzilik Yapan Sait Karasahinin Hikayesi 4

Karaşahin’in ustalığı, Sındırgı’da tanınan bir isim olmasını sağlıyor. Müşterileri, sadece terzi değil, aynı zamanda bir dost ve danışman olarak gördükleri Karaşahin’in yanından ayrılmıyorlar. Onun dükkanı, sadece kumaşları ve iplikleri değil, yılların tecrübesini ve birikimini barındırıyor.

Kazdağları’nda Yarım Saatte 1 Ton Çöp Toplandı

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu