Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sındırgı’da Ahilik Derneği Kuruldu

Sındırgı’da Ahilik Derneği Kuruldu
14 Eylül 2021 - 11:36

Sındırgı’da Ahilik Derneği Kurdular

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ahilik geleneğini yaşatmak için Ahilik Derneği kurdular.

Siftah parası ile icraata başlayan dernek üyeleri anlamlı bir klip çekti. Bütün dükkanlara siftah parası ve bereketli olsun dileklerini içeren mektup dağıttılar. Dernek üyelerinin asıl gayesi, gençlerin ahlaklı, millî ve ayrıca manevî değerlerine saygılı, meslek sahibi ve hayalleri olan fertler olarak yetişmesini sağladılar.

Klipte yer alan 41 yıllık esnaf Mustafa Çağlar, “Unutulmuş olan geleneği hatırlattıkları için kendilerine teşekkür ediyorlar. İlk defa böyle kapı girişine bir zarf bırakıp buraya siftah atmışlar. Kendilerinden ayrıca Allah razı olsun” dedi.

Sındırgı Ahilik Derneği Başkanı Raşit Yıldız, “Sındırgı’da esnafımızın çırak yetiştiremediğini ve gençlerimizin sanayide çalışmak istemediğini ayrıca açıkça görmüş olduk. Bugün esnafımızın çırak bulmasını, maneviî değerlere sahip çıkmasını göz önünde bulundurarak ayrıca böyle bir derneği kurduk. Bu derneğin gayesi gençlere işlerini sevdirmek. Ahilik, kardeşlik demektir. Günümüzden bin yıl önce birkaç cesur insanın, Ahmet Yesevi’den ders alarak, ahlakî ve ayrıca manevî değerleri yaşatmak için kurduğu bir teşkilattır. Bütün halkın ahi olarak yetişmesine imkan sağlanmıştır. Biz de bu durumu göz önüne alarak, 10 kişi ile birlikte dernek kurduk. Ahilik geleneğini yaşatmayı ilke edinerek çalışmalarımıza başladık” dedi.

Sanayi esnaflarından Murat Dönmez, “Çırak yok, arkadan gelen usta yok. Gençlerimiz tablet gençliği oldu. Telefon gençliği oldu. Çocuklar çalışmak, bir şeyler öğrenmek istemiyorlar. Bunda ailelere de büyük iş düşüyor.  Sanayiye ceza olarak değil de meslek sahibi olması için gönderilmeleri gerekiyor. Şu anki durumda tablete bağlı, ayrıca geleceği olmayan bir gençlik geliyor. Onun için hem aileler, hem de derneğimizle birlikte gençlerimizi sanata, mesleğe yönlendirip, gelecek için hayalleri olan fertler haline getirmeyi hedefliyoruz“ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.