Balıkesir Merhaba Gazetesi

SINDIRGIDA EVLER TERMAL ENERJİYLE ISINACAK

SINDIRGIDA EVLER TERMAL ENERJİYLE ISINACAK
17 Nisan 2015 - 0:09

Genel

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde şehir içi sıcak su borularının döşemesi devam ediyor. Hisaralan bölgesinde bulunan sıcak suyun ilçe merkezine gelmesinden sonra ilçe merkezinde hummalı bir çalışma devam ederken sıcak suyun kalbi konumunda olan ısı merkezi tamamlandı.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Arif Uslu ve Sındırgı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Durak ile birlikte ısı merkezinde incelemelerde bulundu, Ekim ayında ilçe merkezine getirilen sıcak su aynı zamanda abonelere verilerek evlerin ısıtılmasına başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Yavaş, Sındırgının 25 yıllık sıcak su özlemini sona erdirdikleri için mutlu olduklarını kaydetti.

Bütün Evler Termal Enerjiyle Isınacak

24 km mesafedeki sıcak suyun ilçeye getirilmesiyle beraber evler sıcak su ile ısınmaya başladığını belirten Başkan Yavaş; “Türkiye’de hükümetimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği destek her geçen gün artıyor. Bu enerji kaynaklarının başında da jeotermal enerji geliyor. Sındırgıda Allah’ın vergisi Hisaralan bölgesinde bulunan 98 derecede ki  sıcak su imkanlarını 24 km mesafedeki bu isale hattını bitirerek sındırgı ilçe merkezine kazandırıldı. Bu kazandırılan imkan neticesinde sındırgıda 3 bin konut ve bin dönüm sera ısıtılması ve buralardan kalan sularla termal otellerde değerlendirilmesi mümkün oluyor ve hayat buluyor. Çok şükürler olsun ki Sındırgı Termal turizm merkezi ilan edildikten sonra şuanda 4. Otelimiz yapılıyor. Eman Termalle emenderede Kadir Topbaşın bize hediyesiyle başlayan 2008 yılındaki serüven bugün Sındırgıda evlerinde ısınmasıyla beraber çok daha anlamlı yer kazanıyor. Türkiye’de ilk defa bir belediyeye nasip olan sındırgıda jeotermalle seracılığın nasıl yapılabileceği konusunda bir kitap hazırlattık Güney Marmara Kalkınma Ajansıyla beraber. Bu yatırımcının da önünü açabilecek çok önemli bir hadise. Yatırımcı nerede seracılık yapacak, en uygun alan neresidir. Bunların tespitiyle ilgili bir kitap hazırladık. Şuanda bulunduğumuz ısı merkezide şehrin bütün evlerin termal enerjiyle ısınmasını sağlayacak ana merkez. Evlerde de artık o keyfi yaşayacağız. Hem evi ısıttığı gibi hem de  banyo ve mutfakta sıcak su ihtiyacını karşılamış olacak. Yani konforlu bir sistem olacak. Bu konforlu sisteme belli kısım evlerin ısındığı gibi hedefimizde inşallah bu yıl bin adet konut ısıtmayı gelecek yıl üç bin konuta doğru ısınan evlerin sayısını artırmayı planlıyoruz. Bu çalışmaları yapan TE Yapı ve Sındırgı Jeotermal A. Ş. Teşekkür ediyorum.  Rabbim yolumuzu açık etsin” dedi.

Sıradaki Hedef Termal Tesisler ve Seracılık

Sındırgı Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Arif Uslu ise; “2012 yılının sonundan beri başladığımız çalışmanın artık sonuna yaklaştık. İlk oranda ana isale hattının bitişiyle beraber Ekim ayında Türkiye’nin en uzun ve en zorlu hattını döşedik. Bunun haricinde şehir içinde ısıtmayı sağlayacak olan ana dağıtım şebekesinin 5 – 6 kilometresini bitirmiş bulunuyoruz. Isı merkezimiz bu işin kalbi konumunda sıcak suyun pompalanması ve pompa merkeziyle beraber tamamen ful otomasyon ve son teknikle elektronik ortamda izlenerek teknik bir şekilde dağıtımın sağlıyoruz. . Bu sene ilk etapta bin konut ısıtabilecek bir çalışma gerçekleştirdik. Bundan sonrası içinde hedefimiz sistemin tamamının bittiği zaman 3 bin konut eş değeri ısıtma bunun yanında termal turistik tesislerin su temini ve seracılık.  Seracılık ve termal tesislerle birlikte Sındırgının gelişimine katkıda bulanacak bir projedir. Konforunun yanında temiz enerjiyle beraber Sındırgının ekonomik alanda kalkınmasını sağlaması bizleri mutlu ediyor” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.