Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sındırgı’da jeotermal sera projesi

Sındırgı’da jeotermal sera projesi
15 Mayıs 2015 - 0:03

Genel

Sındırgı’da büyük bir projeye imza atılarak, bin dönümlük alanı jeotermal seralara ayrıldı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Organize Seracılık bölgesi için başvuruda bulunduk. Bin dönümlük alanda planımız hazır yatırımcıyı bekliyoruz” dedi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta ve Simav Çayı’nın yanında kurulan Organize Seracılık bölgesi ile ilgili açıklama yaparak, dönümü 3 bin liradan başlayan arsa bedelleriyle yatırımcının dikkatini çekmek istediklerini belirtti. Jeotermal sıcak suyu ilçe merkezine kazandırdıklarını ve bu suyla kamu kurumlarının ısınmaya başladığını belirten Başkan Yavaş, 3 bin konutu ısıtmaya yönelik projede şu anda 700 konut eşdeğerinde bir alanda çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

SERACILIĞI GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Sıcaklığı ve debisinin yeterli olmasından dolayı jeotermanl suyu termal turizm ve seracılık alanında da kullanmak için projeler geliştirdiklerini belirten Başkan Yavaş, “Suyun debisini kaybetmeden ve deşarj suyu olarak seralara verilerek bu sudan bin dönüm arazide faydalanma şansına sahibiz. Seracılığı geliştirmek istiyoruz. Bunun için de şehir merkezine 3 kilometrelik bir alanda Simav yolu kavşağında bir alan düşündük. Yolun durumuna göre dönümü 3 bin liradan 10 bin liraya kadar yer bulma şansı olan bir nokta. Jeotermal ile seracılık yapılmak istenildiğinde bu bölge yatırımcıya ciddi anlamda avantajlar sağlıyor.” dedi.

 

Başkan Yavaş, belediye olarak yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirterek, “Belki de yatırımcıyı ilgilendiren en önemli kısım şu. Sıcak su yarın biter mi? Doğal kaynağından akan, yumurtayı 3 dakikada kaynatan, halk dili ile lökür lökür kaynayan bir sudan söz ediyoruz. Bu su yıllar boyunca Simav Çayı’na akıyordu ve biz de bakıyorduk. Bu bakmayı çok şükür ki Türkiye’nin ilk yap-işlet-devret modeli ile ilçe merkezimize kazandırdık. Burada jeotermal seracılık konusunda da Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte bir fizibilite çalışması yaptık. Organize Seracılık Bölgesi’nde organik bir üretim yaparak, devletin teşviklerinden de yararlanarak yatırımcıyı buraya davet ediyoruz” diye konuştu.

SINDIRGI YATIRIM İÇİN UYGUN

Projenin Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafndan desteklendiği de belirtilirken, GMKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin, “Meteorolojik veriler ve sıcak su göz önüne alındığında Sındırgı yatırım için uygun olan bir bölge. Yine İstanbul ve İzmir’e yakınlığı düşünüldüğünde yatırımcı için uygun bir bölge. Sındırgı Belediyesi’nin bin dönümlük alanı jeotermal bölgesi ilan etme çalışmaları yatırımdan önce izin ve ruhsatların halledildiği anlamına geldiğinden dolayı yatırımcıların bir sıkıntı yapamayacağını düşünüyoruz” dedi.

Şahin, “Balıkesir’in 20 dekar ve üzerindeki yatırımlarda yatırımcılar özel teşvik olanaklarından faydalanabiliyor. Bunların içinde KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği gibi bileşenler var. Balıkesir, bölgesel teşvikten faydalandığı için diğer illere göre seracılık anlamda da öndedir” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.