Balıkesir Merhaba Gazetesi

SINDIRGI’DA SUSAMLAR TAHİN OLACAK

SINDIRGI’DA SUSAMLAR TAHİN OLACAK
21 Eylül 2020 - 9:22

SINDIRGI’DA SUSAMLAR TAHİN OLACAK

 

Balıkesir’in Sındırgı, ilçesinde toprakla buluşan mahsuller verime dönüşmeye başladı. Susam üretimi geleneksel yöntemlerle örnek uygulama olarak yaşama geçirildi.

Sındırgı Belediyesi tarafından örnek uygulama olarak yaşam bulan proje ile susam üretiminin yapıldığı ilçede, bu yıl 40 dönümlük alanda ekim gerçekleştirildi.

Sındırgıda 40 dönümlük alana ekilen susam, tarlalarda 3 ayda olgunlaştıktan sonra toplanıp kümeler halinde kurutulmaya bırakıldı. Yaklaşık 3 hafta güneşte bekletilen ve sopalarla vurularak bitkisinden ayrılan susam, el emeği sayesinde zahmetli yolculuğun ardından tüketime hazır hale getiriliyor. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen nohut hasadının ardından Sındırgı Belediyesi ekipleri susam hasadına başladı. Eylül ayında hasat edilen susamdan dekar başına ortalama 40 kilogram ürün alınması hedeflendi.

“Yerli Üretime Destek Olmak Öncelikli Hedef ”

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Belediye olarak  çalışanlarımızla birlikte, daha önce nohut ekimi gerçekleştirdik ve hasadını yaptık. 40 dönümlük susamı işçilerimiz hasat ediyorlar. Amacımız şehrimizde insanlarımıza hem önder olabilmek, yeni teknikler varsa o teknikleri deneyerek daha verimli bir üretim yapabilme yollarını arıyoruz. Çiftçimiz de hakikaten bu konuda önderlik yapıldığında hoşnut olduğunu gördük. Bu gün arazilerde insanlar domatesini, kapya biberini, kornişon salatalığını, farklı alanlarda üretimler yapıyorlar. Kolay bir hadise değil meşakkatli bir iş. Ama olunca da verim Elhamdülillah yıl yıl farklı olsa da verimli bir sezonu geçirmek en büyük isteğimiz. Doğal şehrin susamı da yarın tahin olacak. Tahin helvası olacak ve insanlara belki dışarıdan gelen bir sürü susamın bir kısmını en azından bizlerin desteğiyle yerli olmasını sağlayabilmek bizim en büyük umudumuz diyorum.” Dedi. Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.