Balıkesir Merhaba Gazetesi

SINDIRGI’NIN GURUR GÜNÜ

SINDIRGI’NIN GURUR GÜNÜ
03 Kasım 2014 - 0:17

Genel

3 bin Konut’un ısınmasını ve 10 bin serayı sulayacak Sındırgı Jeotermal Projesi Isı Merkezinin açılışı dün protokol ve halkın katılımı ile yapıldı.

Proje ile 23 kilometrelik boru hattı ilçe merkezine getirilmiş oldu. 90 derece sıcaklığa sahip termal su ile hem evler ısınacak hem de ilçe ekonomisine katkı sunulan üretim odaklı seracılığa adım atılmış olacak.

Projenin ilerlemesine ön ayak olan Başkan Ekrem Yavaş törende yaptığı konuşmada “Sındırgı’nın önünü açacak ve geleceğini aydınlatacak proje ne olmalı derken Allah’ın bize verdiği 2 sıcak su kaynağı vardı turizm ve termalle buluşturduk” dedi. Türkiye’nin en uzun ve en zor ishale hattı tamamlandığını söyleyen Başkan Ekrem Yavaş, “Bu su, Sındırgıya gelmez diyen siyasi söylemler oldu, yılan hikâyesine dönüştürüldü ama nasip oldu ve biz bu hayali gerçekleştirdik’ ifadelerini kullandı. Neymiş hikâye değilmiş. Hayalde değil. Bakın, buharı tütüyor sıcak su akıyor bugünü gördük” açıklamasını yaptı. Otelle ısınmayla turizmle kültürle şaha kalkan bir Sındırgı var sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Büyükşehir belediye Başkanı Edip Uğur sıcak suya kavuşan Sındırgı jeoermal merkezi açılışında yaptığı konuşmada “Sındırgı tarihi günlerden birini yaşıyor.2008 yılında temeli, atılan Sındırgıyı sıcak suya kavuşturacak olan boru hattı tamamlandı. Allaha şükür hayırlı olsun. Balıkesir birinci derecede deprem bölgesi termal sularla deprem riski azalıyor buda bir nimet. Bu nimetin kıymetini bilip değerlendirmek lazım” diye konuştu.

Vali Mustafa Yaman ise “Yenilenebilir ve kesilmeyen bir enerji kaynağı olacak olan bu çalışma Sındırgı için önemlidir” diyerek belediyelerin insanların refah ve konforu için her hizmeti yerine getirdiğini söyledi.

HABER: KAMİL AKYÜREK FOTO MUSTAFA TETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.