Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sınırlarımızda IŞİD’in hakim olmasını tehdit olarak görüyoruz

Sınırlarımızda IŞİD’in hakim olmasını tehdit olarak görüyoruz
17 Ekim 2014 - 0:03

Genel

Başbakan Ahmet Davutoğlu, El-Cezire Türk televizyonunun başta IŞİD’in Ayn el-Arab’ı (Kobani) ele geçirmeye çalışması olmak üzere bölgedeki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.
”Türkiye, Ayn el-Arab’a şu ana kadar neden askeri müdahalede bulunmadı” sorusu üzerine Davutoğlu, “Eğer gerçekten bir müdahaleye ihtiyaç varsa bütün uluslararası toplum hep birlikte sadece Ayn el-Arab’a değil Suriye’deki bütün zulümlere müdahil olması lazım” dedi.
Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aslında Suriye’de olaylar bugün başlamadı. Sadece Ayn el-Arab’da da başlamadı. Suriye’de 3,5 yıldır masum insanlar, siviller, kadınlar, çocuklar zalim bir rejim tarafından katlediliyor. 300 bine yakın insan şehit edildi, katledildi, 4 milyonu aşkın insan mülteci. Bunun 1 milyon 600 bini Türkiye’de. İçeride 10 milyonu aşkın insan yerinden edilmiş durumda ve bütün şehirler hemen hemen yıkılmış durumda. IŞİD, rejimin bu saldırıları karşısında savunmasız kalan Suriye halkının ortaya çıkardığı güç boşluğunda bir zemin buldu. Ve bugün maalesef Suriye halkı bir taraftan zalim bir rejimin diğer taraftan da acımasız bir şiddet ve terör örgütünün şiddet ve baskısı altında. Türkiye, bu krizin en başından itibaren önce Suriye rejimini bu zulümden engellemeye çalıştı iyi ilişkiler üzerinden, bu olmayınca da uluslararası toplumu sivil halkı korumaya davet etti.”(AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.