Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sıra Sizde!!!

Sıra Sizde!!!
Serap Tetik Acar
Serap Tetik Acar( seraptetikacar@gazetemerhaba.com )
59
26 Ekim 2019 - 8:12

Biliyorum hepimiz çocukluğumuzu özlüyoruz. Her şey ne kadar da kolaydı, tek bir işimiz vardı o da oyun oynamak. Hele de okula başlamadıysak. Büyüyünce sorumluluklar artıyor diyoruz. Ama büyümek güzel aslında. Mesela, bencil olmayı bırakıyoruz artık. Çok beğendiğimiz bir çiçeği koklayıp, yolumuza devam edebiliyoruz. Çocukken komşumuzun bahçesinde bile olsa o çiçek, benim diye koparırdık. Şimdilerde o güzel, ama benim değil diyebiliyoruz. Ne kadar büyük bir erdem, farkında mısınız?
Size başka bir örnek sunayım: Düştüğümüz zaman mutlaka ağlardık, birinin kaldırmasını beklerdik. Artık kimseye ihtiyaç duymadan kalkabiliyoruz yerden, bize gülenlere inat, daha çok gülerek karşılık veriyoruz onlara. Eskisi kadar kırılmıyor, kızmıyoruz. Sabırsız davranmıyoruz.
Hayatın her anı çok güzeldir, özellikle de anı yaşamayı biliyorsak. Burada anlatmak istediğim, geleceğin kaygısından ve geçmişin pişmanlığından sıyrılmış olan bugünü yaşamak. İnanın böylesi daha doğru olacak.
Demem o ki, çocukken koşacak, büyüyünce olgunlaşacağız. Yaşlılıkta ise yavaşlayacağız. Yaşımızın gerektirdiği gibi davranacak ve o yılların tadını çıkaracağız. Bu hususta atlanmaması gereken kısım şu: içimizdeki çocuğun bizimle birlikte büyümesine izin vermeyeceğiz. Hep cıvıl cıvıl, kıpır kıpır biri olacak içimizde. Bizden ama bize hiç benzemeyen. Saf olacak öncelikle, menfaat için selam vermeyecek, açık sözlü olup içinde ne varsa dışına dökmeyi bilecek. Merhametli olacak, canlılara zarar vermeyecek. Topun peşinde koşar gibi koşacak hayallerinin peşinden, hiç pes etmeyecek.
Başka türlü yaşlanırız, kinle dolar, öfkeyle köpürürüz, kibre yenilir, mutsuz oluruz. Bence, içimizdeki çocuğu dinleyelim. Küsmeyelim kimseye, selam verelim herkese, gözlerimizin içiyle gülümseyelim yeni güne ve çokça sevelim birbirimizi. Ben dinlemeye başladım bile, sildim geçmişi, gülümsedim yeni güne, selam verdim herkese.
MERHABA, Balıkesir’in güzide insanları. Ben sıramı savdım, sıra sizde!!!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.