Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sırık Fasulye ve Boncuk Ayşe

Sırık Fasulye ve Boncuk Ayşe
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
21 Ağustos 2021 - 8:14

Sırık Fasulye ve Boncuk Ayşe

Sırık değnekten daha uzun ve daha kalın ağaca deniyor. Hani belki duymuşsunuzdur. Sırık gibi ayakta ne duruyorsun diye. Bugün sırık fasulyeden bahsedeceğim. Boyunun uzunluğu ve içinin boş olmasından dolayı bu adı alıyor.Neden sırık veya bir diğer fasulye çeşidi Boncuk Ayşe?

Pazara giderek özellikle sırık fasulye yada boncuk Ayşe arayanlar bileceklerdir. Lezzetiş ile apayrıdır sırık fasulye. Hem taze, hem de kuru fasulye tüketimine uygun, Sırık 65- 70 günde mahsül veren fasulye çeşitleri arasında en yüksek lezzete sahiptir. Kılçıksız ve sırığa kalkan bir çeşittir. Halk arasında dere Ayşe’si, boncuk Ayşe diye tabir edilir. Çok lezzetli olduğu için pazar ve manavlarda aranan bir çeşittir. Bu arada taneli olanlara boncuk ayşe deniyor. Taneli sevenler için boncuk fasulyenin kendi lezzetini sevenler için yeşil ve ayrıca kuru cılız olanı sırık fasulyedir.

Peki Boncuk Ayşe yada Sıırık Fasulye nasıl pişirilir? İşte tarifim

Tencerede Çiğden Sırık Fasulyesi Yemeği Tarifi, Nasıl Pişirilir ve Malzemeleri:

1/2 Kg. Sırık Fasulyesi

1 Adet Soğan (100 gr.)

6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

1 Çay Kaşığı Domates Salçası

1 Adet İri Sivri Domates (200 gr.)

Bir Çay Kaşığı Kaşığı Toz Şeker

1 Su Bardağı Kaynar Su

1 Tatlı Kaşığı Tuz

***

Sırık fasulyesi görünüşte çalı fasulyesine benzer ve ondan biraz daha etlidir. Sırık fasulyesi kendi suyu ile pişirilebileceği gibi, ayrıca su ilave edilerek te pişirilebilir. Diğer taze fasulye çeşitleriyle yapılan yemeklerin tamamı, sırık fasulyesi ile yapılabilir. Tarifimde yarım kilo sırık fasulyesi kullandım ve yemeği çiğden yaptım. Yani, yemek yaparken malzemeleri kavurmadım. Sırık fasulyesi tencerede en düşük (kısık ateşte) ısıda ayrıca 90 dakikada pişer.

Sırık fasulyesi yemeğinin malzemelerini hazır ettikten sonra, malzemeleri kavurarakta pişirebilirsiniz.

Fasulyesi ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Ardından, uzunlamasına ikiye bölünecek ve istenilen irilikte doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak, sivri domates rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Tencere içine doğranmış sırık fasulyesi, soğan, domates, salça, toz şeker, tuz konulacak, karıştırılacak ve tencereye yayılacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Ardından ocağın büyük gözü üzerine konulacak. Tencere normal ısı ayarında bir defa fokurdatılacak ve kapağı kapatılacak. Peşinden ocağın düğmesi sol tarafa döndürülecek ve ayrıca ocak tamamen kısılacak. Tam 90 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.