Balıkesir Merhaba Gazetesi

SİYASET NE KİRLİ BİR OYUN

SİYASET NE KİRLİ BİR OYUN
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN( nihanmerve@gmail.com )
357
22 Haziran 2019 - 11:43

 

Hayatın her alanında zorluklar ve olumsuzluklar elbette oluyor. Şairin dediği gibi renkler hızla kirleniyor. Bu kirlilik günümüzde en çok siyasette yaşanıyor. Her geçen gün değişen gündem. Ardı ardına gelen haberlerle birlikte sürekli değişen bir strateji oyununa dönüştü siyaset denilen olgu. Bir gün söylenen söz ikinci gün unutuluyor. Buna da “Olayları zamanın koşullarına göre değerlendirin” deniliyor. Ee siz bugün söylediğiniz sözü yutacaksanız neden size inanalım?

**

23 Haziran İstanbul seçimleri yaklaşırken iki aday arasında geçecek olan yarış nefesleri tutmamıza neden oldu. Bu aslında Türkiye’de gerçekleşen kutuplaşmanın bir sonucu.  Görünmez bir çizgiyle vatandaşlar ikiye ayrıldı. Eskiden muhalifler susar, tavrını belli etmezdi. Şimdi ise “Herşeye rağmen konuşuruz. En fazla ne olabilir?” diyorlar. Kürtler de safını belli etti, Lazlar da Çerkezler de…İnsanlar artık ayrım istemiyor. Sert dil istemiyor. Kavga istemiyor.

**

Ekonomik sorunlarla boğuşan vatandaşların tek isteği “huzur”. Çünkü zaten eğitim konusunda ciddi eksiklikler var. İnsanlar birbirlerine güvenemez hale geldi. Suç oranları arttı. Çocuklara cinsel istismarlar sıradanlaştı. Artık kimse şaşırmıyor. Kadınlara değer verilmiyor. Öğrencisine işkence uygulayarak tecavüz eden profesör serbest bırakılıyor. Kadın otobüsün içinden saçlarından sürüklenerek kaçırılıyor. Birisi çıkıp sokak kedisini pitbull köpeğine parçalatıyor.

**

Sizce bunlar normal şeyler mi? Yoksa biz bu anormalliklere alışıyor muyuz? Bence alışıyoruz ve hiç de iyi bir şey yapmıyoruz. Bir gün vatandaşlarla yaptığım röportajların birinde Balıkesirli bir vatandaş, siyasilerin nefret dilini eleştirmişti. “Bu kadar kötü olmak, çirkin bir dil kullanmak zorundalar mı? Artık bel altı hakaretler ediyor. Bu halkı da etkiliyor. Örnek aldıkları kişilerin konuşmalarını kendi hayatlarına uyguluyorlar” demişti. Gerçekten öyle. Halk siyasilerde gördüğünü hayatına uyguluyor.

**

O nedenle daha kucaklayıcı, ötekileştirmeyen, bağırmayan, yalan söylemeyen, iftira atmayan, halkın aklıyla dalga geçmeyen insanları siyaset arenasında görmek istiyoruz. Biz halkız ve sandığınız kadar da aptal değiliz…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.