Balıkesir Merhaba Gazetesi

Siyasette Dürüstlük Şarttır

Siyasette Dürüstlük Şarttır
İdris Yavuz( idrisyavuz@gazetemerhaba.com )
08 Temmuz 2021 - 8:07

Siyasette Dürüstlük Şarttır

Bir insan hata yapınca özür dilemelidir. Bu özellik kişiyi erdemli hale getirir ve saygınlığını arttırır. Kişi ya olduğu gibi görünmeli, yada göründüğü gibi olmalıdır. Yalanın ve yalancının kusuru bağışlanmaz

Siyasette  hiç“ Yoğurdum karadır” diyeni gördünüz mü?“ Onlar sürekli mazeret üretmeye ve  başkalarını suçlamaya çalışır.ve hatayı başkalarında arar.. Aslında hatayı kabul etmek olgunluğun işaretidir. Burada lider sultası varsa, kişi vicdanıyla cüzdanı arasında sıkışır kalır. Bu hep böyle olmuyor mu?

Dürüst insan, gerçekleri gördüğü anda yanlışlara asla göz yummaz.. Azimle yeni çözüm yollarını arar ve bulur. Hayatı ve mücadeleyi sever. İnandığı konularda asla taviz vermez ve pireyi deve yapmaz.

Bu günkü siyasi aktörler genelde, sorunlardan kaçıp bu yolu kurtuluş olarak kabul etmektedir. Onlar, yanlışı yanlışla düzelmeyi tercih ederler. Bir kez ağacın içine kurt düşmeye görsün, her gün içini eritir, özünü bitirir. Bu pişmanlığın hiç kimseye yararı olmaz.

Aslında her yeni gün, yeni bir başlangıçtır. Zorluklarla savaşmak gerekir. Yalınız doğru şeyler için, doğru yerde mücadele etmek gerekir. Siyasette kazanmak için kandırma, savsaklama, suçlama, kusur ve mazeret arama olmamalıdır. Gerçeği gizlemek” Su üstüne kalemle yazı yazmak” gibidir. Bu tutarlı ve  doğru bir yol değildir.Politikacı, dürüst ve samimi olmalıdır. Haksızlığa, rüşvete, sahtekarlığa tevessül etmeden, tüyü bitmemiş yetimin hakkına sahip çıkmalı ve laf üretmekten vazgeçmelidir.      Vatanını, milletini, devletini seven her insan, sorumluluklarını biliri Müslüman olarak “Komşusu aç iken kendisi tok yatan kimse bizden değildir” Diyen bir peygamberin koyduğu kuralları bir kez düşünmemiz yeterli olacaktır.Siyasetçi, mütevazı, hoşgörülü, gurur ve kibirden uzak, eleştirilere açık olmalıdır. Geldiği yeri unutmamalı, verdiği sözü namus, milletine ve devletine hizmeti ibadet saymalı, sorumluluğunu samimi olarak yerine getirmelidir Bu nedenle siyasette dürüstlük şarttır. Sosyal medyada, TV ekranlarında, milletin gözünün damarına baka baka yalan ve mazeret üretenleri bu millet asla af etmeyecektir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.