Balıkesir Merhaba Gazetesi

SİYASİ HESAPLAR YAPILMIŞ

SİYASİ HESAPLAR YAPILMIŞ
25 Mayıs 2015 - 0:03

Genel

MANYAS Belediye Başkanı Tancan Barçın eski AK Parti Başkanı Hasan Kahraman ile kıyasıya geçen seçim yarışını sorduğumuzda
oylar yeniden yeniden ve tekrar yeniden sayıldı buna rağmen 20 oy farkı ile seçimi kazandım derken seçimi yeniden yaşar gibiydi.

HİZMET YAVAŞ İLERLİYOR

MERHABA Manyas ta Belediye Başkanı Tancan Barçın’la görüşerek Manyas’taki hizmet akışını değerlendirdi. Yapılan sohbetle Manyas ve geleceğine dair düşüncelerini dile getiren Başkan Barçın’ Gelirlerimiz düştü. Hizmet ayağımızda durakladığımız zamanlar olmuş oldu. Belediyemizin gelir kalemleri çok düşük.’ dedi. Seçim öncesi verdiğimiz vaatleri yerine getirme noktasında en büyük isteğim kapalı pazar yerini hayata geçirmek diyen Başkan Tancan Barcın, belediye gelirlerinin azlığına  dikkat çekti.

ÖNCELİK GELİR ARTMALI
Belediyeye ait olan binaların peyder pey kullanıma sunulmuş olması ve kira alınmaması sonucunda siyasi hesaplar yatıyor bugüne dek Belediyeden çok siyasi hesapla konuşulmuş oysaki yasalar neyi gerektiriyorsa Manyas’ın geleceği için doğru hesaplar yapılarak Manyaslıya en iyi hizmet verilmeli dedi. Bugüne kadar Belediye Başkanlığı yapmış olanlar siyasi davranarak Belediyenin dükkânlarından kira dahi almamışlar. Babasının malı gibi kullanmışlar. Yasanın gerektirdiği doğrultuda bu dükkânları ihaleye çıkartılması gerekir. Öncelikle gelirlerimizi arttırmalıyız.’ şeklinde konuştu.
DELİ DUMRUL GİBİLER
Başkan Barçın, ‘Paylaştırma komisyonunu topluyorlar gelip burasını alacağız diyorlar ve alıyorlar. Meclis 2014 kesin hesabını henüz çıkartamamış. Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayında onaylanması gereken hesabı henüz çıkartamamış.’ diyerek hizmet dökümünün aksadığını söyledi.
Manyasta yapılan çalışmalara dairse şöyle konuştu: ’25 bin metrekarelik bir yol çalışmamız var seçim zamanında taşlar bırakılmış.50bin metrekarelik bir yolumuzu yapacağız ihaleye çıkartmayı düşünüyoruz. Yapacaklarımız sınırlı.700 Bin lira para geliyor diyorlar yüzde 30’unu Büyükşehir alır deniyor. Bu yüzde 30 şuan oldu yüzde 40 ve yüzde 10’u da BASKİ’ ye gidiyor. Daha önceden kalan borçlar kesiliyor bize kalan personelimizin maaşları onunla da maaşlar ödeniyor.’
KAPALI PAZAR YERİ
Manyas’ta yapılması gereken yol durumu fazla fakat bu gelirlerle zor diyen Başkan Barçın’ Proje hazırladık proje bittiğinde Bakanlığa sunacağız. Çevre Bakanlığından konteyner istedik fakat bir sonuç alamadık. Kapalı Pazar yerimizin projesini çizdiriyoruz. Seçimdeki vaatlerimiz içinde vardı bu ve bunu yapmayı çok istiyorum. Projesi çiziliyor.’ dedi. Başkan , ‘ Kapalı modern içerisinde yemek yenebilecek bir düğün salonumuz yok. Bir lokantamız yok diyerek Manyasın ihtiyaçlarını sıraladı seçim vaatleri içinde yer alan hizmetlere öncelik vereceğim diyerek gelirlerin olmayışından yakındı. Dışarıdan gelecek bir misafirimizi ağırlayabileceğimiz bir lokanta dahi yok. Yap işlet devret modeli ile bir lokanta yaptıralım diyoruz. Açıkçası şu an Manyas’a gelecek olan misafirlerimiz olursa şu an mahcup oluruz.’ ifadelerini kullandı.
KIŞIN ZORDA KALAN
KIRSALIMIZA BİR KEPÇE VERDİLER
Kış döneminde kar yağdığı zamanda bir kepçe ile gidildi aynı kepçe ile geri dönüş sağlanarak yol açıldı. Büyükşehir’e bir dilekçe verdim. Siyaseten Büyükşehir olumlu bakmıyor. Oysa ki biliyorlar Manyas’ın ihtiyaçları var. Çöp konteynerlerimiz henüz tamamlanamadı.5 Tane bırakılması gereken yerlere 2 tane bırakıyoruz. 200’r yakın çöp konteyner ihtiyacımız daha var. Büyükşehir Belediye Başkanı 150 tane verelim dedi. Yazışmalar yapılıyor ama henüz almadık.
BANDIRMA REDDETMİYOR
Mezarlıkları temizliyor ilaçlamalarını yapıyoruz. Avlusu yıkık olan ve camilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tamamladığımız bu işler var. Manyas’ta sanayi olmadığı için göç fazla. Belediye otelimiz var 46 yataklı. Kötü kullanılmış ve hiç bakılmamış.
Otelde kalanlar ortak alanları kullanmak zorunda. Sosyal amaçlı ne varsa ortak kullanılıyor kısacası tam 4’4lük yapsak ta tam faydalanılamayacak. Bandırma Belediyesi taleplerimizi bugüne kadar hiç reddetmedi. Yardımları oluyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.