Balıkesir Merhaba Gazetesi

Siz neyin milletvekilisiniz

Siz neyin milletvekilisiniz
16 Ocak 2015 - 0:17

Genel

AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu’nun, Türkiye Cumhuriyeti’ni: “90 yıllık reklam arası” diye nitelendiren açıklamasına CHP’li Ensar Aytekin, “Cumhuriyet tarihinin en büyük rezaleti” diye yanıt vererek, Babuşçu’ya “Siz neyin milletvekilisiniz hanımefendi” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı kabulü sırasında düzenlenen törene ilişkin AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu’nun, “90 yıllık reklam arası sona erdi” ifadelerine CHP’li Milletvekili Aday Adayı Ensar Aytekin’den sert bir yanıt geldi.

CHP Balıkesir Milletvekili Aday Adayı Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Bugün Cumhuriyet Tarihinin en büyük rezaletlerinden birine imza atıldı. Beştepe’deki kaçak sarayda yaşanan tiyatro tüm dünyada alay konusu olmuşken, birkaç gün önce de  Balıkesir Milletvekili  Tülay Babuşçu, çok etkilendiği her kelimesinden belli olan ifadesiyle sosyal medyada bir açıklama paylaştı. Açıklamasında 600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi ifadelerini kullanan bu kişiye sormak şarttır: Siz neyin vekilisiniz hanımefendi?

Eğer ki söz konusu ifadeler, malum şahıs tarafından kullanılmışsa bu Balıkesir için utanç kaynağıdır. Milli mücadele sürecinden başlayan Cumhuriyet’i el birliğiyle kuran kadro, modern bir ulus inşasını elzem görmüştür. Cumhuriyet’in ilanından sonra da kadın erkek ayrımı yapmadan el birliğiyle ileriye taşınan ülkede özellikle kız çocuklarının okumasına ağırlık verilmiştir. 1934 yılında Avrupa’nın birçok ülkesinden önce kadınlara seçme seçilme hakkı tanıyan Cumhuriyet sayesinde vekil olduğunu unutan bu kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin vekili olduğunu unutmamalıdır.

Çok övündükleri Osmanlı’nın kadına bakışı ortadadır. Tanzimat dönemine kadar, kadın örgütlerine ve örgütlülüğüne yer vermeyen şer’i hukuk sistemiyle toplumu yönetmeye kalkan bu zihniyet, bugün sarayları kuran zihniyetin özenti, kaynağıdır. Halide Edip’in, Kara Fatma’nın, Nene Hatun’un mücadelesi, hanımefendilerin öykündüğü ve ülkeyi batıya sömürge yapmayı düşünen zihniyete karşıdır.

Tülay Babuşçu’nun ruh haline yazılabilecek tek reçete ‘saygı’dır. Hangi ülkede vekil olup hangi rejimin olduğunu hatırlatmaksa biz Cumhuriyet Halk Partililerin görevidir.” HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.