Balıkesir Merhaba Gazetesi

Siz Neyin Peşindesiniz?

Siz Neyin Peşindesiniz?
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
07 Ağustos 2021 - 8:33

Siz Neyin Peşindesiniz?

Bundan 5-6 yıl önce Bursa halinde yerel bir gazeteci, karton toplayarak geçinen üç Suriyeli sohbet etmektedir. Kürt, Türkmen, Arap, sunni, nusayri hem ırkları hem mezhepleri farklı, işgale uğrayıp, harebeye dönmüş ülklerinden kaçıp, Türkiye’ye sığınmış üç Suriyeli, yorulmuş, iskemlelerde çay molasındalar.

Sohbetlerine sonradan dahil olan gazeteci bir ara onlara sorar:

“Siz Türkiye’ye gelmeden önce, Suriye’de birbirinizi tanır mıydınız?”

Üç Suriyeli birinin yüzüne bakar ve acı bir tebessümle cevap verir:

“Biz ülkemizdeyken birbirmizden öyle nefret ederdik ki bir sokağın iki ucundan birbirimizi görsek, koşar kavga eder, boğazlarımıza yapışırdık. Şimdi vatan elden gitti, beraber başka bir ülkenin çöplüğünü karıştırır olduk!!!”

Muhtemelen bu hadiseyi okuyanımız, duyanımız olmuştur. Bunu niye mi anlattım?

Ülkemiz son yıllarda o kadar çok felaket yaşıyor ki? Ne darbesi, ekonomik saldırısı, ambargosu, ne heyelanı, seli, depremi, pandemisi, yangını kaldı. Ancak asıl felaket millet canı ile uğraşırken, devlet Cumhurbaşkanı, bakanları, kurumları ile en kısa sürede bu afetlere müdehale ederken, bir kısım insanlıktan nasibini almamışlar, devleti, kurumları suçlamakta, yalan yanlış algı yapmakta, milleti karamsarlığa sürüklemeye, kargaşaya, ayaklanmaya, isyana teşvik etmektedir. Bu çevreler iyi zamanlarda ya köstebek gibi kaybolmakta ya da yapılan güzel hizmetlere çamur atmakta. Yani millete acısını da sevincini de boğazına dizmekte.

Şu anda bir çok ülke yangınla mücadele ediyor. Oralarda devleti suçlayan, milleti galayana getirmeye çalışan yok. Ülkemizde hem mevsimden kaynaklanan hem de terör örgütünün sabotajları ile onlarca ilimizde, yüzlerce noktada aynı anda yangınlar çıktı. Devletimiz bun yangınların %90’nını kısa sürede söndürdü, diğerlerini de söndürmek üzere. Ancak aynı çevreler birilerinin düğmeye basması ile kitlesel olarak aynı anda harekete geçti, fake hesaplarla binlerce tweet attı.

Ülkemizi zavallı durumda göstermek, küçük düşürmek, onuruyla oynamak neyin nesi? Hiç mi onurunuz, gururunuz, insanlığınız yok? Damarlarınızda kan değil de irin mi dolaşıyor?

Beyler aklınızı başınızı alın. Çoğu yurt dışı, fake hesaplarla, kirli sosyal medyanızla bu ülke yıkılmaz. Bu millet azizdir, vakurdur. Susar, susar yeri gelince de geriğini yapar.

Bunu anlayın artık başka Türkiye yok! Bu ülke için söylecek sözümüz de verecek CANIMIZ da var bilesiniz..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.