Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sizin Yediğiniz Etler Ağaçlardan mı Toplanıyor?!!!

Sizin Yediğiniz Etler Ağaçlardan mı Toplanıyor?!!!
Doç. Dr. İbrahim Aydın
Doç. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
1.999
08 Ağustos 2019 - 7:32

 

Hepimizin çevresinde bu tipler mutlaka vardır. Topluma tepeden bakmakla, milli ve manevi değerleri küçümsemekle entel dantel olmayı bir sanan. İşte bunlar yine sahnede.

Efendim Kurban Bayramı yaklaşıyor ya bunlara gün doğdu. Bununla ilgili yine garip paylaşımlar yapmaya başladılar. Müslümanların kurban kesme ibadetine dil uzatıyorlar. Efendim “barbarlık” diyen mi ararsın yoksa, “cana kıyılır mı?” diyen mi? Ey entel danteller!!! Hep mi bu değerlerimize uzak kalacaksınız?

Danimarka’da ergenliğin belirtisi olarak yüzlerce balina demirlerle katledilir, denizler adeta kan gölüne döner. Bununla ilgili sesiniz çıkmaz.

İspanya’da boğalara zevk için koca koca oklar saplanır. Zavallı boğalar, duydukları acıyla kırmızı pelerinlere saldırır. Binlerce insan zevkle boğaların önlerinden arkalarından koşarlar. Ama bununla ilgili bir cümle duymayız sizden.

Yılbaşında yüzbinlerce hindi boğazlanır. Çamlar kesilir. Sizden yine ses gelmez.

İsrail’de ağlama duvarına canlı tavuklar çarpa çarpa öldürülür. Tavuğun canı ile birlikte günahları da çıkarmış günahkâr Yahudilerin. Maalesef sizden yine bir tepki göremeyiz.

Hatta hayvan sever dernekleri yararına düzenlenen defilelerde kürkleri sergiler, ne kadar samimi olduğunuz ispatlarsınız.

Yılın 365 gününde et ve et ürünlerini tüketir, Müslümanların kurban ibadetine dil uzatırsınız. Herhalde sizlerin yıl boyunca yediğiniz etler ağaçlardan toplanıyor.

Bu arada zincir marketlerin şu kadar kilo kurban eti şu fiyata reklamlarına değinmeden edemeyeceğim. Mesela 300 kiloluk bir hayvan kesildi, 30 kiloluk 10, 25 kiloluk 12, 20 kiloluk da15 hisse olur. Oysa büyükbaş bir hayvan, en fazla 7 hisse olabiliyor. Para kazanacağım derken bu kadar insanın vebaline nasıl girilir bilemiyorum.

İşin özü; o ne der, bu ne der? Bunları geçelim. Allah rızası için hali vakti uygun olanlar, Kurban ibadetlerini yerine getirsin. Kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırsın, onlara da bayram bereketi ve sevinci yaşatsın.

Rabbim yaptığımız ve yapacağımız kurban ibadetlerinizi kabul etsin. Kurban Bayramınız kutlu olsun. Bu arada trafik kurallarına uyalım. Bayram günlerini matem günlerine çevirmeyelim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.