Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞİZOFRENİ VE AİLE SEMPOZYUMU

ŞİZOFRENİ VE AİLE SEMPOZYUMU
04 Mayıs 2015 - 0:34

Genel

Balıkesir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından Karesi Belediyesi toplantı salonunda ” Şizofreni ve Aile” konulu sempozyum düzenlendi.

Yapılan sempozyumda uzmanların yanısıra şizofreni hastaları ve yakınları da konuşma yaptılar. Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin hastalar için bir dönüşümün başlangıcı olduğu belirtildiği sempozyumda, şizofreni hastalığı ve hastalarının topluma kazandırılması için neler yapılabileceği konuşuldu.

Sempozyuma Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hekimleri, hastalar ve yakınlarının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Kamu Hastaneleri Müdürü Hasan Hocaoğlu, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Servet Kocaöz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir, Balıkesir İşkur müdürü Nazım Balcı, Balıkesir Halkeğitim merkezleri Müdürü Mustafa Canseven katıldı.

Sağlıklı süreç için biraraya gelinmeli

Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür sempozyum hakkında açıklamada bulundu. Soygür, Şizofreni konusunda halkı bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak ve şizofreni hastalarının topluma katılımının seviyesini yükseltmek istediklerini belirtti. Şizofreni Dernekleri hakkında da açıklama yapan Soygür, açılan şizofreni derneklerinin hasta yakınları ve doktorların, kamusal alan haricinde normal hayattada bir araya gelmelerini sağlayan bir kuruluş olduğunu belirtti.  Psikolojik sorunlar hakkında toplumda yanlış bilinenleri düzeltmek için faaliyetler düzenlediklerini belirten Soygür, hasta ve yakınları, doktorlar ve toplumun bir araya gelerek çalışmalar yaparlarsa şizofreni sürecini çözüme ulaştırılabileceğini aksi takdirde yapılan çalışmaların sağlam bir zemine oturmadan sağlıksız bir şekilde yapılacağını ifade etti.

Dönüşümün en önemli saç ayağı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri

Balıkesir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi psikiyatri uzmanı Umut Karasu ise toplumda ruh sağlığı alanında önemli değişiklikler yaşandığını, hastaları odalara kapatan eski hastane sistemleri yerine topluma kazandırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını aktaran Karasu, ”Bu dönüşümün en önemli saç ayağı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri. Hasta yakını olarak düşünün, Ölüm kaygısı yaşıyorsunuz. ‘Ben ölürsem çocuğum ne olacak?’ diye düşünüyorsunuz. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri olarak bizim gayemiz aileleri bu kaygılardan uzak tutmak” diye konuştu.

Hastalar yeniden topluma kazandırıldı

Yapılan Sempozyumda hasta yakınları ve hastalarada söz verildi. Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin hastalık sürecinde ne gibi etkiler oluşturduğundan bahseden hastalar ve yakınları, Balıkesir’ e Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin açılmasıyla şizofreni hastaları için yeni bir dönem başladığını ve bu merkezlerde hzimet veren doktorların sayesinde şizofreni hastalarının topluma yeniden kazandırıldığını ve devlet dairelerinde kamu personeli olarak çalıştıklarını belirttiler. Toplum Ruh sağlığı Merkezlerinden duydukları memnuniyeti ifade eden hasta yakınları Şizofreni hastaları  için yapılan sempozyuma katılan protokolden çocuklarına devletin verdiği engelli maaşından ziyade kendi emekleriyle para kazanabilecekleri bir iş bulmalarını ve hastalara özel sosyal aktivite programları düzenlemelerini istediler.
Şizofreniye dair pek çok konunun konuşulduğu sempozyumda Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Hastaları için desteklerini sürdürmüş ve faaliyetlerde yer almış isimlere teşekkür edilerek, plaket takdimi yapıldı. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.