Balıkesir Merhaba Gazetesi

SMMMO üyelerine E-Dönüşümü anlattı

SMMMO üyelerine E-Dönüşümü anlattı
11 Aralık 2014 - 0:14

Genel

Üyelerini dijital ortamda yapılan muhasebe uygulamaları hakkında üyelerini bilgilendiren SMMMO, toplantıya gelemeyen üyeleri için de canlı yayın yaptı.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(SMMMO) TÜRKKEP firması ile iş birliği yaparak E-Dönüşüm konusunda ve mesleki yeni uygulamalar hakkında üyelerini bilgilendirdi.

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve TÜRKKEP firmasının yetkilileri tarafından oda konferans salonunda yapılan bilgilendirmede özel avantajların sunulduğu E-Dönüşüm işbirliği anlatıldı ve KEP, E-Fatura, E-Defter, E-İmza, E-Saklama, KİYS, FİYS, KEPGATEWAY, E-Şirket Paketi, E-Mutabakat konularında katılımcılara bilgi verildi. İlk yetki almış kuruluş olan TÜRKKEP’ten Ege Bölge Müdür Yardımcısı Adnan Tosunoğlu ile Servis ve Çözümler Uzmanı Caner Aydın, konunun detaylarını anlattılar.

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Metin Yalçın, bu çalışmayla üyelerin bilgilendirilmesini, yasalar konusunda bilgilendirilmeleri konusunda aracılık yapmayı amaçladıklarını belirtti.

SMMMO Başkanı Yalçın, “Çalışmamızın amacı, burada önemli olan maliyenin uygulamaları kadar kayıtlı elektronik posta uygulaması. Elektronik posta şu anda belirli kurumlar nezdinde geçerli ve uygulanmakta. Önümüzdeki dönemde MASAK (Mali Suçlar Araştırma Kurumu) kapsamında ilişkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarca uygulanması zorunlu. KEP ile bu sisteme dahil olan kuruluşlar arasında elektronik posta ile tebligat yapılacak ve bu tebligat yasal tebligat sayılacak” dedi.

Yalçın, Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi (KEP) hakkında ve 9 Ocak 2011 tarih ve 27820 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Tebligat Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile ilgili bilgilendirmeler de yaptı. SMMMO’nun yaptığı bilgilendirme, canlı yayınla toplantıya katılamayan üyelere iletildi.

HABER: HAYATİ KARAKURT

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.