Balıkesir Merhaba Gazetesi

SMMMO’DA YÖNERGE ALARMI

SMMMO’DA YÖNERGE ALARMI
09 Aralık 2014 - 8:00

Genel

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(SMMMO) Maliye Bakanlığı Vergi denetim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin Vergi İncelemelerindeki Sorumlulukları Hakkında Yönerge Taslağı” için alarma geçti. SMMMO Başkanı Metin Yalçın, taslağın tamamen subjektif, hukuk dışı, vergi müfettişlerinin inisiyatifine bırakılan bir uygulamayı öngördüğünü savundu. Yalçın, tasarıyı; “Mali müşaviri imha edebilecek bir uygulamaya sebep olur” diye yorumladı.

Tasarının yasalaşmaması için harekete geçeceklerini belirten Yalçın, söz konusu tasarıya karşı Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği(TÜRMOB) Meclisi’nin olağanüstü toplanabileceğini açıkladı. Balıkesir SMMMO’nun, 12 Aralık 2014 tarihine kadar konuyla ilgili görüşlerini TÜRMOB’a sunacaklarını, Ülke genelinde ki SMMMO’ların da, görüşlerini bildireceklerini dile getirdi.

YETKİSİZ SORUMLULUK OLMAZ

Balıkesir SMMMO Başkanı Metin Yalçın, Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yönerge taslağının, “muhasebecilere sorumluluk yüklediğini, fakat yetki vermediğini, yaşamın ve mesleğin gerçeklerine uymayan bir yönerge olduğunu” belirtti. Bu alanda düzenleme talebinde bulunacaklarını vurguladı. Yalçın, Balıkesir SMMMO olarak TÜRMOB’a “Bütün mali belgelerin Maliye Bakanlığı tarafından DMO’ya bastırılması veya bu baskı işleri için bağımsız bir kurum oluşturulması önerimizi sunacağız. Şu anda mali belgelerin basım işlemi sağlıksız. Faturalar ve benzeri belgeler para basmak kadar sıkı bir denetim altına alınmalı” diye konuştu. Yalçın, ekonomi alanındaki yapısal bozukluk düzenlenmeden muhasebecilere yetkisiz bir sorumluluk vermenin adaletsiz olacağını da sözlerine ekledi. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.