Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Şoför Esnafına Mutlaka Katkı Yapılmalı” 

“Şoför Esnafına Mutlaka Katkı Yapılmalı” 
02 Haziran 2021 - 12:04

“Şoför Esnafına Mutlaka Katkı Yapılmalı”

Yarı kapasite ile çalışmaya devam eden ulaşım sektöründe maliyetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren şoför esnafımızın yüzde 50 kapasite ile çalıştığında kazancı daha fazla düşüyor. Ayrıca maliyetleri karşılamakta zorlanıyorlar. Başta ticari akaryakıt olmak üzere ulaşım sektörü muhakkak özel olarak desteklenmelidirler”.

-“YOLCU KAPASİTESİ DÜŞÜNCE MAALİYETLER KARŞILANAMIYOR”

Ulaşım sektöründe bir yolcunun bile önemi varken kapasitenin yarısına çalışmanın şoför camiasını zora soktuğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları bir dolu bir boş olacak şekilde, ayakta yolcu kabul etmeden yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu kabul edecek. Zaten çok uzun zamandır bu kurala riayet eden, etmeye çalışan şoför esnafımız için bir yolcunun bile önemi büyükken doğrudan yarı kapasite ile çalışması ayrıca artık zorluyor.

Gittiği mesafe aynı, yaktığı yakıt aynı, çalışan şoför sayısı aynı olduğu için bu kesimimz artık ayakta kalmakta zorlanıyorlar. Geçtiğimiz yıldan bu yana lastik, sigorta fiyatları, araçların bakım masrafları, mazot parası ve daha birçok kalemde maliyetlerin tamamında artış oldu. Şoför esnafımız başta ticari yakıt desteği olmak üzere nakit desteği gibi takviyeler ile ayrı olarak desteklenmelidirler. Pandeminin başından bu yana bir gün bile evde durmayan, sürekli yolcu taşıyan, ayrıca tüm gün direksiyon sallayan şoför emekçilerimizin bu desteğe çok uzun zamandır ihtiyacı var” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.