Balıkesir Merhaba Gazetesi

Soğuk Havalar Bel Fıtığı Yapar Mı?

Soğuk Havalar Bel Fıtığı Yapar Mı?
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
26 Ocak 2017 - 11:18

SOĞUK HAVALAR BEL FITIĞI YAPAR MI?

 

Soğuk havaların başlamasıyla beraber  soğuk algınlığı grip benzeri rahatsızlıklar yanında bel ağrılarındada belirgin artış olmaktadır. Özellikle orta ve ileri yaş grubunda;   yaşa bağlı meydana gelmiş omurga kireçlenmelerinin ve disk dejenerasyonunun etkisiyle soğuğun tetiklediği ağrılar belirginleşmektedir. Bel omurgasında ki bağlarda ve kaslarda spazm ve kısalmaların etkisiyle disklerin üzerine binen yük miktarında artış olmaktadır. Bir de egzersizin olmadığı yaşam şekli, kilo, sigara, stres, hatalı bel kullanımı yakınmaları belirginleştirmektedir. Sigara kullanımı disk bozulmasını arttırarak bel ağrısı hatta bel fıtığına zemin hazırlamakta, stres zaten kasılmış ve kısalmış olan bel kasları ile bağlarını dahada kasarak omurga ve diskler üzerindeki yükü arttırmaktadır. Hareketsiz yaşam ve kilo artık herkes tarafından kabul edilmektedir ki bel ağrısı hatta bel fıtığına sebep olmaktadır. Önceleri yanlış bir bilgi olarak bel ağrılı dönemde hareket ve egzersiz önerilmeleri olmuştu. Artık böyle bir şeyin yanlışlığı kabul edilmektedir.  Akut bel ağrısı olduğunda hareket önermeyiz, ağrının azalmasıyla birlikte bel egzersizleri ve yürüme sonrasında daha yüksek performans gerektiren sporlar yapılabilir.

 

Soğuk havalar doğrudan olmasa da dolaylı olarak bel ağrılarına sebep olabilmesi sebebiyle öncelikle bel ve diğer bölgeleri üşütmeyecek şekilde mevsime uygun  giyinmeliyiz, D vitamini takviyesi kış boyunca özellikle bayanlar tarafından  unutulmamalıdır. Üçüncü ve hep gözardı edilen egzersizdir.Soğukhavalarda hasta olmaktan korunmanın 3 ana yolundan birisidir.Havanın soğukluğuna uygun giyim ile gerekirse kapalı ortamda ısınma ve soğuma hareketlerini yaparak dışarıda sporumuzu yapabilmeliyiz..Ancak özellikle sisli ve durgun soğuk havalar ortam oksijen miktarındaki azalma riski nedeniyle kalp ve akciğer hastalığı olanlar için uygun olmayabilir.Buna dikkat etmekte yarar vardır.

 

Bunların dışında bel ağrılarından korunmanın standart kuralları vardır.Sırtı ve beli dik ve düz tutmak,ağırlıkları heriki ele eşit almak,ağır kaldırma hareketini önceden planlamak,yerden  ağırlık kaldırırken belimiz ile değil bacaklarımızla  kaldırmak,ağır yükü vücuda yakın tutmak,dönüşleri belimizle değil vücudumuzla yapmak,otururken bel kavsini destekleyecek yastık kullanmak,sert yerde ,betonda değil kilomuza uygun sertlik ayarında yatakta yatmak,kilo almamak,egzersiz yapmak… gibi

 

Soğukların tetiklediği bel ağrılarında sıkça karşılaşılan bir sorunda restgele ağrı kesici ve kas gevşetici almaktır.Bunun sakıncası ilaçlara bağlı mide ,böbrek ve karaciğer rahatsızlarının olabilmesidir..Hekime danışmadan ilaç almayınız.Diğer bir sorunda bel fıtığıdır.belden bacağa yayılan ağrı bacakta uyuşma ve güçsüzlükle ayırtedilebilir.Bel fıtıklarının %2-5 i yalnızca ameliyat olmaktadır.Büyük çoğunluğu manuel tedavi ile düzelemektedir.Manuel tedavi belin germe döndürme ve bastırma hareketleriyle anatomik bütünlük içersinde yapılan tedavi şeklidir.Standart batı tıbbı olarak kabul görmektedir.çoğu hastada 3-5 seansta düzelme sağlamaktadır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.