Balıkesir Merhaba Gazetesi

SOĞUKTAN KORUNALIM, KORUYALIM

SOĞUKTAN KORUNALIM, KORUYALIM
29 Aralık 2014 - 0:03

Genel

Soğuk günler kapımızda. Özellikle  çocuklarımız ve yaşlılarımız bu havalardan etkilenecektir. Sağlığımızın bozulmaması için yapılması gerekenleri hepimiz biliriz. Ancak ben yinede hatırlatmak isterim.

Soğuğun bizi etkileyip hasta olmamızı engellemek için en önemli unsur  kalın giyinip terlememeliyiz. Katkat giyinmeli vücut ısımızı korumalıyız. Kar ve soğuk değil bizi hastalandıran. Islanıp ve terleyip soğuğa maruz kalırsak 3-5 güne kalmaz solunum yolu enfeksiyonuna yakalanırız.

Bu dönemde enerji veren bol vitamin ve mineralli gıdalar tüketmeliyiz. Özellikle bal ve pekmezin bu ihtiyacınızı karşılayacağını unutmayalım. Çocuklarımıza tahin pekmezi sevdirmenin tam zamanı.

Karlı ve yağışlı havalarda ayaklarımızın ıslanmaması gerekir. Çocuklar kar topu oynarken ayakları ıslanıp idrar yollarını ve  bağırsaklarını üşütebilir ve karın ağrıları yaşayabilir. Ateşlenebilirler. Çok dikkatli olmalıyız. Çocukların dışarı çıkmalarını engellemeyelim ancak kıyafetlerine dikkat edelim. Ayaklarını kontrol edelim. Dışarıda oynarken çocuklar farkına varmazlar el ve ayak parmakları donabilir. Eğer parmakları kızarmışsa asla soba veya petek yanına oturtmayın. Asla ovma yapmayın. Sıcak banyoya sokmayın. Çok sıcak içecekler içmeyin. Böyle bir durumda kişiyi oda sıcaklığında tutun. Etkilenen bölgeyi kendi vücut ısınızla normale döndürün. Oda sıcaklığında üzerindeki kıyafetlerini değiştirip battaniyeyle sarın.

Soğuk havalara alışık olmayan vücudumuzun ani ısı değişimlerinden etkilenmesi çok normaldir. Titreme vücut ısımızın normalin dışına çıktığının belirtisidir. Israrla soğuğa maruz kalmamalıyız. Nefesi burnumuzdan alıp vermeliyiz. Ağzımızdan nefes alıp verdiğimizde aldığımız soğuk hava direk akciğerlerimize gideceğinden akçiger enfeksiyonlarına yakalanabiliriz.

Karlı ve soğuk havalarda zeminler kaygan olduğundan yaşlılarımız kayıp düşmeler yaşamaktadır. Kemik yapıları zayıfladığından çabuk kırılır. Kalça kemiği kırığı, kolve bacak kırıkları olabilir. Böyle günlerde yaşlılarımızı ziyaret etmeli ihtiyaçları varsa karşılamalıyız. Yaşlı komşularımızın çocukları başka şehirlerde yaşıyor olabilir. Onları böyle günlerde yalnız bırakmayalım.

Sokaklarda yaşayan hayvanlarıda unutmayalım. Kuşlar, kediler ve köpekler…. Çocuklarımızla beraber bu hayvanlara yemler, mamalar ve su hazırlayıp temiz kaplarda evlerin çevresindeki kuytu yerlere koyalım.

Yarından itibaren hava tahminleri soğuk ve yağışlı bir havanın geldiğini söylüyor. Ailelerimizle oturup gerekli tedbirlerin alınması konusunda paylaşımlarda bulunmalıyız.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.