Balıkesir Merhaba Gazetesi

SOKAK ÇOCUKLARININ SESİ ‘BİZİ KURTARIN’

SOKAK ÇOCUKLARININ SESİ ‘BİZİ KURTARIN’
06 Mart 2015 - 0:12

Genel

Uyuşturucu ile Mücadele kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmaların yaygınlaştırılması isteniyor.
Balıkesir’de ‘metruk binaların alt katlarında yaşıyoruz. Evimiz yok diyen sokak çocukları bizi gören uzaklaşıyor, kimisi korkuyor. Bizde insanız uyuşturucu kullanmak istemiyoruz. Bir hata yaptık ama dönüşü için çare bulamıyoruz. Tedavi olmayı çok istiyoruz’ diyor.
EVDEN KAÇMAK ÇÖZÜM DEĞİL BEN KAÇTIM DÜNYAM YIKILDI
14 sene önce’ bir kereden hiç bir şey olmaz’ diyerek başladım. Bir değil çok şey oldu. Tren raylarının aralarında o zamanlar benden büyük abiler vardı. ‘ Sen içme bırakamazsın’ dediler. Bana bir şey olmaz bir kereden ne olacak ki dedim. Dünyam yıkıldı. Başka ne olsun!
Tedavi olmak istiyoruz. Herkes sözlü yardım yapıyor. Evet, sokak çocuğuyuz. Kötü alışkanlıklarımız var fakat tedavi olup topluma kazandırılmak istiyoruz. Bize hep deniyor ki,’ Tedavi şart yardım edelim’.  Ama sözde yapılan yardım işe yaramıyor. Biz hala sokakta ve uyuşturucu ile mücadele edilen bir ortamda uyuşturucunun kucağındayız. Gören yok!

ÇARESİZLİĞİN İÇİNDELER
Balıkesir’de uyuşturucu ile mücadele konusunda geçtiğimiz yıllarda projeler üretilerek gençlerin spora, müziğe ve çeşitli aktivitelere yönlendirilmesi ile olumsuz davranışlardan uzaklaştırılması hedeflenmişti. Proje ile müzik eğitimi de alan gençler başarılı bir final gerçekleştirmişti. Projeye katılan gençlerden 26 Yaşındaki Murat Tokmak, ‘sokak çocuğu olup ta yaşantısını kendi elleri ile kimse mahvetmek istemez. Bir ailesi olsun ve mutlu olsun herkes ister. Benim gibi onlarca insan var. Bizim aramızda 16 yaşında arkadaş var. Ben çok üzülüyorum. Fakat bağımlılık çok kötü vazgeçemiyorsunuz. Vazgeçmek istediğiniz zamanda elinizden sonuna kadar tutan olmuyor. Kurtulamıyorsunuz’ dedi. Tertemiz bir hayatım olsun isterdim diyen Tokmak, Kurtulursam önce iş ve her insan gibi sıradan bir yaşam isterim. Şu anda arkadaşlarımla birlikte metruk binaların alt katlarında kalıyoruz. Çaresizliğin içinde çare arıyoruz’ şeklinde konuştu.
BAŞBAKAN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELENİN BÜTÇESİ HAZIR DEDİ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Uyuşturucu konusu Türkiye’nin sorunudur, gençlerimizin, geleceğimizin konusudur” Dedi. Gazetecilerin ‘Uyuşturucu ile mücadele de bütçe ayrıldı mı?’ sorusunu da yanıtlayan Arınç, acil eylem planlarının ve bundan sonraki bütün bakanlık çalışmaları için bütçe gerektiğini söyleyerek, bunun yaklaşık 200 milyonluk bütçe olduğunu ve temin edildiğini belirterek, “Maddi hiçbir sorumuz yoktur” dedi.
Manevi destek olmak için vatandaş olarak yardımcı olmaya çalıştığını söyleyen Dilek Yalçın zaman kavramı onlar için yok. Masa tenisine yazdırdım fakat devam ettiremiyorlar’ dedi.
Türkiye’de Sokak çocukları ile ilgili yapılan ve yapılmak istenen pek çok çalışma sonuç verse de hala nüfusu yoğun şehirlerimiz de onları görmek mümkün. Kimi evden kaçmış çaresiz. Kimi kandırılmış, kimi özgür olacağım hayali ile yola çıkmış fakat sokaklara tutsak olmuş çocuklar, gençler…
Balıkesir’de ulaştığımız ve bağımlı olduğunu söyleyen 4 gencimiz ‘kurtulmak istiyoruz ama bizim için mümkün değil kurtulmak için tedavi, tedavi içinse doktor gerekiyor, para gerekiyor ama yok’ ifadelerini kullanıyor. 16 yaşındaki sokak çocuğumuz ise ben yanımdakileri abi bildim onlar kurtulsun bende kurtulurum derken evdeki yaşamından bahsediyor. Dayak yiyordum kaçtım pişmanım ama ne olacak? Sevgi yok saygı yok! Çareyi kaçmakta buldum. Kaçış yokmuş.Bende tutsak oldum. Bağımlılık konusunda bırakmak istiyorum. Buradaki abilerimde istiyor yardım etseler diyerek bakışlarını kaçırıyor…
SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.