GündemTürkiye Gündemi

Sokak Köpekleri Düzenlemesi Tamamlandı

AK Parti'nin kanun teklifi ile sokak köpeklerinin uyutulması ve kısırlaştırılması gibi düzenlemeler getiriliyor. Sokak köpekleri düzenlemesi tamamlandı! İşte detaylar...

Sokak Köpekleri Düzenlemesi Tamamlandı

AK Parti’nin başıboş sokak köpekleriyle ilgili düzenlemesi tamamlandı. Kapsamı daraltılan ‘uyutma’ işlemi, belediyelerde oluşturulacak kurullar tarafından karara bağlanacak. Köpek toplamayan belediye başkanlarına 3 yıl hapis cezası, köpeği sokağa terk edenlere ise 60 bin lira ceza öngörülüyor. Hedef, iki yıl içinde sokakta başıboş köpek bırakmamak.

Sorunun Boyutu

Türkiye, başıboş sokak köpekleri sorununu uzun yıllardır aşamıyor. Çete halinde gezen vahşi köpekler, özellikle çocuklar olmak üzere birçok insan için tehlike arz ediyor. Ayrıca, trafikte de yola atlayan sokak köpekleri yüzünden ölümlü kazalar meydana geliyor.

Sokak Köpekleri Düzenlemesi Tamamlandı
Yeni Düzenleme Detayları

Düzenlemelerin Detayları

AK Parti’nin başıboş sokak köpekleri için hazırladığı kanun teklifi tamamlanmış durumda. AK Parti meclis grubunda imzaya açılan teklifte, kapsamı daraltılan “uyutma” işlemi, belediyelerde oluşturulacak kurullar tarafından karara bağlanacak. Köpek toplamayan belediye başkanlarına 3 yıl hapis cezası verilecek. Köpeği sokağa terk edenlere ise 60 bin lira ceza öngörülüyor.

Uyutma ve Barınak Süreci

Barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören madde, yerel yönetimlere sorumluluk veriyor. Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan köpekler barınaklara alınacak ve uyutulup uyutulmayacaklarına veteriner hekimlerden oluşacak kurul karar verecek. Uyutulması gerekmeyen köpekler kısırlaştırılacak ve aşılanacak, ancak yeniden sokağa salınmayacaklar, bakımları barınaklarda yapılacak.

Sokak Köpekleri Düzenlemesi Tamamlandı
Düzenleme Tamamlandı

Yerel Yönetimlerin Sorumlulukları

Yerel yönetimlere bu konuda iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapmaları ve sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekleri toplamaları gerekecek. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Suçun tekrarı durumunda ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak. Ayrıca, sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları artırılacak.

Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacaklar.

Haber: Bülten

Sağlık Sistemindeki Şiddetin İçyüzü

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu