Balıkesir Merhaba Gazetesi

Soma işçilerinden eylem

Soma işçilerinden eylem
24 Ekim 2014 - 0:13

Genel

Soma Kömürleri AŞ’ye ait Işıklar Maden Ocağı’nda çalışan ancak bu sabah “işçi ücretleri arasında adaletsizlik ve maaş farkı ödenmediği” gerekçesiyle işbaşı yapmayan işçilerin, eyleme son verdikleri bildirildi.

OCAK girişinde toplanarak yetkililerin açıklama yapmasını bekleyen madenciler, firma yetkilisi ile yaptıkları görüşmenin ardından eylemlerine son vererek maden sahasından ayrıldı. Görüşmede, maaş farklarının yatırılacağı sözünün verildiği ancak ne zaman olacağı konusunda bir tarih verilmediği öğrenildi. İşçilerin, maaş farkları yatırılıncaya kadar işbaşı yapmayacağı bildirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, “İşçilerin maaşları birkaç aydır Çalışma Bakanlığı tarafından firmadan tahsil edilmek üzere ödeniyordu. Bu ay firmanın ödenmesi istendi. Firma bunu yapamadığı için böyle bir sıkıntı ortaya çıktı.” dedi.

İşçilerin eylemi üzerine Çalışma Bakanlığı ile irtibata geçtiklerini kaydeden Atçı, şunları söyledi: “Bakanlığın bu ayki maaşları da firma adına ödeme ihtimali var. Bunlar yasa gereği yapılıyordu. İşçilere maaşları ödeniyor, faiziyle firmadan tahsil ediliyor. Tabi o konuda daha tam bir netlik yok ama eğer bu ay ödenirse, gelecek ay firmanın maaşları ödemesi gerekiyor. Eğer maaşlar ödenmezse, yine bir sıkıntılı süreç devam edecek. Burada işçilerin maaş almadan ocağa inmesi gibi bir şey zor görünüyor. Tabi ocağa üretim yapmak üzere girilmemesi durumunda ocakta bozulmalarda başlayabilir. Böyle bir sıkıntılı süreç yaşıyoruz. Birkaç gün içerisinde maaşların ödenmesini bekliyoruz. İnşallah maaşlar ödenirse, işçilerimiz de işlerinin başına dönmüş olur.” (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.