Balıkesir Merhaba Gazetesi

Soma şehitleri film festivalinde unutulmadı

Soma şehitleri film festivalinde unutulmadı
22 Ekim 2014 - 0:07

Genel

Ayvalık Belediyesinin katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen, yerli ve yabancı 85 filmin gösterileceği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin anısı yaşatılacak

Festival tertip komitesi üyeleri Turgut Baygın, Erkan Cılak ve Nail Pehlivan, Ayvalık Sanat Derneği Sanat Fabrikası’nda 23-26 Ekim’de yapılacak etkinlikle ilgili basın toplantısı düzenledi.
Festivalde uzun ve kısa metrajlı filmlerin yer alacağını belirten Cılak, etkinlik süresince yurt içi ve dışından izleyicilerin de olacağını söyledi. Festivalde gösterilecek uzun metrajlı bir filmin Ayvalık’ta çekildiğini dile getiren Cılak, şöyle konuştu: “Daire’ filmi bugüne kadar katıldığı organizasyonlarda ödüller aldı. Bu filmin bazı sahneleri de Ayvalık Sanat Fabrikasında çekildi. Bizim amacımız halkın mutlaka bu organizasyondan istifade edebilmesini sağlamak. Bunun dışında da festivale katılanlara Ayvalık’ın zeytinyağlı yemeklerini ikram, zeytin ve yağlarını hediye ediyoruz. Böylelikle de Ayvalık’ın öz kültürü temelinde yükselen, özgün festivali olmasını amaçlıyoruz. Bir Antalya film festivali ya da Adana Altın Koza Film Festivali gibi olmasından çok, Ayvalık’a özgü bir festival olmasından yanayız.”
Soma şehitlerinin anısına festival 3. yerine 301. oldu
Baygın ise festivalde belgesel filmlerin de yer alacağını ifade ederek, gösterilecek filmlerden birinin de ilçenin yerli halkını ilgilendiren mübadeleyi anlattığını kaydetti. Bu kapsamda mübadelenin canlı tanıklarının o günleri anlattığı bu belgesel filminin Ayvalık’ta çekildiğini vurgulayan Baygın, şöyle devam etti:
“Bu yılki festivalde Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden 301 işçinin anısını yaşatacağız. Bizler Soma’da yaşananların kaza olduğuna inanmıyoruz. Çünkü kaza daha önceden öngörüsü olmayan durumlardır. Oysa Soma’da yaşanılan olay, öngörüsü olup, tedbir alınmaması sonucunda yaşanılan bir durumdu. Bu yüzden de biz bu yılki festivalimize 3. yerine 301. ön ismini verdik ve ‘301. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ oldu.”
Festivalde prömiyerini yapacak filmlerin de bulunacağını dile getiren Baygın, sinemaseverlerin filmleri ücretsiz izleyeceğini sözlerine ekledi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.