Balıkesir Merhaba Gazetesi

Son Dakika: Bor Karbür Tesisinde üretim yok iddiasına Açıklama!

Son Dakika: Bor Karbür Tesisinde üretim yok iddiasına Açıklama!
28 Mart 2023 - 12:49

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde ilk kez Bor Karbür Tesisinin açılışı gerçekleşti.  Buna ilişkin ETİ Maden, Türkiye’nin ilk Bor Karbür Tesisine yönelik gerçek dışı iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.

 

Bandırma Eti Maden Bor Karbür Tesisinde üretim yapılmadığı iddialarına karşı açıklama yaptı. Açıklamada ise şu ifadeler yer aldı;

YILLIK BİN TON BOR KARBÜR ÜRETECEK

“Türkiye’nin ilk Bor Karbür Tesisi ‘nin temeli 25 Ekim 2019’da atılmıştır. Tesis, 19 Mart 2023’te Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılmış ve üretime başlamıştır. Tesis yıllık bin ton bor karbür üretecektir.

 

‘’DÜNYADA 5 ÜLKEDEN BİRİYİZ’’

‘’Bor Karbür Tesisi’ nin açılışıyla Türkiye, dünyada bor karbür üreten 5 ülkeden biri olmuştur. Bor karbür, ileri teknoloji gerektiren üretim yöntemiyle savunma sanayi basta olmak üzere, nükleer, otomotiv, nanoteknolojiler gibi pek çok sektörün kritik bileşenidir’’.

 

‘’ÜRETİM HEDEFİNE ENGEL OLMAYACAK’’

‘’Türkiye, Bor Karbür Tesisi’ nin açılışıyla bor cevherinde ham maddeden uç ürüne uzanan değer zincirini tamamlayan nadir ülkeler arasına girmiştir. Türkiye, bor cevherine yaptığı teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon temelli yatırımlarla bor cevherinin değerini 2 bin kata kadar artırmıştır. Ülkemizin gerek rezerv gerekse üretim ve ihracat noktasında Dünya Lideri olduğu bor, ayni zamanda yatırımın yapıldığı bölgeler için de ciddi bir ekonomik hareketlilik sağlamaktadır. Bu tür asilsiz iddialar, ülkemiz için değer üreten güzide kuruluşumuzun bor da katma değerli ürünler üretim hedefine engel olamayacaktır.”

Haber: Muhammed Can Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.