EğitimGündemTürkiye Gündemi
Trend

Son Dakika: Bu Yılın YKS Sıralamaları Şaşırtabilir!

Psikolojik Danışman Enes Kelen’den YKS Analizi ve Tercih Önerileri

Son Dakika: Bu Yılın YKS Sıralamaları Şaşırtabilir! YKS Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak? YKS 2024, adayların beklentilerini altüst eden bir sınav oldu.

Son Dakika: Bu Yılın YKS Sıralamaları Şaşırtabilir!

Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!
Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!

İstanbul Üniversitesi mezunu ve deneyimli Psikolojik Danışman Enes Kelen, sınavın zorluk derecesi ve olası sıralama değişiklikleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kelen’in öngörüleri, binlerce öğrencinin tercih sürecine ışık tutuyor. İşte haberin detayları..

Tablo 1

*Bu Yılın Zorluk Seviyesi Ne Anlama Geliyor?*

YKS’nin AYT ve YDT oturumlarının ardından sınav süreci tamamlandı. Enes Kelen, sınavın 2022 ve 2023 yıllarına kıyasla zor olduğunu ve adayların sınavı 2021 yılına benzettiklerini belirtti. Kelen, “Bu, sıralamaların 2021 yılı gibi geleceği anlamına gelmiyor. Şu an elimizde objektif veriler yok. Belki zamanla sıralamalar ile ilgili daha sağlıklı öngörülerde bulunabiliriz” dedi.

L 1

*Matematik ve Fen Sorunları Adayları Zorladı*

Enes Kelen’in yaptığı anketlere göre, yaklaşık iki bin kişinin katıldığı sonuçlar, AYT Matematik testinin öğrencileri en çok zorlayan test olduğunu gösterdi. Ardından en çok zorlanılan test ise AYT Fen oldu. Kelen, “Sayısal alandan bakacak olursak düşük netlere iyi sıralamalar gelebilir diyebiliriz. Eşit ağırlık alanında ise Edebiyatın Matematiğe kıyasla kolay olması nedeniyle AYT Matematik yapanlar eşit ağırlıkta öne çıkacaktır” diye ekledi.

Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!
Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!

*Sonuçlar 17 Temmuz’da Açıklanacak!*

Kelen, YKS sonuçlarının 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacağını duyurdu. Adaylar sonuçlarına “sonuc.osym.gov.tr” veya “ais.osym.gov.tr” üzerinden ulaşabilecek. “Sınav sonuçları açıklanmadan sıralamalar hakkında kesin tahminler yapmak zor” diyen Kelen, adayların tercih dönemine hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!
Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!

*17 Temmuz’u Beklerken Nelere Dikkat Edilmeli?*

Enes Kelen, adaylara tercih aralıklarını dikkatli belirlemelerini önerdi. “Kendi sıralamanızın %30 önünden başlayıp %50 kadar arkasına inmelisiniz” diyen Kelen, örneğin 100 bin sıralamada olan bir öğrencinin 70 bin ile 150 bin arasında tercih yapması gerektiğini belirtti. Tercih aralıklarını doğru belirlemek, adayların isteklerine uygun bir programa yerleşme olasılığını artıracaktır.

HANGİ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI DAHA KOLAY İŞ BULUYOR?

Hangi

*Tercihlerde Hangi Stratejiler İzlenmeli?*

Kelen, tercih yaparken puana değil, sıralamaya odaklanılması gerektiğini vurguladı. “Puanlar yıldan yıla değişirken sıralamalar genellikle benzer kalıyor. Bu nedenle sıralamaya göre tercih yapmak daha mantıklı” dedi. Örneğin, 2021 yılında Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği programına 387 puan ve 5931 sıralama ile yerleşen bir öğrencinin, sadece puana bakarak tercih yapmasının yanıltıcı olabileceğini belirtti. Sıralamaya göre tercih yapmanın daha güvenilir olduğunu ifade etti.

Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!
Son Dakika: Bu Yılın Yks Sıralamaları Şaşırtabilir!

*Tercih Listenizi Doğru Oluşturun*

Tercih listesi oluştururken dikkat edilmesi gereken stratejiler hakkında da bilgi veren Kelen, “Tercih listenizi sıralamanızın %30 önünden başlayarak %50 gerisine kadar yapmalısınız. Ayrıca sıralamanıza yakın ve daha düşük programları da listeye eklemelisiniz” dedi. Bu sayede adaylar, kendi sıralamalarına en uygun programları seçerek tercih listelerini daha doğru ve kapsamlı bir şekilde oluşturabilirler.

*Sonuçlar Açıklandığında Ne Yapmalı?*

Kelen, sonuçların açıklandığı gün adayların AIS şifreleriyle sonuçlarına ulaşabileceklerini ve “2024 YKS Yükseköğretim Kurumları Programları ve Kontenjanları” kılavuzunu incelemeleri gerektiğini söyledi. Kılavuzun 17 Temmuz’dan birkaç gün sonra yayımlanması bekleniyor. Adayların, tercih dönemine kadar üniversiteler, bölümler ve şehirler hakkında bilgi toplamaya başlamaları gerektiğini vurgulayan Kelen, “Tercih dönemi ortalama 10-12 gün süren kısa bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Bu sebepten tercih için sınırlı bir zamanımız kalıyor” dedi.

*Tercih Döneminde Danışmanlık Hizmeti*

Tercih döneminde adaylara rehberlik ettiklerini belirten Enes Kelen, “Tercih yaparken sıralamamıza uygun programları araştırmalı ve tercih robotlarını kullanmalıyız. Listenizi son günlere kalmadan sisteme girin” dedi. Kelen, tercih sürecinin son günlerinde acele etmeden, önceden yapılmış araştırmalarla tercih listesinin oluşturulması gerektiğini belirtti.

3777

HABER: BUSE TUNCAY

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu