Balıkesir Merhaba Gazetesi

Son sözü Erdoğan söyleyecek

Son sözü Erdoğan söyleyecek
29 Ekim 2014 - 0:19

Genel

ALKAN İSMİ ‘ÇİZİLDİ’ Mİ

Üniversitede kulislerinde öğretim üyeleri arasında ‘kime oy vereceğiz?’ sorusu yoğun olarak konuşuluyor. Bazı iddialara göre ise Rektör Mahir Alkan’ın Köşk tarafından tercih edilme ihtimali çok düşük.

HSYK’DA ‘YAKIN’ İSİMLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na(HSYK) yaptığı atamalarda kendisine çok yakın isimleri seçmesi ise, BAÜ Rektörlüğü seçiminde nasıl bir tavır alacağı konusunda da ipucu veriyor.

 Balıkesir Üniversitesi Rektörlük seçimi yarın

Son sözü Erdoğan söyleyecek

Yedi adayın katıldığı Rektörlük yarışında ilk oylama yarın yapılacak oylamada YÖK’e gidecek 6 isim belirlenecek. YÖK de, bu isimlerden 3’ünü Cumhurbaşkanı’nın onayına sunacak.

 Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) rektörlük seçimine iki gün kaldı. Dört yılda bir yapılan rektörlük seçimleri, yarın yenilenecek. Yaklaşık 530 öğretim üyesi oy kullanacak. Aday olmak isteyenler, seçim sabahına kadar isimlerini listeye yazdırarak aday olabilecekler, fakat artık yeni bir ismin çıkma ihtimali çok düşük. BAÜ’de yapılacak oylamada Yüksek Öğretim Kurulu’na(YÖK) gidecek 6 isim belirlenecek. YÖK ise, yapacağı mülakat sonrasında aday sayısını 3’e indirerek belirlediği üç ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın onayına sunacak ve son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na(HSYK) yaptığı atamalarda kendisine çok yakın isimleri seçmesi ise, BAÜ Rektörlüğü seçiminde nasıl bir tavır alacağı konusunda da bir ipucu veriyor.

Üniversitede kulislerinde öğretim üyeleri arasında ‘kime oy vereceğiz?’ sorusu  ise yoğun olarak konuşuluyor. Bazı iddialara göre ise 6 aday arasına girse bile Rektör Mahir Alkan’ın, Köşk tarafından tercih edilme ihtimali çok düşük. Kulislerde Mahir Alkan isminin üzerinin çizildiği iddiaları konuşuluyor.

BAÜ’DE BİR İLK YAŞANDI

Aday sayısının yedi olduğu seçimlere ilk defa bir öğretim üyesi, başka bir üniversiteden gelerek aday oldu. Dicle Üniversitesi Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Keleş, rektörlük yarışına katıldı. Halen rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Mahir Alkan, yeniden aday olarak ikinci dönem seçilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Aday olacağı öğrenilen isimlerden mevcut Rektör Alkan’la  birlikte Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Prof. Dr. Kerim Özdemir, rektörlük için bir kere daha yarışacaklar.

Adaylardan Prof. Dr.Ahmet Keleş’in rektörlük yarışına katılması ise, seçimlere ilginç bir boyut kazandırdı. Prof. Keleş’in başka bir üniversiteden gelerek yarışa katılması ile BAÜ’de bir ilk yaşanırken; Keleş’in bir başka ilgi çeken yanı ise Fethullah Gülen cemaatinde 25 yıl bulunduktan sonra cemaatle yollarını ayırmış olması.  17 Aralık operasyonları sonrasında Gülen’e çok sert eleştiriler yöneltmesi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, rektör atarken bu gelişmelerden nasıl etkileyeceği de merak konusu.

KİMLER ADAY

Balıkesir Üniversitesi’ne Rektör olmak için yarışacak yedi adayın isimleri ve bölümleri şöyle: Prof.Dr. Mahir Alkan (Rektör), Prof.Dr. Bedriye Tunçsiper (İktisadi İdari Bilimleri Fakültesi Bölüm Başkanı), Prof.Dr. Ahmet Keleş (Diyarbakır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı), Prof.Dr. Kerim Özdemir (Bandırma İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Hilmi Namlı (Fen Bilgileri Enstitü Müdürü-Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi),

Prof.Dr. Turgut Kılıç (Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü), Prof.Dr. İbrahim Türkmen (Bigadiç Meslek Yüksek Okulu Müdürü)

 GEÇEN SEÇİMLERDE NELER OLMUŞTU

Geçtiğimiz dönemlerde rektörlük seçimlerinde ilginç gelişmeler yaşanmıştı. Daha önce iki defa aday olup öğretim üyeleri tarafından seçilen, fakat dönemin Cumhurbaşkanı tarafından atanmayan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 2006 yılındaki Rektörlük seçimlerinden 1. sırada çıkmış, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmamıştı. Tunçsiper, 2010 yılında ise Prof. Dr. Mahir Alkan’dan sonra ikinci olmuş, fakat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Alkan  rektör olarak atanmıştı. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.